Spekulacje na temat nowego biskupa diecezji rzeszowskiej

Ks. Jan Niemiec (z lewej) oraz ks. Ireneusz Folcik (pierwszy z prawej) wymieniani są jako ewentualni kandydaci na nowego biskupa rzeszowskiego. Fot. www.parafia-jozef.rzeszow.opoka.org.pl

RZESZÓW. Wierni czekają na decyzję papieża.

Młyny Boże mielą powoli, ale dokładnie… To stare powiedzenie warto przypomnieć przy okazji oczekiwań na decyzję papieża Franciszka, który ma powołać nowego biskupa diecezji rzeszowskiej. Nie wiadomo kiedy decyzja zapadnie, dlatego wierni spekulują co do ewentualnych nazwisk następców bp. Górnego.

76-letni ks. bp Kazimierz Górny na początku tego roku złożył rezygnację z obowiązków duszpasterskich w związku z przejściem na emeryturę. Do czasu decyzji Watykanu biskup cały czas sprawuje swoją posługę. Wiadomo, że ks. biskup choruje, ale nie na tyle poważnie, by nie uczestniczyć w ważniejszych uroczystościach. 26 maja ks. biskup przewodniczył tegorocznej pielgrzymce rodzin do sanktuarium św. Maksymiliana w Pabianicach.

Kto zostaje biskupem?
Praktyka pokazuje, że na biskupów danej diecezji są mianowani generalnie duchowni niezbyt sędziwi, ale doświadczeni, często sprawdzeni jako biskupi pomocniczy innych diecezji. Sakrę biskupią dostają też duchowni o poważnym dorobku naukowym. Jednak ta ostatnia reguła jest ostatnio krytykowana, gdyż duchowni naukowcy nie zawsze sprawdzają się w roli duszpasterzy.

Duchowni znają się z „Wieczernika”
Na liście ewentualnych nowych biskupów diecezji rzeszowskiej pojawiają się dwa nazwiska. Pierwsze to 55-letni biskup Jan Niemiec. Pochodzi on z podstrzyżowskiej wsi Kozłówek. Ks. Jan Niemiec jest biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej obrządku łacińskiego na Ukrainie, byłym rektorem Seminarium Duchownego w Gródku Podolskim.

Drugie nazwisko jest mniej prawdopodobne z racji wieku. Chodzi o 70-letniego ks. prałata Ireneusza Folcika, proboszcza parafii św. Józefa w Rzeszowie. Ks. Folcik przez ponad 25 lat prowadził Duszpasterstwo Akademickie „Wieczernik” w Rzeszowie. Związków z tym duszpasterstwem nie ukrywają dwaj biskupi… właśnie ks. Jan Niemiec oraz biskup pomocniczy diecezji przemyskiej, Marian Rojek. Ks. Folcik ma doktorat z teologii. Przez wiele lat wykładał w Seminarium Duchownym w Rzeszowie.

Patriotyczna homilia
Ks. Folcik 3 maja br. w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski wygłosił w kościele farnym w Rzeszowie w obecności bp. Górnego wielowątkową, o wymowie patriotycznej, homilię, co mogło zrodzić spekulacje o jego szansach na biskupią nominację.

Piotr Samolewicz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hagen
Hagen
8 lat temu

Wg moich obserwacji nowym rzeszowskim biskupem będzie obecnie biskup pomocniczy krakowski bp Grzegorz Ryś

olek
olek
8 lat temu

Biskup Marian Rojek jest z Rzeszowa choc teraz został oddelegowany do Zamościa to właśnie on może miec najwieksze szanse. Cały diecezja czeka już na nowego biskupa od lat.

Am.
Am.
8 lat temu

Znam bardzo dobrze Księdza Folcika, to wielki człowiek. !! Trzymamy kciuki a Duch Święty niech działa :)