Spór o kolejową kładkę

Kładkę (widoczną na zdjęciu, gdy jeszcze stała nad torami) kilka miesięcy temu rozebrano i jej przęsła miały być przewiezione w trzy
miejsca, ale z powodu braku
środków tak się nie stało. Fot. Wit Hadło

Podczas modernizacji stacji Rzeszów Główny zdemontowano zabytkową kładkę, która łączyła plac Dworcowy z osiedlem 1000-lecia. Drewniany mostek dla pieszych został zastąpiony nowym 137-metrowym tunelem pod torami. Kładka została zabezpieczona, ale nie została przeniesiona w inne miejsce, bo kolei zabrakło pieniędzy na to przedsięwzięcie. Teraz PKP PLK prosi władze miasta o wsparcie finansowe na ten cel. – To nie jest zadanie miasta – informują urzędnicy z ratusza.

Po rozbiórce kładki, jej elementy miały trafić w okolice stacji Rzeszów Staroniwa i na ulice: Grunwaldzką i Sienkiewicza oraz nad rzekę Strug na osiedlu Biała. Tak się jednak nie stało. W pierwszych planach ten drewniany mostek z częściami metalowymi miał trafić na złom. Jednak po proteście mieszkańców Rzeszowa i złożeniu petycji podpisanej przez 1500 osób, kolej wycofała się z tego pomysłu.
Jak informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK, kładka jest zabezpieczona przez wykonawcę modernizacji na stacji Rzeszów Główny. Konstrukcja mostku mogłaby być przewieziona w trzy wymienione już miejsca, ale… wymaga to dodatkowo środków finansowych, których nie zapisano w umowie z wykonawcą inwestycji na stacji Rzeszów Główny. PKP prosi więc miasto o wsparcie tego przedsięwzięcia, bo jak twierdzą przedstawiciele spółki kolejowej, z kładki umieszczonej w nowych miejscach, będą korzystać rzeszowianie.
– To PKP odpowiada za kładkę. Miasto jedynie miało przygotować dojście do niej – powiedział Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. – Miasto nie może przekazywać pieniędzy na ten cel, bo to inwestycją kolejowa, a nie miejska. Wynika z tego, że urzędnicy z PKP nie przewidzieli jakie będą koszty modernizacji. Umowa jaką podpisano jest taka, że to kolej powinna sfinansować rozbiórkę i przeniesienie kładki.

pr

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
11 miesięcy temu

Taki zabytek to śmiech nie zabytek

zenon
zenon
11 miesięcy temu

Kładka będzie zezłomowana, bo nikt jej nie chce.

Pompo
Pompo
11 miesięcy temu

Nazwać kładkę NARODOWĄ IM. LECHA KACZYNSKIEGO albo NARODOWĄ TRAGEDI SMOLENSKIEJ Z WINY TUSKA i kładkę jest nie do ruszenia na wieki wieków.

maniek
maniek
11 miesięcy temu
Reply to  Pompo

Na wieki nie do ruszenia będzie jak się ją skojarzy z LPG. Komisarze unijni od razu sypną milionami na renowację i każą PKP odbudować w tym samym miejscu, inaczej cofną wszystkie dotacje dla Rzeszowa.

Pompo
Pompo
11 miesięcy temu
Reply to  maniek

Wiesz Maniek!!! Już szybciej dałbym do popilnowania swoją 4letnia córeczkę wyżytym w swojej sypialni eLPeGowcom Biedroniowi i Śmiszkowi niż homo niewiadomo Jarosławowi Kaczyńskiemu. To trochę demagogia z twojej strony że wypisujesz o LGBT (poprawnie tak się pisze) a jak zaczyna się drążyć w życiu intymnym Jarosława Kaczyńskiego, w którego teczce bezpieki TW BALBINA pisze że nie interesują go kobiety, to zaraz oburzenie że strony PiSu. A wiadomo wszem i wobec że jak se chłop nie załaduje ogóra tam gdzie trzeba to wpływa to na psychikę takiej osoby czyli jest niespełna rozumu.

maniek
maniek
11 miesięcy temu
Reply to  Pompo

Tam gdzie trzeba masz rację, ale jak się ogórki zalewa gnojówką i potem mlaska jakie pyszne i na siłę wszystkich przekonuje, że nawet lepsze od normalnych to dopiero niespełna rozumu osoby.

Pompo
Pompo
11 miesięcy temu
Reply to  maniek

To dlaczego tak blisko Jarosława Kaczyńskiego zawsze jest poseł PiS (taki łysy) 49letni kawaler mieszkający z mamusią Waldemar Andzel. Przecież chłopaki nie odstępują od siebie na krok i jeszcze (oglądając obrady sejmu) jak się do siebie uśmiechają. A jak Jarka na sali nie ma to Waldek nawet na jego miejscu zasiada. To widać że czują do siebie miętę.

Real
11 miesięcy temu

Inaczej rozmowy wyglądałyby, gdyby drugą stroną był jakiś deweloper, a nie PKP.

jonek
jonek
11 miesięcy temu

to wszystko wina tuska !

ROMAN
ROMAN
11 miesięcy temu
Reply to  jonek

No kochany co piłeś na śniadanie to wina tych na taboretach że się nie dogadali ani nie ustalili wszystkich szczegułów a teraz ” Nicują Kota” a kładka rdzewieje

Gość
Gość
11 miesięcy temu
Reply to  ROMAN

Roman , szczegółów a nie szczegułów. Wiem, że szkoła była dawno.

hijena
hijena
11 miesięcy temu
Reply to  Gość

gostku tematem artykułu jest kładka ,a nie gramatyka polska.Tobie też nie udało się wbić do łepetyny czytania ze zrozumieniem?