Stworzą muzealną wizytówkę Podkarpacia

Tak w czerwcu 2011 r. ma wyglądać mielecka "Jadernówka".

MIELEC. Już za pół roku zabytkowa „Jadernówka” zmieni się nie do poznania

Trwa modernizacja jednego z największych muzeów ografii w regionie. Koszt inwestycji przekracza 2,6 mln zł, z czego 1,8 mln zł daje Bruksela. Dzięki temu w zabytkowej „Jadernówce” powstaną piękne sale wystawowe z tysiącami starych zdjęć oraz archiwalnych negatywów, profesjonalna ciemnia ograficzna i wreszcie miejsce na znakomitą kolekcję oaparatów, trzecią pod względem wielkości w Polsce.

„Jadernówka”, którą wybudowano w pierwszej dekadzie XX wieku, to budynek parterowy ze strychem użytkowym. Do 1978 r. mieścił się tam zakład ograficzny rodziny Jadernych, którzy osiem lat później przekazali go miastu pod działalność kulturalną.

Niestety obiekt podupadł i to znacznie. Ale do czasu. Już w czerwcu przyszłego roku, w zmodernizowanej „Jadernówce” znajdzie się – urządzona w klimacie początków XX wieku – pracownia ograficzna. Będą sale na kolekcje oaparatów. Odtworzone zostaną również dawne wnętrza mieszczańskie. To ma być jedyny budynek w mieście, który tak dokładnie będzie pokazywał, jak wyglądało codzienne życie mielczan sprzed wielu lat.

Nowa „Jadernówka” ma skupiać oamatorów z miasta i regionu, gdzie oprócz wystaw i konferencji, organizowane będą profesjonalne kursy i warsztaty ograficzne. W obiekcie swoją siedzibę znajdzie również Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej

Paweł Galek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments