Szok po podpaleniu krzyża w Piątkowcu

Do podpalenia krzyża w Piątkowcu doszło 3 marca br. Miejsce odwiedził mielecki poseł Fryderyk Kapinos. – To moja odpowiedź na akt wandalizmu, jaki miał tu w ostatnim czasie miejsce – tłumaczył. Fot. Archiwum

Podpalenie kilkumetrowego krzyża, który stoi przy drodze wojewódzkiej Mielec – Tarnów w Lesie Piątkowskim, zszokowało lokalną społeczność, a także naszych Czytelników. Sprawcę bądź sprawców tego aktu wandalizmu szuka policja. Natomiast wczoraj wójt Michał Deptuła zapowiedział, że niezwłocznie po zakończeniu czynności przez odpowiednie służby, gmina Wadowice Górne przystąpi do prac renowacyjnych.

Do podpalenia krzyża w Piątkowcu doszło we wtorek (7.03.) ok. godz. 3. Jako pierwsza powiadomiła o tym Ochotnicza Straż Pożarna w Wadowicach Górnych. – Jeśli ktoś przejeżdżał tą drogą w tym czasie i posiada jakieś informacje na ten temat, proszony jest o zgłoszenie tego policji w Mielcu- apelują druhowie. Na ogrodzeniu krzyża ktoś powiesił kartkę z napisem: „Boże przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. W minioną niedzielę krzyż w Piątkowcu odwiedził mielecki poseł Fryderyk Kapinos. Na zdjęciach, które opublikował w mediach społecznościowych, widzimy, jak składa kwiaty i zapala znicze. – To moja odpowiedź na akt wandalizmu, jaki miał tu w ostatnim czasie miejsce – tłumaczył. – Przydrożne krzyże, tak charakterystyczne dla polskiego krajobrazu są chlubą okolicznych mieszkańców i świadczą o ich pobożności. Nigdy nie są stawiane przypadkowo. Każdy krzyż do czegoś nawołuje lub o czymś przypomina – zaznaczył Kapinos. – Wyrazem naszego szacunku do krzyża jest zdejmowanie przy nim czapki, uczynienie znaku krzyża, czy ozdabianie go kwiatami. Przy nich gromadzą się mieszkańcy na modlitwie, zwłaszcza w trakcie nabożeństw majowych i czerwcowych – dodał parlamentarzysta.
Wczoraj do sprawy odniósł się z kolei Michał Deptuła, wójt gminy Wadowice Górne: – W związku z nikczemnym podpaleniem krzyża w Piątkowcu, informujemy, że niezwłocznie po zakończeniu czynności przez odpowiednie służby, nasza gmina przystąpi do prac renowacyjnych – oświadczył. – Stanowczo potępiamy takie akty wandalizmu. Tym bardziej jeśli dotyczy to miejsc szczególnie ważnych i wrażliwych dla naszej społeczności, jak miejsca kultu religijnego. Ponadto z dumą czcimy i pielęgnujemy pamięć o naszym Honorowym Obywatelu Św. Janie Pawle II, który zawsze uczył szacunku i miłości do drugiego człowieka oraz akcentował wagę oraz wielką symbolikę krzyża – podkreślił wójt.

Paweł Galek