Szokujące podwyżki diet radnych

Krzysztof Wilk, przewodniczący rady,
zapewnia, że sposób procedowania
uchwały dotyczącej podwyżek diet jest transparentny i odbywa się zgodnie
z zasadami prawa. Fot. Paweł Galek

Podwyżki diet, jakie dla siebie chcą przeforsować radni miejscy, mogą szokować. Uposażenia „społeczników” mają wzrosnąć ponaddwukrotnie i wśród gmin liczących 15 – 100 tys. mieszkańców mają być jednymi z najwyższych w Polsce, o ile nie najwyższe. Po podwyżkach najwięcej ma zarabiać Krzysztof Wilk, przewodniczący rady. Co miesiąc na jego konto wpływać ma bo wiem 3 027 zł netto. Dwaj wiceprzewodniczący, Krzysztof Wójcicki i Krzysztof Kluza, mają dostawać po 2 351 zł, natomiast szeregowi radni
po 2 029 zł.

Nowe, ponaddwukrotnie wyższe diety mają być wypłacane od 1 stycznia 2022 r. Nie wszyscy radni popierają takie propozycje. Najgłośniej sprzeciwia się temu Mirosław Kaczmarczyk. Twierdzi, że ustalenia w sprawie diet zapadły w gronie… dwóch osób: przewodniczącego rady, Wilka i szefa klubu „Wspólna Sprawa”, Józefa Fryca. – Dlaczego nikt nas nie pytał o zdanie?
– wkurza się. – Procedowanie uchwały w tej sprawie nie odbywa się w sposób transparentny i niezgodnie ze standardami, jakie powinny być.
– Ustawodawca wcale nie był tutaj takim dobrodziejem. On myślał, że radni kierują się interesem gminy i poczuciem obowiązku, a nie skokiem na kasę. Tymczasem to co się dzieje tu, jest niespotykane. Dwaj radni „wrzucają” nam propozycje horrendalnych podwyżek diet. Ja bym się tego nie odważył zrobić w żadnym zakładzie pracy – grzmiał radny Kaczmarczyk.

„Wszystko zgodnie z prawem”

Przywołany do tablicy Józef Fryc nie ma sobie nic do zarzucenia: – Propozycja podwyżek diet nie jest tylko efektem spotkania Wilk-Fryc, tylko konsekwencją szerokich konsultacji w naszym klubie radnych – mówił. – Wyceniając swoją pracę w samorządzie na 2 tys. zł, mówiłem o tym, ile poświęcam na to czasu. Ja dobrze wiem, ile jeżdżę, gdzie, i co robię. Dlatego uważam, że radny powinien otrzymywać taką właśnie dietę – dodał. Przewodniczący rady zapewniał, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem: – Najpierw odbyło się w tej sprawie spotkanie, którego byłem inicjatorem. Potem podjąłem próbę poinformowania o tym wszystkich 21 radnych. Następnie projekt uchwały był procedowany na stosownej komisji. Gdzie jest więc błąd w prawie? – pytał Krzysztof Wilk.

„Popatrzeć ludziom w oczy”

Ostateczna decyzja w sprawie diet zapadnie na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. Wiadomo, że rękę za podniesie radny Julian Dragan: – Decydujemy o ciężkich milionach. To my bierzemy na siebie odpowiedzialność. Każdy z nas reprezentuje jakąś grupę społeczną i będzie się przed nią tłumaczył. Ja będę głosował na tak – zapowiedział Dragan. Przeciwko będzie radny Roman Ząbczyk: – Nie chcę drugi raz przeżywać tego samego, co miało miejsce po podwyżce za wywóz śmieci. Jestem na bieżąco z mieszkańcami. Dlatego będę głosował przeciwko tej podwyżce diet. Gdybym zrobił inaczej, nie mógłbym popatrzeć ludziom w oczy. No, bo jak? Najpierw podwyżka śmieci, potem diety? Ja sobie nie chcę samobója strzelić. Chcę z ludźmi żyć w zgodzie – oświadczył radny z Kupna.

Paweł Galek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 dni temu

Od Pana Pawła Gałek oczekuję zbadania jak podwyżka diet radnych Rady Miejskiej oraz Powiatowej się ma w Strzyżowie oraz w gminach Frysztak, Wiśniowa, Czudec i Niebylec.

zaczernie
zaczernie
2 dni temu

a mafia vat z Zaczernia dalej na wolnosci kamil cz piotr cz 7 mln zl ukradli

Alik
Alik
3 dni temu

W tym akurat radni i posły są zgodni bez względu na opcje.

Knury
2 dni temu
Reply to  Alik

tylko aby się nachlać i być przy korycie

radny
radny
1 dzień temu
Reply to  Knury

Nie po to my sie pchali DO KORYTA żeby dziadować.
Nam sie należy i jus !

Klemens
Klemens
3 dni temu

Myślę ,że moi radni w Strzyżowie takiej głupoty na dietach już nie popełnią. Mają i tak chyba już wysokie diety jak na warunki Strzyżowa. Trzeba by jednak sprawdzić

Jacek
2 dni temu
Reply to  Klemens

niektórzy radni są po cztery kadencje ale cymbał jeden z drugim nie wpadnie na pomysł aby przywrócic przystanek autobusowy w Rynek czy gdzieś do centrum – tylko kierowcy wysadzają pasażerów na zadupiu, a potem drałuj na piechote to powiatowe zapyziałe miasteczko komunikacji miejskiej nie posiada

radek
radek
3 dni temu

Radni obserwują postępowanie rządzcej klasy politycznej.

Galicjok
Galicjok
3 dni temu

Najciekawsze jest to że OBECNI polscy politycy przychodzą na swoje stołki JAKO DZIADY i gołodupce. Po kilku miesiącach zaczynają już podskakiwać jak wszy na powrózku, a po roku się okazuje że nabyty w tym czasie majątek KILKADZIESIĄT RAZY a nawet KILKASET RAZY przekracza ich możliwości zarobkowe w tym okresie.
Czy mam jeszcze coś dodać ?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 dni temu

Może warto byłoby podać, rady jakiego miasta czy gminy te podwyżki dotyczą. Nie wszyscy w województwie mają obowiązek znać wszystkich radnych.

Gość
Gość
3 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

W sumie to chyba nie trzeba bo w tej chwili praktycznie wszystkie rady fundują sobie podwyżki.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 dni temu
Reply to  Gość

Wiem, ale chodzi o rzetelność informacji.

hijena
hijena
2 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

jeżeli masz problemy ze zrozumieniem drukowanego tekstu,to podpowiem ci,że nazwa miejscowości znajduje się w ostatnim zdaniu notatki prasowej