Tanie spawarki MIG MAG: ile trzeba wydać, by mieć pewność, że urządzenie zaoferuje najwyższą jakość?

Tanie spawarki MIG MAG: ile trzeba wydać, by mieć pewność, że urządzenie zaoferuje najwyższą jakość?

Dzisiaj na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych spawarek. Niestety nie wszystkie zachwycają jakością. Dzisiaj przyjrzymy się spawarkom MIG MAG i ich cenom. Zastanowimy się, ile trzeba wydać, aby mieć pewność, że dane urządzenie spełni oczekiwania. Wbrew pozorom, tanie spawarki MIG MAG często mogą być dobrym wyborem.

Czym są spawarki MIG MAG?

Zanim sprawdzimy, ile kosztuje najlepsza spawarka migomat, spróbujmy pokrótce wyjaśnić, czym jest tego typu urządzenie. Otóż spawarki MIG MAG to sprzęt do spawania materiałów metodą łukową. Cechą wyróżniającą jest osłona gazowa.

Działa to w ten sposób, że po uruchomieniu z urządzenia wysuwa się drut. Za sprawą podajnika prądu dochodzi do niego energia elektryczna, która powoduje powolne spalanie drutu. Jednocześnie działa również dysza gazowa, dzięki której wokół drutu pojawia się osłona.

Spalony drut w formie płynnej, wraz z roztopionym materiałem spawanym, tworzą jeziorko spawalnicze. Następnie dochodzi do jego zastygnięcia i w ten sposób kończy się proces spawania.

Producenci często oferują automat lub półautomat spawalniczy bez gazu np. w CLOOS.pl. Rzecz w tym, iż w zależności od przeznaczenia spawarki MIG MAG, korzystne może być zastosowanie innego gazu. Należy pamiętać, że spawarka MIG wymaga zastosowania gazu obojętnego, a MAG aktywnego.

Zarówno te droższe, jak i tanie spawarki MIG MAG wykorzystują te same gazy. Do najczęściej stosowanych należą:

  • dwutlenek węgla,

  • hel,

  • argon.

Najlepsza spawarka migomat, czyli jaka?

Jak już wspomnieliśmy, spawarki MIG MAG znacząco się między sobą różnią. Odróżnia je budowa, jakość wykonania, a przede wszystkim parametry. Najważniejsze, na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając automat lub półautomat spawalniczy bez gazu, to:

  • napięcie,

  • natężenie,

  • przeznaczenie,

  • jakość wykonania.

Jeśli chodzi o napięcie, generalnie im większe, tym wyższe zapotrzebowanie na energię, ale również większe możliwości spawarki. Innymi słowy, wraz ze wzrostem napięcia rośnie moc urządzenia. Jednak czy najlepsza spawarka migomat to taka, którą cechuje najwyższe napięcie? Niekoniecznie, gdyż w każdym zastosowaniu napięcie powyżej pewnej wartości nie robi już różnicy.

Podobne znaczenie jak napięcie, ma natężenie, czyli amperaż. Niejedna spawarka MIG MAG inwerterowa cechuje się amperażem poniżej 150 A. Wiele osób zastanawia się, czy może to być dobra spawarka inwertorowa. Jaka jest minimalna wartość amperażu, aby uznać urządzenie za dobre?

Otóż tak naprawdę zależy to od zastosowania spawarki MIG MAG. Czasami nawet 120 A będzie zupełnie wystarczające. Natomiast spawarki przeznaczone do profesjonalnego użytku cechują się amperażem rzędu ponad 300 A.

Warto mieć na uwadze, że wszelkie parametry spawarek MIG MAG należy dobierać pod obrabiany materiał i ogólnie względem przeznaczenia. Może się bowiem okazać, że na przykład w danej sytuacji określona moc jest zbyt duża. Kluczową kwestią jest natomiast z pewnością wybór urządzenia wysokiej jakości. Można zdecydować się na tanie spawarki MIG MAG, jednak trzeba się upewnić, że producent to renomowana marka.

Ile kosztują drogie, a ile tanie spawarki MIG MAG?

Odpowiadając na postawione na początku pytanie, należy przyznać, że nawet najtańsze spawarki mogą być w danej sytuacji odpowiednie. Tanie spawarki MIG MAG to urządzenia, których koszt zakupu nie przekracza 1500-2000 zł. W amatorskim zastosowaniu oferowane przez nie napięcie i natężenie są zwykle zupełnie wystarczające. Natomiast profesjonalne urządzenia kosztują co najmniej 4000-5000 zł, a w przypadku najbardziej zaawansowanego sprzętu nawet kilkukrotnie więcej.

Artykuł partnera