Tłum uczniów protestował przed liceum

W poniedziałek przed I LO zebrał się tłum młodzieży. Fot. Wit Hadło (2)

RZESZÓW. Uczniowski sejmik przyjrzy się zmianom w szkolnym statucie rzeszowskiego liceum.

Regulamin określający strój uczniów w I LO w Rzeszowie obiegł media w całej Polsce. Uczniowie szkoły cytowali zapisy mówiące o obowiązkowej bieliźnie, zakazie ubierania krótkich spódnic, farbowania włosów, mocnego makijażu czy „hawajskich” koszul – w przypadku chłopców. Dyrektor LO, Piotr Wanat, tłumaczy, że wiele cytowanych przez uczniów słów zostało nadinterpretowanych, a sam statut nie jest niczym nowym i obowiązuje od początku roku szkolnego. „Nowe” stare zasady wzbudziły jednak tyle kontrowersji, że doprowadziły do protestu.

W poniedziałek, 10 lutego, tuż po 12 przed szkołą zebrał się tłum uczniów I LO i innych placówek, a także absolwentów, którzy protestowali przeciwko zapisom w statucie. Większość w strojach, makijażu i farbowanych włosach, które – delikatnie mówiąc – odbiegały od określonych zasad. – Jesteśmy tu, bo chcemy okazać wsparcie „jedynce” i pokazać, że nie godzimy się na ograniczenie wolności. Myślę, że strój jest formą wyrażania siebie i nie można być z tego powodu dyskryminowanym – mówiła uczestniczka wydarzenia.

Przez kilka godzin, począwszy od godz. 9.30 trwało spotkanie uczniów z dyrekcją placówki – Doszliśmy do kompromisu i dalsze rozmowy na temat zapisów w statucie szkoły będziemy prowadzić w formie sejmiku zorganizowanego przez samorząd uczniowski. Będziemy na bieżąco wyjaśniać wszelkie wątpliwości – mówił jeszcze w trakcie spotkania Kacper Dzierżak, współorganizator protestu. Punkt po punkcie omawiano każdy zapis statutu, zastanawiając się, czy go zostawić czy zmienić.

– Dyrekcja jest chętna do rozmów. Rozmawialiśmy i dopowiedzieli nam to, co źle rozumieliśmy – zauważył Kacper. Dlaczego młodzież zamiast rozmawiać od razu nagłośniła sprawę? – Nie mieliśmy na to czasu i możliwe, że byliśmy zbyt pochopni. Nie dostaliśmy żadnej okazji do tego, żeby się wypowiedzieć, bo po apelu klas drugich zostaliśmy odesłani do sali – tłumaczył współorganizator protestu. – Dyrekcja, jak również inni uczestnicy spotkania uświadomili nas, że powinniśmy na początku podjąć rozmowy, a następnie organizować tak duże przedsięwzięcie – przyznał.

Wcześniej dyrektor liceum, Piotr Wanat, tłumaczył, że w piątek odbyło się krótkie spotkanie, na którym przypomniano zapisy statutu obowiązującego w szkole od 2019 r. „Ja je przeczytałem, Pani wicedyrektor wyjaśniła: abyście były pomalowane nie zamalowane, zwracając uwagę na przesadny makijaż wieczorowy, cekiny rozsiane po całej twarzy, wspomniała o paznokciach w kontekście wychowania fizycznego (bolesnych złamań i zadrapań innych). Odnośnie włosów mówiono o obowiązku ich upinania na maturze i lekcjach wf. W naszej szkole młodzież wyraża się poprzez strój, nie robimy z tego powodu żadnych szykan” – podkreślał dyrektor. „No cóż plotka, przeinaczenie puszczone w eter żyje swoim życiem” – komentował.

Do kuratorium wpłynęły dwa pisma z prośbą o natychmiastową kontrolę. – Są przez nas badane. Na rozpatrzenie skargi mamy 30 dni. Myślę, że to czas na to, żeby emocje opadły. W tej chwili działa pan dyrektor. Trzeba zaufać, że rozmowy, które się toczą przyniosą efekty i doprowadzą do wyjaśnienia, co tak naprawdę zostało przekazane, bo status jest jasny, czytelny i wisi na stronie szkoły. Trudno karać dyrektora za to, że przypomniał uczniom zapisy, które obowiązują – zauważa Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty.

Przypomina, że statut reguluje różne kwestie, w tym też strój ucznia. – To autonomiczne prawo ustalania zasad, które nie godzą w żadne osobiste upodobania uczniów, ani prawa czy wolności. Po prostu mówią o dopasowaniu stroju do okoliczności, w których uczeń się znajduje – mówi Małgorzata Ruch.

wk

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
hohoł
hohoł
1 rok temu

Szkoda że dziewczyny nie zdjęły biustonoszy i kręcąc nimi nad głową nie krzyczały

Konstytucja – Prostytucja

maniek
maniek
1 rok temu

To dzieci kodziarzy, co się dziwicie.

pniok Rzeszowski
pniok Rzeszowski
1 rok temu

Anarchia w Tej Polsce sie dzieje coraz wieksza. Kazdy by chcial rzadzic !
Za czasow Gomulki gdy chodzilem do Technikum to do szkoly mnie nie wpuszczono jak nie mialem mundurka i przyszytej tarczy. W okresie jesienno-zimowym na glowie obowiazkowo czapka studencka.
Co to znaczy zeby kazdy wyprawial harce i nie bylo porzadku w szkole ?
Obecnie w szkolach to jest dzicz rozpasana i rozwydrzona a potem placz bo sa tragedie !

hijena
hijena
1 rok temu

prasa pisala ,ze w jednej z rzeszowskich szkól,obrotne uczennice uprawialy prostytucję w szkolnym kiblu

andrzej
andrzej
1 rok temu

szanowni dyskutanci musicie zrozumieć że jakieś zasady obowiązują w miejscu publicznym którym jest szkoła trzeba przyjąć określone standardy czyli odpowiedni ubiór , szkoła jest można tak powiedzieć miejscem pracy młodzieży a zatem powinno się odpowiednio wyglądać , wyobraźmy sobie że przychodzicie państwo do firmy np. pracując na poczcie , banku w stroju opisanym czyli kobiety bez osławionego biustonosz z wielkim dekoltem itd. chyba narazilibyście się na konkretne uwagi ze strony pracodawcy czy też alternatywę albo postępujemy zgodnie z zasadami albo szukamy sobie innej pracy.

zenon
zenon
1 rok temu

Ogon kręci psem.

Obiektyw
Obiektyw
1 rok temu

Jak głosi legenda, wiele lat temu ILO to był wysoki poziom nauczania, nauczycieli i uczniów, obecnie to zbieranina dzieciaków, których rodzice mają niespełnione ambicje. Więc jeśli uczniowie chcą wyrazić siebie to niech to pokażą swoimi ambicjami, poziomem wiedzy (a ten od wielu lat jest kiepski w porównaniu z innymi szkołami), a nie protestami czy nosić do szkoły biustonosz czy nie…

ROMAN
ROMAN
1 rok temu
Reply to  Obiektyw

No przypomne dane z 2019 –
może Operator nie wytnie mojego komentarza

Że wg rankingu Liceów z 2019 to I- Lo w Rzeszowie
( a chodziłem do niego w latach 60-tych )
uklasowało się w :

Rankingu na podkarpaciu na 16 miejscu ( na 50- klasyfikowanych)
A w skali kraju na : 339 miejscu ( na 500 – klasyfikowanych )
Czyli szału nie ma !

Karol
Karol
1 rok temu
Reply to  ROMAN

Romek dane z poprzedniego roku . 70 pozycji do przodu 269 lokata na 2500 szkół . 3 pkt% za IV LO ! Sprawdź potem poisz

dack
dack
1 rok temu

fff

dack
dack
1 rok temu

zostawcie biustonosze. kobiety wiedzą co z nimi robić.

dack
dack
1 rok temu

zostawcie biustonosze. kobiety wiedzą co z nimi robić.

A nauczyciele do roboty, bo siły intelektualne w mocnym odwrocie na poziomie piwnicy zakopanej w ziemi.

waldek
waldek
1 rok temu

Niech Wanat zamiast sie zajmować biustonoszami niepełnoletnich dziewczyn i kolorowymi koszulami zajmie poziomem kształcenia u siebie. Co porównanie szkół to Jego placówka szoruje doły list tych najlepiej uczących w kraju albo w ogóle nie ujęta!

http://licea.perspektywy.pl/2019/ranking/ranking-liceow-2019-podkarpackie

mcFly
mcFly
1 rok temu
Reply to  waldek

Szczera prawda.

Karol
Karol
1 rok temu
Reply to  mcFly

70 pozycji do przodu 269 pozycja na 2500 szkół . 3 pkt% za IV LO ! Sprawdź potem pisz. A ranking olimpijski sprawdzałeś. Najłatwiej powtarzać bzdury. Wyłącz media włącz myślenie!

Werra
Werra
1 rok temu
Reply to  mcFly

A właśnie się nylisz, bo nie sprawdziłeś

Karol
Karol
1 rok temu
Reply to  waldek

70 pozycji do przodu 269 pozycja na 2500 szkół . 3 pkt% za IV LO ! Sprawdź potem pisz. A ranking olimpijski sprawdzałeś. Najłatwiej powtarzać bzdury. Wyłącz media włącz myślenie!