To jest wojna o polską wieś!

03.03.2021 Warszawa, Stacja Metro Centrum („ Patelnia „). Przewodniczący AgroUnii Michał Kołodziejczak (i rolnicy) podczas konferencji prasowej ws. rządowego Narodowego Planu Odbudowy (PiS przewidział na wieś 1 proc.). Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Polscy rolnicy i hodowcy zrzeszeni w AgroUnii nie odpuszczają. We wtorek blokowali drogę krajową pod Piotrkowem Trybunalskim. Protestują przeciwko polityce rządu, który, zdaniem rolników, nie radzi sobie z epidemią afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Protest niezadowolonych z polityki rządu rolników rozpoczął się przed godziną 8. Z placu przed kościołem w Srocku pod Piotrkowem Trybunalskim ruszyła w powolnym tempie kawalkada – jak informowali organizatorzy – około 300 ciągników i innych maszyn rolniczych. Rolnicy z całego kraju z polskimi flagami w dłoniach i antyrządowymi hasłami na plakatach i banerach przez kilka godzin spowalniali ruch na krajowej „dwunastce” oraz na S8 między Łodzią a Piotrkowem Trybunalskim.

„To jest wojna o polską wieś”

Z głośników co jakiś czas odtwarzany był komunikat. – „To jest wojna o wieś. To pierwszy w historii protest w czasie żniw. To, co robi rząd z premierem na czele, to niszczenie polskiego rolnictwa. Nikt nie wkurzył tak rolników, jak premier Morawiecki, który jeździ po Polsce i opowiada, że rolnicy mają dobrze, i będą mieli lepiej. W tym samym czasie codziennie upadają setki gospodarstw rolnych, a na naszych oczach znika polska produkcja żywności. ASF podbija kraj, a politycy przyglądają się, jak gospodarstwa licytowane są przez komorników. W ciągu 20 lat z naszego kraju zniknęło około 700 tysięcy hodowców świń, w zamian pojawiają się ogromne zagraniczne korporacje. Kiedy wychodzimy na spotkanie twarzą w twarz z premierem, on ucieka. Kiedy piszemy pisma, on nie odpowiada. AgroUnia obroni polską wieś i polską hodowlę trzody chlewnej. Trzeba obronić polską ziemię, dziedzictwo naszych ojców i dziadów”.

Starcie z policją. Lider AgroUnii dostał gazem

Około godziny 11 przejazd rolników zablokowała policja. Doszło do konfrontacji uczestników protestu z mundurowymi. Rolnicy chcieli siłą usunąć z trasy radiowóz. Michał Kołodziejczak, lider ArgoUnii, dostał od jednego funkcjonariusza gazem w twarz. – Chciałem rozdzielić ludzi, a bez ostrzeżenia dostałem gazem. To jest niewyobrażalne – komentował na gorąco lider AgroUnii, przemywając mlekiem oblaną gazem twarz.
Jak tłumaczy jeden z interweniujących policjantów, użycie gazu bez ostrzeżenia jest przeciwdziałaniem naruszenia porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Nagranie z zajścia można zobaczyć na profilu AgroUnii.
Rolnikom udało się udrożnić przejazd i ruszyli dalej w trasę.

„Nie mamy z czego żyć”

Atmosfera podczas protestu była bardzo gorąca. Wściekli hodowcy opowiadali o dramatycznej sytuacji, z jaką muszą się mierzyć. O upadających gospodarstwach, bankructwach. – Mam troje małych dzieci, a nie mam za co kupić im chleba, z czego mamy żyć? – mówił jeden z uczestników protestu.
– Gospodarstwa budowane przez wiele lat upadają, bo rząd nie radzi sobie z ASF. Stanowczo sprzeciwiamy się zabijaniu zdrowych zwierząt w wyniku przymusowego uboju podczas epidemii afrykańskiego pomoru świń. Nie ma na to naszej zgody – mówił inny.
To nie pierwszy i, według zapowiedzi lidera AgroUnii, nie ostatni protest rolników i hodowców. – Czekamy na odzew od premiera, jeśli nadal będzie udawał, że nas nie widzi, to my po prostu jeszcze bardziej dokręcimy mu śrubę – zapowiedział Michał Kołodziejczak.

Martyna Sokołowska

1 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
robol z fabryki
robol z fabryki
8 dni temu

Jakby nie ta UNIA EU „kolos na glinianych nogach”, to byś polnymi drogami wozem drabiniastym ciągnionym przez swoją teściową jeździł, uprawiał byś rolę, a nie stał pod sklepem z butelką i udawał filozofa. Tak po prawdzie jak wywalą nas z UE, to weźmiesz się pewnie za te zachwaszczone pole, które zostawiłeś i wyciągniesz zardzewiały pług z pokrzyw żeby było co do gara włożyć, bo dopłaty się skończą.

Wpamix
Wpamix
9 dni temu

A przepraszam czy to nie WIEŚ wybrała w ostatnich wyborach PiS a potem Dudę? No to w czym problem – macie co chcieliście 😂😂 A czy rolnicy protestowali z lekarzami czy kobietami? No to czego oczekują? Że naród ich zrozumie? 😂😂 No bez jaj skoro kg bananów to 4zl a kg wiśni 20zl, truskawki były też po 20zl. Niech Wam to barany zgnije na drzewach skoro macie taki swój cudowny rząd. Ziemniaki z Hiszpanii czy Izraela też dobrze smakują a kosztują prawie tyle co krajowe. Więc polski rolniku dostajesz w dooope od rządu który sam sobie wybrałeś a przeciętny konsument… Czytaj więcej »

Lasowiok
Lasowiok
8 dni temu
Reply to  Wpamix

Głosowało się na PiS ?
Głosowało !!!
Pyskowało się na tych co byli przeciwko PiS ?
Pyskowało !
Mało tego, wyzywało się tych ludzi od komuchów i zdrajców ???
Wyzywało !!!
Wybralo się SZMATE z PiS-u ?
Wybrało !
Teraz się mówi ze PiS to złodzieje i PiS działa na szkodę Polski ?
A gdzie był rozum jak się głosowało ?
Do du-py się nalało to teraz się narzeka ??????
Jak nie ma się rozumu to tak to teraz wygląda.

Galicjok
Galicjok
9 dni temu

Walcza tylko ROLNICY ktorzy faktycznie uprawiaja ziemie i z tego zyja. Posiadacze ziemi to zajmuja sie jedynie piciem pod GS-ami za doplaty do hektarow ktore placi UNIA.
Ciekawe co bedzie jak Unia za wybryki PiS-u wypieprzy Polske z Uni na zbity pysk !
Kasa sie urwie przy samym pysku, poniewaz Tusk przyjedzajac z Lizbony przywiozl SIEDEM razy tyle ile Polska placi dla Uni.

Karl Krematorzysta
Karl Krematorzysta
9 dni temu

Głosowało się na PiS? Głosowało!Teraz czas zapłacić za naiwność