Toczenie cnc – czyli automatyka w służbie przemysłu

Toczenie, obok frezowania i szlifowania, jest jednym z rodzajów tzw. obróbki wiórowej. Dziś proces toczenia przebiega w najnowocześniejszych firmach w sposób bardzo szybki i w pełni zautomatyzowany, a możliwe to jest dzięki obrabiarkom CNC. To zaawansowane technologicznie maszyny, które posiadamy także w METIKAM.

Co to jest toczenie CNC?

Dzięki toczeniu CNC wyprodukować można bardzo precyzyjnie wykonane i powtarzalne detale, nawet w ilościach seryjnych. Ale od początku…

Toczenie to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem. Proces toczenia polega na usuwaniu nadmiaru materiału obrabianego za pomocą specjalnego ostrza. W przypadku toczenia, obrabiany materiał wykonuje ruch obrotowy, z kolei nóż/ ostrze wykonuje ruch płaski liniowy lub krzywoliniowy. Samo toczenie ma kilka swoich odmian, do których zalicza się toczenie poprzeczne, stożkowe czy wzdłużne. Różne są także noże służące do wykonania prac w tym zakresie – wymienić można chociażby noże ogólne oraz te specjalnego przeznaczenia. Noże te, jeśli odpowiednio je ustawimy, mogą wykonywać różne rodzaje toczenia. Do tychże rodzajów zalicza się m.in. toczenie wykańczające (ogólne lub gładkościowe), półwykańczające, lekko zgrubne lub zgrubne. 

Dziś proces toczenia może przebiegać bardzo szybko, precyzyjnie i seryjnie, a jest to możliwe dzięki nowoczesnym tokarkom CNC. Sam proces można zaprogramować tak, by dokładnie określić głębokość, posuw oraz prędkość całego procesu toczenia. 

Czym są maszyny CNC i kiedy powstały? 

Powtarzalne wykonywanie nawet najbardziej precyzyjnych oraz skomplikowanych kształtów możliwe jest dzięki maszynom CNC Maszyny te biorą swój skrót od słów  Computerized Numerical Control, co oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Można więc trafnie wywnioskować, iż są to maszyny przeznaczone do w pełni zautomatyzowanej pracy. 

Maszyny CNC wyposażone są w mikrokomputery, które można programować na różne sposoby, zależnie od potrzeb. W ten sposób steruje się dziś tokarkami, frezarkami oraz drążarkami, uzyskując powtarzalne elementy w sposób bardzo dokładny i przede wszystkim szybki. Maszyny CNC wykorzystywane są w wielu branżach, zwłaszcza tam, gdzie trzeba seryjnie wykonać wymagające przedmioty. Maszyny CNC mogą być użyte do niemal każdego rodzaju materiału – może to być metal, drewno, tworzywa sztuczne i inne. 

Pierwsze prototypy dzisiejszych maszyn CNC powstały jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku, w czasach rewolucji przemysłowej. Jednakże te najbardziej zbliżone wyglądem i sposobem pracy do dzisiejszych maszyn CNC powstały dopiero u progu lat 50. ubiegłego stulecia. Wtedy to wyprodukowano maszynę NC zleconą przez i na potrzeby Sił Powietrznych USA. Pierwszą obrabiarkę stworzył instytut Massachusetts Institute of Technology, a jej nazwa brzmiała NC Hydrotel. 

Rewolucja w przemyśle wytwórczym wciąż postępowała, a w latach 80. XX wieku nastąpił kolejny, bardzo znaczący krok w technologii CNC.