Trwają ostatnie prace przy basenie

Trwają jeszcze
ostatnie prace przy nowoczesnym basenie krytym przy
ul. Matuszczaka. Fot. Materiały prasowe

– W tym miesiącu robotnicy zejdą z budowy krytej pływalni przy ul. Matuszczaka. Którego dokładnie dnia to się stanie, na razie nie wiadomo – poinformował nas Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. – Jednak ani skoczkowie sportowi, ani mieszkańcy Rzeszowa od razu nie będą mogli skorzystać z tego nowoczesnego obiektu. Trzeba będzie jeszcze przeprowadzić procedurę odbioru technicznego basenu, a na to potrzeba czasu – dodaje.

Być może amatorzy pływania i kąpieli z nowego krytego obiektu skorzystają w październiku lub w listopadzie. Udało nam się też ustalić, że z krytej pływalni będą mogli w tym samym czasie korzystać zarówno trenujący pływacy, jak też mieszkańcy Rzeszowa. Basen będzie bowiem podzielony na dwie części – głębsza część niecki dla skoczków, a płytsza dla amatorów. Gdy sportowcy skończą ćwiczenia, to cała niecka będzie dostępna dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Budowa basenu przy ul. Matuszczaka to obecnie jedna z największych inwestycji realizowanych w Rzeszowie. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi blisko 26 mln zł. Dobiegają prace wykończeniowe wewnątrz pływalni. W części pomieszczeń ułożono już płytki, pomalowano ściany. Sukcesywnie postępują też prace na zewnątrz budynku. Ułożono kostkę, budowane są miejsca parkingowe i ścieżki pieszo-rowerowe. Oprócz pełnokompleksowego basenu, w tym samym budynku powstaje sala gimnastyczna.
Kończą się prace związane z technologią basenową. W jej skład wchodzą: filtry, systemy zraszania, pompy, dmuchawy. Pływalnia ma spełniać wszystkie zasady Światowej Federacji Pływackiej (FINA), które obowiązują podczas zawodów w skokach do wody. Wysoki standard basenu pozwoli na optymalne treningi skoczkom reprezentacji Polski, której trzon stanowią zawodnicy Klubu Sportowego Stal Rzeszów Skoki do Wody. Nowy basen umożliwi profesjonalny trening skoczkom wszystkich kategorii wiekowych (trampoliny: 1 m, 3 m, wieże: 5 m, 7,5 m oraz 10 m) w konkursach indywidualnych, jak również w skokach synchronicznych.
Basen będzie służył również mieszkańcom Rzeszowa – dzieciom, młodzieży i dorosłym. Będą oni mogli tam również nauczyć się nurkować, pływać synchronicznie i pograć w piłkę wodną.

Mariusz Andres