Tu jest “serce” i “mózg” działań

Od pracy sztabu zależy bezpieczeństwo na EURO 2012. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Centrum Dowodzenia Podoperacją Rzeszów ma zapewnić bezpieczeństwo kibicom przejeżdżającym przez Podkarpacie.

Jesteśmy w Centrum Dowodzenia Podoperacją Rzeszów. – To tutaj zapadają najważniejsze decyzje, ogłaszane są rozkazy – mówi podkom. Paweł Międlar, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, wskazując na stosunkowo niewielkie pomieszczenie w gmachu komendy. – Pracuje tu zwykle od 5 do 8 osób.

Miejsce to na co dzień jest niedostępne. Wejść do niego nie mogą nawet policjanci. – Podoperacja Rzeszów jest częścią operacji HAT TRICK, czyli całokształtu działań polskiej Policji związanych z zabezpieczeniem EURO 2012 – wyjaśnia Międlar.

Centrum zostało utworzone specjalnie na potrzeby rozgrywanych Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Funkcjonuje od 15 maja. Sztab nadzorujący pracę policjantów pracuje całą dobę. A jedna zmiana policjantów pracuje 12 godzin dziennie. Od 12 w nocy do 12 w południe. – Ich praca zakończy się po finale Euro w Kijowie, czyli w lipcu. Potem będą powoływani w razie organizacji imprez masowych czy w razie nagłej potrzeby, na przykład powodzi – dodaje Paweł Międlar.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

– Czuwamy między innymi nad tym, aby można było bezpiecznie przejechać na mecze na Ukrainę – mówi insp. Andrzej Sabik, zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, dowódca podoperacji Rzeszów. – Naczelnym zadaniem jest zachowanie płynności ruchu – dorzuca insp. Zdzisław Stopczyk, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji

W całej Polsce utworzonych jest siedem centrów podoperacji. Są w: Rzeszowie i Lublinie (z powodu bliskości z granicą ukraińską), Krakowie (ze względu na to, że stacjonują tu aż trzy drużyny piłkarskie) i w miasta “gospodarzach”, czyli Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu.

Ewelina Nawrot

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments