„Tu na razie jest ściernisko, ale będzie…” Właśnie, co będzie?

Tak obecnie wygląda teren u zbiegu ul. Myśliwskiej i św. Huberta w Rzeszowie. Fot. Zbigniew Micał

Dawniej był tu plac zabaw, teraz stoją dwie stare bramki wrośnięte w trawę. Chodzi o półhektarowy plac przy ul. Myśliwskiej na rzeszowskim os. Miłocin – św. Huberta. Przed włączeniem tego osiedla do Rzeszowa, przez kilka lat działka była własnością spółki TBS z Głogowa Młp., obecnie należy do miasta. Czy to miejsce doczeka się wreszcie renowacji?

Dopiero z początkiem tego roku, głogowska spółka wystawiła tę działkę na sprzedaż. Prawo jej pierwokupu miało miasto Rzeszów. Ostatecznie transakcję sfinalizowano za kwotę ok. 1,245 mln zł. – W listopadzie właściciel terenu, TBS w Głogowie Młp. zawarł warunkową umowę na sprzedaż terenu firmie deweloperskiej. – Transakcja miała dojść do skutku, jeśli Rzeszów nie skorzystałby z prawa pierwokupu, na co mieliśmy czas do końca ubiegłego roku. Aktem notarialnym z 15 grudnia 2021 r. poinformowaliśmy, że z tego prawa skorzystamy. Tym samym miasto kupiło teren za łączną kwotę 1,245 mln zł – mówiła w styczniu br. Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Nieskoszona trawa i przewrócone bramki

– Zakup tego terenu to kontynuacja mojej polityki, która jest nastawiona przede wszystkim na zwiększenie liczby terenów zielonych w mieście – chwalił się z początkiem 2022 r. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Budujemy kolejne parki kieszonkowe, sadzimy drzewa i krzewy, a w tym miejscu powstanie teren rekreacyjny. Cieszę się, że udało nam się kupić tę działkę, bo mieszkańcom osiedla bardzo zależało, aby pozostała miejscem spotkań i osiedlowych pikników – zapowiadał. Zbliża się koniec roku, a teren jak stał zaniedbany, tak stoi. Obiekt ma niepełne ogrodzenie, często zniszczone lub uszkodzone. Na działce leżą dwie mniejsze bramki, brakuje ławek czy nawet koszy na śmieci. Dawniej, kiedy jeszcze Miłocin był częścią gm. Głogów Młp., znajdowały się tutaj plac zabaw z huśtawkami i zjeżdżalniami.

Liczą na miejsce do zabaw, spotkań i wypoczynku

W rozmowie z Super Nowościami Zbigniew Micał, przewodniczący Rady Osiedla Miłocin – św. Huberta zaznacza, że jako rada starają się o środki z budżetu miasta konieczne na inwestycje w tym miejscu. – Chcielibyśmy wykonać tutaj plac zabaw dla dzieci, mały orlik i małą scenę pod organizację pikników czy wydarzeń kulturalnych – mówi Micał. Rada Osiedla Miłocin – św. Huberta próbowała zdobyć środki w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego – niestety się nie udało. Jak informuje nas Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta zapisano kwotę 400 tys. zł na inwestycje w tym miejscu. Nad budżetem Rada Miasta Rzeszowa pochyli się zapewne jeszcze w grudniu. Jak przekazał Zbigniew Micał, całość kosztów renowacji terenu u zbiegu ul. Myśliwskiej i św. Huberta może kosztować ponad 1 mln zł.

Dominik Bąk