Tu spotkał się Hitler z Mussolinim (ZDJĘCIA)

Fot. Marcin Jeżowski
Fot. Marcin Jeżowski

Dokładnie 74 lata temu (27 – 28 sierpnia 1941 r.) na terenie dzisiejszego Podkarpacia przebywali dwaj dyktatorzy: Adolf Hitler i Benito Mussolini.

Miejscem ich spotkania była oddalona od Rzeszowa o 60 km Stępina, gdzie Fuhrer stworzył jedną ze swoich tajnych kwater. Co ciekawe, jej budowa kosztowała więcej niż słynny „Wilczy Szaniec”. Dziś na własne oczy możemy zobaczyć to jedno z najpilniej strzeżonych miejsc w czasie II wojny światowej.

Ma długość prawie 400 metrów i żelbetonowe ściany o grubości trzech metrów. Odporny na zagrożenia chemiczne i ataki bombowe. Największy naziemny schron kolejowy na świecie z czasów II wojny światowej powstał w środku niewielkiej wsi koło Frysztaka.

– Są różne wersje dotyczące szczegółów spotkania Hitlera z Mussolinim w Stępinie – zaczyna swoją opowieść Maciej Piękoś, przewodnik po byłej kwaterze przywódcy III Rzeszy. – Według niektórych źródeł, pociąg Hitlera „Amerika” zatrzymał się w Strzyżowie, skąd niemiecki wódz przyjechał w kolumnie samochodów do Stępiny, do której bezpośrednio swoim pociągiem dodarł jego militarny włoski sojusznik. Inne źródła podają, że obaj dyktatorzy przyjechali swoimi pociągami do Stępiny. Jedna z maszyn stała w środku schronu, a druga stacjonowała na zewnątrz – tłumaczy nasz rozmówca. – Jak to naprawdę było, pewnie na razie się nie dowiemy. Jednak faktem jest, że spotkanie Hitlera z Mussolinim odbyło się w Stępinie, o czym najlepiej przekonuje wykonana przed schronem fotografia. Na niej możemy dostrzec charakterystyczny niepowtarzalny nigdzie indziej kwadratowy kształt wjazdu – dodaje.

mj/anja

[print_gllr id=158723]

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
olo
olo
6 lat temu

Promocja regionu tak się odbywa, że zawsze informuje się że jakaś rocznica była, a nie że będzie.

Poprzedzając tą rocznice, można by czytelnika poinformować co jeszcze można zobaczyć w regionie .
Jest wieża widokowa w okolicy, bunkry.

P.K
P.K
6 lat temu

Szkoda tylko że ten schron został ograbiony choćby z szyn.

Obecnie jest tylko kilka metrów szyn, aby było wiadomo że to był schron kolejowy.

karakal
karakal
6 lat temu

Stepina oddalona jest od Rzeszowa 45 km.