Tysiące kolbuszowian nie ma pracy

- Najwięcej bezrobotnych jest w przedziale wiekowym 18-34 lata - mówi Maria Wesołowska (59 l.), dyrektor PUP w Kolbuszowej. Fot. Autor
– Najwięcej bezrobotnych jest w przedziale wiekowym 18-34 lata – mówi Maria Wesołowska (59 l.), dyrektor PUP w Kolbuszowej. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Młodzi masowo emigrują, nie szukają pracy, bo jej nie ma.

Bezrobocie i nieustająca emigracja – szczególnie młodych – to od lat zmora powiatu kolbuszowskiego. Z najnowszych danych, jakie ujawniła Maria Wesołowska (59 l.), dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kolbuszowej, wynika, że bez zatrudnienia jest 4 411 osób, w tym 2 074 kobiety. Prawo do zasiłku posiada 580 bezrobotnych. Stopa bezrobocia wynosi 17,7 proc., czyli więcej niż średnia wojewódzka i krajowa.

– Wśród zarejestrowanych najwięcej jest osób długotrwale bezrobotnych, czyli pozbawionych pracy od ponad roku – mówi Maria Wesołowska. – 11 proc. to kobiety, które po urodzeniu dziecka nie podjęły pracy. Niepełnosprawnych jest 3,3 proc. Najwięcej bezrobotnych jest w wieku 25-34 lat, drugą grupę stanowią osoby w przedziale 18-24 lata. Ponad 9 proc. to ludzie po studiach wyższych – wylicza dyrektor PUP.

Tyle oficjalne statystyki. Bo tak naprawdę bez pracy jest znacznie więcej ludzi. Prawdziwe bezrobocie ukrywa szara strefa i emigracja. – Gospodarkę przede wszystkim ratują roboty publiczne i prace interwencyjne, które finansuje rząd – mówił nam wicestarosta kolbuszowski, Wojciech Cebula (36 l.). – Środków na ten cel jest coraz mniej. W tej sytuacji ciężko jest walczyć z bezrobociem. No bo niby za co?

A co powiat robi, żeby zmniejszyć bezrobocie? – Łożymy na cztery szkoły średnie i staramy się, aby kierunki kształcenia były tam zgodne z popytem na rynku pracy. Zrealizowaliśmy program CEXO, dzięki temu Centrum Kształcenia Praktycznego zostało wyposażone w specjalistyczne maszyny. Wspólnie z gminą przygotowaliśmy podstrefę przemysłową przy ul. Sokołowskiej. Naprawdę robimy, co możemy – zapewnia Cebula.

Paweł Galek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments