Uczelnie produkują bezrobotnych

- Liczba zarejestrowanych bezrobotnych z pewnością w tym roku jeszcze wzrośnie - mówi Janusz Cyzio z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Absolwenci studiów wyższych często decydują się na drugi kierunek, bo nie mogą znaleźć pracy.

Z roku na rok przybywa absolwentów szkół wyższych. Młodych ludzi z dyplomami, znających język obcy i chcących się rozwijać nie ma kto zatrudniać, a bezrobocie w Polsce rośnie.

Wysokie bezrobocie jest efektem m.in. złej struktury kształcenia. Wciąż przybywa nam  socjologów, historyków, politologów, specjalistów zarządzania i marketingu. Niestety pracodawcy nie potrzebują już absolwentów tych kierunków, bo rynek jest nasycony i nie zmieni się to przez wiele lat. Inną sprawa jest również to, że za rozwojem edukacji nie idzie jakość kształcenia, a młodym ludziom brak praktycznego doświadczenia zawodowego. Pracodawcy wolą wybierać, tych którzy już kiedyś pracowali.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości

Blanka Szlachcińska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Natalia
Natalia
8 lat temu

I tu się pozwolę z Panami nie zgodzić. Era industrialna już się skończyła tak jak liniowa zależność między edukacją a zatrudnieniem.Im szybciej to zrozumiemy, tym szybciej wprowadzimy zmianę paradygmatu edukacji!. Obecny system został wprowadzony na potrzeby rewolucji przemysłowej i tak sobie trwa, choć realia już dawno się zmieniły,

Jak to pięknie ujął Sir Ken Robinson :

” W przedwczorajszych szkołach,
wczorajsi nauczyciele
uczą dzisiejsze dzieci
rozwiązywania problemów jutra.”

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu
Reply to  Natalia

I tutaj się z panią zgadzam , tylko trzeba dopowiedzieć na co uczą??: na zmywak zagraniczny, opiekę paliatywna za granicą , na bezrobotnych , lub reasumując ogólnie wszystkiego co kryje się pod powiedzeniem Owsiaka :róbta co chceta!. Nawet zakładajcie wiadra na głowę staroświeckich nauczycieli.
I na koniec aby się nie rozwodzić długo :proszę wymienić kilka dziedzin , gdzie nauka idzie w parze z potrzebami społecznymi POLSKI??.

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

Pan Bimbała – dobrze to sprecyzował- uczelnie sobie/ polityka oświatowa sobie/ potrzeby kraju sobie/ – i co banda nierobów w urzędach/ ministerstwach/ innych instytucjach – a brak jednego mądrego matoła który by to razem poskładał do kupy – aby to funkcjonowało poprawnie .

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu

Uczelnie wyższe pomimo że są samodzielne , powinny być centralnie wspomagane i ukierunkowywane pod kątem przyszłości potrzeb gospodarczych Kraju. Od tego jest już drugą kadencje niejaka min.Kudrycka, której cała działalność sprowadza się do pisania zakazów i nakazów dla WSKSiM w Toruniu. A przecież takie rzeczy powinny być na bieżąco uzgadniane na szczeblu MIN-Gospodarki -Finasów. Ale cóż brak jakiejkolwiek strategii rządowej niweczy wszystko i powoduje tylko zniechęcenie studentów. A staże , praktyki ???

Kasprzak
Kasprzak
8 lat temu

Ponad połowa kierunków studiów na Naszym Rzeszowskim Uniwersytecie.. to kierunki same dla siebie. Jest tam wiele kierunków(nie napisze jakie by nie obrażać studentów), które nazwą idealnie pasują do posady jaką później można by objąć.. niestety pracodawca spoglądając na zakres studiów stwierdza, że nic a nic nie odpowiada zadaniom jakie mielibyśmy w obowiązkach. Dlatego też Student po takim kierunku jest WYROLOWANY, bo traci czas i pieniądze na studia, a w zamian nie może podjąć pracy zgodnej z kierunkiem kształcenia. W ten sposób kształci się Frajerów.

Maxwell
Maxwell
8 lat temu
Reply to  Kasprzak

Znowu pojawia kolejny komentarz, który wprowadza dezinformacje. Uniwersytet Rzeszowski ma w swojej ofercie kilkadziesiąt kierunków i specjalności na kilku Wydziałach.Jest to szeroka oferta dla naszego regionu i nie tylko. Nikt nie zmusza do studiowania danego kierunku studiów. Podobnie jest w sklepie (przepraszam za porównanie ale musi być ono na poziomie poprzedniego przedmówcy) gdzie towarów (kierunków) jest mnóstwo a klient (kandydat) wybiera dla siebie najbardziej optymalne. Są kierunki tzw. humanistyczne jak i ścisłe. Sa także na pograniczu, jak np. Edkukacja medialna i informatyczna na kierunku pedagogika, Informatyka – studia licencjackie i inżynierskie. Największy popyt mają jednak studia dwuletnie mgr ponieważ uprawnienia… Czytaj więcej »