Uczeń stracił oko na strzelnicy. Instruktor i dyrektor szkoły skazani

W trakcie prowadzonych zajęć ze strzelania, 17-letni uczeń w wyniku rykoszetu, został trafiony w oko, którego nie udało się uratować. Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Śledztwo w tej sprawie trwało wiele miesięcy. Pod lupą prokuratury znalazła się organizacja szkolnej strzelnicy, nadzór nad nią oraz sposób prowadzenia zajęć. Tragiczne w skutkach szkolenie nastolatków w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Stalowej Woli miało miejsce 23 maja 2016 r. Wówczas to w trakcie prowadzonych zajęć ze strzelania, 17-letni uczeń, w wyniku rykoszetu, został trafiony w oko, którego nie udało się uratować.

– Do wypadku doszło w trakcie prowadzonych zajęć ze strzelania, odbywających się na strzelnicy, która powstała po zaadoptowaniu pomieszczeń po byłej bibliotece. W wyniku rykoszetu, doszło do uszkodzenia oka jednego z uczniów biorących udział w zajęciach – informował w trakcie śledztwa prok. Andrzej Dubiel, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu

Co wykazało śledztwo?

W wyniku prokuratorskiego śledztwa ustalono, że zajęcia nie były prowadzone w pełni poprawnie, w warunkach, które zapewniały jego uczestnikom bezpieczne posługiwanie się bronią. W sprawie tej przesłuchano kilkudziesięciu uczniów, którzy korzystali ze strzelnicy w roku szkolnym 2015/2016. – Z uwagi na stwierdzone w toku śledztwa nieprawidłowości związane z organizacją strzelnicy, na której doszło do wypadku, prowadzącemu strzelanie Krzysztofowi S., który odpowiedzialny był za bezpieczeństwo użytkowników strzelnicy, przedstawiono zarzut dotyczący umyślnego narażenia uczniów biorących udział w strzelaniu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – informował wkrótce po postawieniu zarzutu prokurator Andrzej Dubiel, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.
Drugi z zarzutów postawionych przez tarnobrzeską prokuraturę Krzysztofowi S., dotyczył samego wypadku. Był to zarzut nieumyślnego spowodowania u ucznia tej szkoły ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci innego ciężkiego kalectwa. Zarzut umyślnego narażenia około 70 uczniów na bezpośrednie utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu usłyszał także dyrektor szkoły Włodzimierz S.

Jaki wyrok?

– 19 lipca br. Sąd Rejonowy w Stalowej Woli skazał na bezwzględną karę pozbawienia wolności w wymiarze 1 roku i 6 miesięcy prowadzącego strzelanie nauczyciela zatrudnionego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Stalowej Woli – Krzysztofa S. – informuje prok. Andrzej Dubiel, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. To on był odpowiedzialny za bezpieczeństwo użytkowników strzelnicy, na której w dniu 23 maja 2016 roku doszło do wypadku, w wyniku którego wystrzelona śrucina po uderzeniu w przeszkodę, uderzyła w oko jednego z uczniów tej szkoły, co w konsekwencji doprowadziło u niego do utraty widzenia w lewym oku. – Dodatkowo sąd orzekł zakaz pełnienia przez niego funkcji nauczyciela strzelectwa sportowego na okres 4 lat, a także zasądził na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości 10 tys. zł – informuje prokurator.
Sąd wydał wyrok także w sprawie dyrektora szkoły. – Włodzimierza S., który w trakcie zdarzenia sprawował funkcję dyrektora szkoły, sąd skazał na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby 3 lat, obowiązek przeproszenia pokrzywdzonego, grzywnę w wysokości 300 stawek po 20 zł, a także orzekł zakaz zajmowania przez niego stanowiska dyrektora w placówce oświaty oraz zasądził na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w kwocie 10 tys. zł – informuje prok. Andrzej Dubiel.
Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu oceniła przedmiotowy wyrok jako niesłuszny i wystąpiła do sądu z wnioskiem o sporządzenie jego pisemnego uzasadnienia.

Małgorzata Rokoszewska