Uczniowie z Jarosławia zrobili koleżance protezę ręki!

Uczniowie, którzy stworzyli protezę cieszą się dziś szczęściem Kingi. Fot. Archiwum ZSTiO w Jarosławiu

JAROSŁAW. Młodzi twórcy projektu „Ręka 3D – Szczęście z plastiku” udostępnili go za darmo w Internecie.

Niedawno usłyszała o nich cała Polska. Grupa uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu pod opieką swojego nauczyciela Artura Tutki stworzyła protezą ręki dla Kingi Wawro, szkolnej koleżanki, która marzy o tym, by zostać mechanikiem. Swój projekt opublikowali w Internecie, dzięki temu – za darmo mogą z niego skorzystać inny potrzebujący.

Kinga urodziła się bez prawego przedramienia. Kiedy w styczniu grupa kolegów zaprojektowała dla niej protezę mechaniczną, życie dziewczyny zupełnie się zmieniło. Dawny wychowawca i jego podopieczni nie spoczęli na laurach. Właśnie skończyli nową protezę – elektroniczną. Niebiesko-zielony model wyposażona została m.in. w gumowe uchwyty, latarkę i magnes neodymowy, za pomocą którego można podnosić przedmioty.

Jak wyglądała praca? – Franek Bosak, który zastąpił Artura Czyrnego projektuje rękę. Damian Kobyliński „tłumaczy” to na język zrozumiały dla drukarki 3D i drukuje. Kuba Nowotarski wyposaża wszystko w elektronikę. Z kolei Marcel Tutka i Łukasz Chamuła zbierają materiały i publikują je na stronach i mediach społecznościowych. – wylicza Artur Tutka, opiekun młodych naukowców. Pomaga im dr Krzysztof Grandys, prezes Fundacji E-Nable Polska. – To ogólnoświatowa organizacja, która tworzy różne rzeczy z plastiku. Kiedy mamy jakiś problem, wystarczy jeden telefon do dr Grandysa. Zawsze nam pomaga – zaznacza opiekun.

Kinga Wawro została ambasadorką ręki 3D. – We wrześniu tamtego roku napisał do mnie pan Artur, powiedział, co planuje i zapytał czy się zgadzam. Na początku nie wierzyłam, że można coś zrobić, ale później ją zobaczyłam i zmieniłam zdanie. To było dla mnie spełnienie marzeń – opowiada. Koledzy dali Kindze „Szczęście z plastiku”. Może złapać podstawowe rzeczy – telefon, kubek, szklankę, ale dziewczyna marzy, by zostać mechanikiem. Potrzebuje więc lepszego modelu – protezy bionicznej. Jej koszt to jednak 180 tys. zł. Na stronie zrzutka.pl można wpłacać pieniądze i pomóc jej w zebraniu potrzebnej kwoty.

Projekt do pobrania w Internecie

Uczniowie ZSTiO udostępnili swój projekt w Internecie. Wystarczy wejść na stronę szczesciezplastiku.pl. – W plikach jest wszystko. Łącznie z oprogramowaniem – deklarują twórcy. – Za niewielkie pieniądze każdy może wydrukować taką protezę dla dziecka. Trzeba mieć tylko drukarkę – deklarują.   Chłopcy mogliby opatentować protezę i na niej zarobić. Mimo to oddają ją za darmo. – To nie jest nasz priorytet. W ogóle o tym nie myślimy. Jeszcze nie pracujemy i nie znamy jeszcze wartości pieniądza – mówi Marcel. – Najważniejsza jest Kinga i to, żeby była szczęśliwa. My zdobywamy doświadczenie, uczymy się pracy w grupie. To jest najcenniejsze – dodaje Damian. – Poza tym chcemy dać szczęście jak największej liczbie dzieciaków i pokazać, że mogą przełamać się, założyć taką protezę i normalnie żyć – konkluduje Artur Tutka.

***
Każdy, kto chce pomóc Kindze w spełnieniu marzeń o nowoczesnej protezie, może ją wesprzeć, wpłacając pieniądze na specjalne konto:
Fundacja Blisko Ciebie,
ul. 3 Maja 13, 41-200 Sosnowiec
Nr konta: 81 2490 0005 0000 4530 8841 0050
W tytule: Kinga Wawro

wk

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments