Uratowali jedną szkołę, teraz ratują drugą

Stowarzyszenie prowadziło podstawówkę w Walawie 2 lata, teraz poprowadzi kolejną.

WALAWA, SIERAKOŚCE. Walawska podstawówka „wraca” do gminy, prowadzące ją stowarzyszenie „przejmuje” szkołę w Sierakoścach.

Po dwóch latach prowadzenia szkoły w Walawie (gmina Orły) przez Stowarzyszenie Inicjatywy Podkarpacia placówkę znów przejmuje gmina.  Tymczasem stowarzyszenie będzie prowadziło placówkę w Sierakoścach (gm. Fredropol).

Niewykluczone, że od września ruszy tam także niepubliczne przedszkole.

O podstawówce w Walawie (gm. Orły) pisaliśmy na naszych łamach dwa lata temu. Wówczas to ówczesny wójt, Ryszard Cząstka zdecydował, że gminy na szkołę nie stać i walawskie dzieci powinny uczyć się w pobliskich Nizinach. Rodzice nie chcieli się na to zgodzić i protestowali. W końcu znalazło się rozwiązanie: szkołę w Walawie poprowadziło Stowarzyszenie Inicjatywy Podkarpacia. Tymczasem po wyborach zmieniła się władza w gminie. Ryszarda Cząstkę zastąpił Bogusław Słabicki. Nowy wójt uznał, że szkoła powinna „wrócić” do gminy. – Taka była wola mieszkańców – podkreśla wójt Słabicki. – Nie ma to nic wspólnego z jakimkolwiek zarzutami wobec jej prowadzenia przez stowarzyszenie – dodaje. – Po prostu w myśl starych przepisów, z okresu kiedy stowarzyszenie „przejmowało” szkołę, musiała zostać ona najpierw zlikwidowana, jako gminna i na nowo powstać, jako niepubliczna – wyjaśnił B. Slabicki. – Obecnie gmina ma możliwości przekazania szkoły stowarzyszeniu, ale nadal jest gwarantem jest funkcjonowania.

Z Walawy do Sierakośc
Do niedawna niepewni tego, gdzie ich dzieci będą się uczyć, byli rodzice uczniów z fredropolskich Sierakośc. Tu także  jest nowy wójt, Mariusz Śnieżek. Zdecydował on, że gminy na tę szkołę nie stać. Decyzja była szeroko komentowana tym bardziej, bo placówka została kilka lat temu wyposażona w sprzęt i wyremontowana przez amerykańską firmę UPS. Zarówno wójt, jak i rodzice dzieci poszukiwali rozwiązania, które pozwoliłoby szkole funkcjonować dalej. I znaleźli. Teraz już wiadomo, że prowadzeniem szkoły w Sierakoścach zajmie się właśnie Stowarzyszenie Inicjatywy Podkarpacia. – Takie rozwiązanie zadowala i władze gminy, i rodziców dzieci – mówi Kazimierz Łysy z „Inicjatyw”. – Cieszymy się, że będziemy prowadzić tę szkołę, a zapowiada się, że i niepubliczne przedszkole, które przy niej powstanie – zdradza. Zgodnie z przepisami szkołę w Sierakoścach stowarzyszenie poprowadzi od stycznia przyszłego roku, natomiast przedszkole ma „ruszyć” już po wakacjach.

Monika Kamińska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments