Urodziny Wojciecha Kilara

Fot. Wit Hadło

Pianista i kompozytor, autor muzyki do ponad 130 obrazów, w tym m.in. “Pianisty”, “Draculi”, “Dziewiątych wrót”, obchodzi dziś (17 lipca) 80. urodziny.

Światowej sławy kompozytor urodził się we Lwowie, ale edukację muzyczną rozpoczął od nauki gry na fortepianie w Rzeszowie.

Twórca chętnie odwiedza i zawsze bardzo ciepło mówi o stolicy Podkarpacia: – Dziękuję Bogu, że jest Rzeszów, cudowne polskie miasto.

Twórca jest patronem ZSM nr 2.

bes

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
marinika
marinika
9 lat temu

Kiedy się czyta lub słucha wywiadów z Wojciechem Kilarem to zawsze mile wspomina Rzeszów. Podkreśla związek z tym miastem. A co Rzeszów zrobił dla kompozytora?

czemar
czemar
9 lat temu

Wojciech Kilar – przywołuje mi wspomnienie pana Zygmunta Barłowskiego z Rzeszowa, prowadzącego zajęcia muzyczne w latach siedemdziesiątych w szkołach średnich. Pan Zygmunt często wzdychał „na co mu przyszło akompaniować fałszującym śpiewakom – to nie to co Wojtek Kilar komponuje muzykę, a nie traci nerwów na nas nieuków”. Pamietam to narzekanie, chociaż wtedy nie wiedziałam kto to Wojciech Kilar. Nie znałam jego twórczości. Kiedy pan Zygmunt to mówił to był znak, że rzeczywiście fałszujemy.

Sto lat dla kompozytora!!! oraz pozdrowienia dla pana Zygmunta.