Urzędnicy robią jaja z …ludzi

Mieszkańcy mają już dość fetoru i hałasu. Liczą na skuteczne działania urzędników. Fot. Paweł Dubiel
Mieszkańcy mają już dość fetoru i hałasu. Liczą na skuteczne działania urzędników. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Mieszkańcy os. 1000-lecia mają dość smrodu i hałasu z Res-Drobu. Ustawa antyodorowa nie pomoże?

Urzędnicy podejmują rozmowy i działania, zakłady drobiarskie Res-Drob cały czas istnieją i pracują, a mieszkańcy os. 1000-lecie cierpią z powodu hałasu i niesamowitego smrodu, który uniemożliwia normalne życie. Rozwiązaniem byłaby ustawa antyodorowa, ale… jej nie będzie.

Zdenerwowani mieszkańcy os. 1000-lecie i przedstawiciele Stowarzyszenia Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów przyszli na wtorkową sesję Rady Miasta. Andrzej Gutkowski, zastępca prezydenta Rzeszowa, przedstawiał, jakie działania podjęło miasto, żeby ulżyć mieszkańcom.

– 3-krotnie prezydent spotykał się z mieszkańcami, przedstawicielami stowarzyszenia, rzeszowskiej spółdzielni, przedstawicielami sanepidu. Tylko WIOŚ nie był zainteresowany rozwiązaniem tego tematu – mówił.

Gutkowski wyliczał i krótko opisywał kontrole, jakie przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska były przeprowadzane w zakładzie. Okazuje się, że WIOŚ dopiero podczas kontroli w 2018 roku stwierdził poważne nieprawidłowości i prowadzone jest postępowanie w kierunku nałożenia kary administracyjnej.

– Działania nasze polegają na tym, że powołaliśmy specjalistę biegłego, który stwierdził, że wydajność oczyszczalni jest za mała do uboju. W związku z tym nasza decyzja do końca czerwca zostanie wydana, że ograniczymy działalność zakładu do ilości takiej, jakie może oczyszczalnia przyjąć. To to, co może zrobić urząd miasta. Natomiast nie mamy wpływu na działalność WIOS-iu – mówił Gutkowski.

W związku z tym prezydent wysłał pisma do premiera Mateusza Morawieckiego i do ministra środowiska o przyspieszenie prac legislacyjnych w celu uchwalenia tzw. ustawy antyodorowej, która miałaby umożliwić podejmowanie skutecznych działań w przypadku zakładów produkcyjnych powodujących uciążliwości zapachowe dla mieszkańców. Okazuje się jednak, że na pismach się najprawdopodobniej skończy.

– Prawdopodobnie powiem coś, czego mieszkańcy nie chcieliby usłyszeć. Problem jest trudny do rozwiązania – mówił obecny w sali poseł Maciej Masłowski. – W piątek rozmawiałem z ministrem środowiska na temat ustawy antyodorowej. Mówi, że nie ma szans, żeby przez najbliższy rok do półtora ta ustawa została podjęta. Nie ma czujników, które sprawdzają smród. Pan minister powiedział o tym, że coś tam testują, czytają na temat elektronicznego nosa. Mieszkańców namawiam do tego, żeby się nie poddawali. Jeśli chodzi o WIOŚ to dobra informacja jest taka, że ministerstwo zaproponowało, że za kilka tygodni pochyli się nad ustawą dotyczącą większych kompetencji i narzędzi dla WIOŚ, m.in. kontrolowanie zakładu o każdej godzinie – dodał.

Blanka Szlachcińska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pniok Rzeszowski
pniok Rzeszowski
3 lat temu

Nalezy pociagnac do odpowiedzialnosci osobe ktora zezwolila na budowe osiedla 1000-lecia w sasiedztwie istniejacej od lat Ubojni Drobiu.
Tak samo nalezy postapic z osobami ktore wydaly zezwolenie na lokalizacje spalarni smieci w tak newraligicznym miejscu.
Przed IIWS zydowskie lobby nie zgodzilo sie na budowe zakladow azotowych na terenie dzisiejszej Przybyszowki motywujac to wlasnie tym ze wiatry zachodnie jakie wieja w wiekszej czesci roku na Rzeszowszczyznie beda nanosily skazone wyziewy produkcyjne na teren miasta i w wyniku tych oporow zaklady te zlokalizowano na polnoc od Tarnowa.

ROMAN
ROMAN
3 lat temu

No szanowny Pnioku to nie tak ; tak rozumując to by miasto było w układzie XVII- XVIII wiecznym Przypomne że : Dawna Baza i zaplecze Rzeszowskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego było gdzie ! A na ul.Szopena przy III LO Rzeszów a dzisiaj co tam jest : parking Dawna baza Rzeszowskiego Przedsiębiorstwa Budowlano Montażowego była gdzie : w dawnych koszarach austryjackich z prawej strony gdzie dzis stoją bloki ( które mamy z prawej strony zjeżdżając z wiaduktu śląskiego) a biura były na ul.Dekerta – śkadu po tych miejscach dzisiaj nie ma Więc miasto się rozrasta Zakłady / zaplecza idą wek poza obszar miasta… Czytaj więcej »

olo
olo
3 lat temu

1000-lecia z jednej strony ResDrób z drugiej strony osiedla budują spalarnie śmieci (Ciepłownicza). Takie było fajne osiedle…