Ustawa śmieciowa wyludniła Tarnobrzeg

Z danych USC wynika, że w mieście zameldowanych jest około 49 tysięcy osób, z danych dotyczących deklaracji śmieciowych wynika, że jest ich około 39 tysięcy. Fot. Bogdan Myśliwiec
Z danych USC wynika, że w mieście zameldowanych jest około 49 tysięcy osób, z danych dotyczących deklaracji śmieciowych wynika, że jest ich około 39 tysięcy. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Nie 50 tysięcy, nie 40, a jedynie niecałe 38 tysięcy osób mieszka obecnie w Tarnobrzegu.

Tak zwana ustawa śmieciowa wymusiła na mieszkańcach miast zadeklarowanie rzeczywistej liczby osób mieszkających w poszczególnych gospodarstwach domowych i niestety, obnażyła gorzką prawdę dotyczącą faktycznej liczby osób zamieszkujących na danym terenie.

Liczba osób zameldowanych na stałe na terenie Tarnobrzega na dzień 6 listopada wynosi 47 tysięcy 958 osób. Według danych Urzędu Stanu Cywilnego tarnobrzeskiego magistratu, pobyt czasowy posiada 1 079 osób.

Dane te w porównaniu ze statystykami z końca ubiegłego roku wyglądają podobnie. Jak podaje urząd, na 31 grudnia 2012 r. stały meldunek w Tarnobrzegu posiadało wówczas 48 348 osób, a czasowy 1 020 osób.

Gdyby liczba zameldowanych równa była z danymi dotyczącymi osób, które faktycznie realnie mieszkają na co dzień w Tarnobrzegu, nie byłoby jeszcze tak źle. Niestety, jak wynika z danych dotyczących liczby osób, które złożyły deklaracje o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami na dzień 5 listopada br. wynika, że w mieście przebywa tylko 38 865 osób.

– Liczba mieszkańców wykazanych w domkach jednorodzinnych to 10 471 osób. Liczba mieszkańców wykazanych w spółdzielniach, wspólnotach mieszkaniowych oraz innych osobach prawnych to 28 394 osób – podaje Agata Rybka z Kancelarii Prezydenta Miasta.

Gdy przed wejściem w życie „ustawy śmieciowej” rozmawialiśmy z prezesami tarnobrzeskich spółdzielni, okazało się, że mieszkańcy faktycznie ze względu na konieczność aktualizacji danych dotyczących liczby osób w gospodarstwach domowych, wprowadzali nowe dane. Spółdzielnie uwzględniały nawet takie sytuacje, w których rodzice zgłaszali studentów, którzy przez 9 miesięcy w roku przebywają poza Tarnobrzegiem i zgłaszali ich jedynie w okresie wakacji. Z danych „wypadły” także osoby, które mogły udokumentować dłuższy pobyt za granicą lub fakt, że płacą za odbiór śmieci na terenie innych miast.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tarnobrzeżanin
Tarnobrzeżanin
1 rok temu

Dobrze, że młode wyjechały bo by rozwalili Tarnobrzeg nocami.