Uwaga na komary – roznoszą groźną chorobę

Komary mogą przenosić z psów larwy groźnego dla człowieka nicienia. Fot. Archiwum

KRAJ. PODKARPACIE. W Polsce odnotowano już pierwsze zarażenia.

Mikroskopijnej wielkości larwy nicienia wywołującego dirofilariozę przenoszone są przez komary na skórę, z której powoli wnikają do wnętrza organizmu, gdzie przemieszczają się do pnia tętnicy płucnej. Tam mogą dojrzewać i osiągać wielkość osobnika dorosłego (do 30 cm).

Choroba, wywołana przez pasożyta przenoszonego przez komary z psów rozwija się zwykle powoli. Z najnowszych badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie wynika, że w Polsce zakażonych jest już 20, zaś w Unii Europejskiej ok. 300 osób. Inwazja pasożyta objawia się najczęściej w postaci podskórnego guzka. Leczenie schorzenia nie jest skomplikowane, pod warunkiem, że choroba zostanie właściwie i odpowiednio wcześnie rozpoznana. Najczęściej wymaga interwencji chirurgicznej.

Profesor Elżbieta Gołąb z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny podkreśliła, kilka przypadków choroby wykryto u osób, które nigdy nie wyjeżdżały za granicę, jest więc pewność, że są to przypadki zarażenia w Polsce.

Specjaliści podkreślają, że choroba – dirofilarioza rozwija się tylko u niektórych osób. W większości układ immunologiczny skutecznie radzi sobie z pasożytem i zabija go. Nie wiadomo dlaczego u pewnej grupy ludzi pasożyt nie jest zwalczany przez organizm.

Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ekar
ekar
8 lat temu

Wygląda na to, że kleszcze już niemodne!