Uwaga! Zamiast ziół sterydy albo trujące substancje

Chińskie zioła mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie, problem w tym, jak odróżnić podróbkę od oryginału…

PODKARPACIE. W podróbkach ziół dostępnych w Internecie lub na bazarach może być wszystko…

W kraju są w sprzedaży sprowadzane nielegalnie do Polski suplementy diety lub preparaty ziołowe (odchudzające, przeciwbólowe lub przeciwzapalne) zawierające niebezpieczne substancje. Nie wiadomo, co zawierają, ani w jakiej ilości. Poza badaniami wykonywanymi w Narodowym Instytucie Leków przy okazji wyrywkowych kontroli służb celnych, nikt nie sprawdza składu tych preparatów. Są przypadki, że osoby przyjmujące takie preparaty trafiają do szpitali.

W dodatku nie do końca wiadomo, jakich specyfików należy się wystrzegać. Na przykład w wyrywkowym badaniu ziół tybetańskich, w składzie których deklarowany jest cenny, trudno dostępny i zbierany wysoko w górach “korzeń mikołajka” o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, znaleziono ibuprofen, paracetamol i sterydy, w różnych konfiguracjach ilościowych. – Zamiast reklamowanego proszku z rogu “jelenia tybetańskiego” na potencję, znajdowane były ogromne dawki sildenafilu, podstawowego składnika viagry. Problemem były również różne zanieczyszczenia, np. metale ciężkie – mówi dr Piotr Burda, konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii klinicznej.

Do zatruć najczęściej dochodziło jednak po zażyciu sibutraminy znajdującej się w “ziołach odchudzających”. Substancja ta została wycofana z rynku aptecznego, bo nawet w dawkach terapeutycznych mogła powodować m.in. wzrost ciśnienia tętniczego, tachykardię, przejściowe uszkodzenie wątroby, drażliwość, niepokój i zaburzenia snu.

am

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
7 lat temu

i jak się przed czymś takim uchronić? Myślisz sobie, że jak na opakowaniu jest napisane to możesz się tych składników spodziewać w opakowaniu, a tu niespodzianka… i jak to wykryć? Szkoda, że tak się dzieje bo ludzie się zniechęcają, a ispagul to naprawdę dobre zioło, na chudzianka.pl/ispagul-aloes-i-ziola-tybetanskie-na-odchudzanie można poczytać o nim.

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

korporacje farmacełtyczne tłuką miliardy tabletek- no to potrzeba aby to dziadostwo ktoś łykał- i płacił- i się manipuluje że pomaga na to/ a tamto na to / a to na jeszcze inną dolegliwość – czy ktoś się przejmuje że jeden czy drugi przejdzie na drugą stronę lustra – no nie – liczy się kasa i reklama – aby złapać kolejnego durnia na kolejny specyfik.