Uważaj na zakupach – nowe ubrania mogły być noszone

Fot. Archiwum

Coraz częściej wybierając droższą kreację w butiku, kobiety nie mogą być pewne, że nie była już uprzednio noszona. Jedna na osiem pań przyznaje, że kupuje ubrania, na które jej nie stać, po czym po jednym założeniu zwraca do sklepu.

Kupowanie ubrań na jedną okazję, po czym oddawanie ich do sklepu staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród młodych kobiet. Wszystkie chcą wyglądać jak z rozkładówek magazynów modowych, nawet jeśli wykracza to po za ich możliwości finansowe.

Z badań przeprowadzonych przez Onepoll.com wynika, że nawet jedna na osiem kobiet zwraca już noszone ubrania. Najczęściej zdarza się to u dziewczyn wieku 18-24 lat, bo aż 16 proc. jest w stanie ukrywać metkę, byle tylko dobrze się prezentować. Wśród 25-31-latek zdarza się to nieco rzadziej, bo u 14 proc. pań.

Połowa kobiet, która choć raz oddała do sklepu używane ubranie przyznaje, że zrobiła to ze względów finansowych. Natomiast aż 18 proc. zrobiło to jedynie dla zabawy.
– To zrozumiałe, że w dobie kryzysu ludzie zaciskają pasa i wydają pieniądze z większą ostrożnością i rozsądkiem. Jednak zwracanie ubrań po ich ówczesnym noszeniu jest nie tylko nieuczciwe, ale i niehigieniczne – powiedział rzecznik Onepoll.com.

– Tak naprawdę te badania nie pokazują całej skali zjawiska. Wielu konsumentów wstydzi się do tego przyznać. Najczęściej powodem takich zachowań jest chęć udowodnienia swojego statusu społecznego i pokazanie ludziom, że mamy bogatszą garderobę niż oni – dodał.

Okazuje się, że regulaminy sklepów, zwłaszcza dużych sieciówek, sprzyjają takim praktykom. W większości przyjmują one zwroty ubrań, które nie mają śladów zniszczenia oraz posiadają oryginalną metkę, którą z drugiej strony łatwo przykryć ubraniem.

– Jak dotąd, niewiele się na ten temat mówi. Ludzie nie zwracają na to uwagi. Akceptacja takich zachowań, to jak zalegalizowanie pewnej formy kradzieży – podsumowała dr Sandra Wheately, psycholog społeczny.

PAP Life, anja

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments