W Belgii zmarł Marian Pankowski

Marian Pankowski

SANOK. W wieku 92 lat zmarł Marian Pankowski – pisarz, poeta, dramaturg pochodzący z Sanoka. Autor tomu wierszy “Na kasztany pod zamkiem” umarł w niedzielę w Brukseli z powodu powikłań po zapaleniu płuc.

Poeta urodził się 9 listopada 1919 roku w Sanoku w rodzinie robotniczej. W 1938 roku po zdaniu matury wyjechał z rodzinnego miasta by studiować polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studia przerwał wybuch II wojny światowej. W tym czasie Marian Pankowski brał udział w walkach m.in.: w kampanii wrześniowej później należał do Związku Walki Zbrojnej. Po wojnie na stałe osiadł w Belgii, gdzie ukończył studia slawistyczne, otrzymał obywatelstwo i zaczął pracę na Uniwersytecie Universite Libre w Brukseli.

Swoje pierwsze utwory zaczął publikować już w 1938 roku. Debiutował wierszem “Czytanie w zieleni” na łamach lewicowych “Sygnałów”. Początkowo zajmował się poezją jednak z czasem zaczął pisać dramaty, listy, książki, opowiadania itd. Zajmował się tłumaczeniami. Jego dzieła także tłumaczono. Dzięki temu Marian Pankowski znany jest poza granicami kraju. Większość jego utworów można przeczytać po: francusku, niemiecku i w języku flamandzkim.

Prawie wszystkie dzieła sanoczanina w swoich zbiorach posiada Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku. Na stronie internetowej: www.biblioteka.sanok.pl dostępna jest także cała bibliografia Mariana Pankowskiego.

mil

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments