W grudniu otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”

Kształt obiektu inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. Fot. Warbud S.A.

213 – tyle interaktywnych eksponatów znajdzie się w budowanym w Tajęcinie Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Kompleks będzie gotowy pod koniec czerwca, a w grudniu zakończy się jego wyposażanie. Uczniowie, studenci i wszyscy zwiedzający będą mogli doświadczyć edukacyjnych atrakcji już pod koniec roku. Koszt zadania to ponad 90 mln zł.

W sierpniu 2020 r. wbito pierwszą łopatę pod budowę Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Tajęcinie. Nowoczesna placówka edukacyjno-turystyczna powstaje w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena i ma być miejscem do odnajdywania pasji czy zdobywania wiedzy. Z oferty skorzystają dzieci, młodzież, ale także osoby dorosłe. Esencją centrum będzie kilka obszarów stacjonarnych, m.in. interdyscyplinarna wystawa główna „Żyję”, wystawa specjalistyczna „Lotnictwo”, wystawa dla najmłodszych „Zabawki edukacyjne” oraz wystawa mobilna. – Łącznie w centrum „Łukasiewicz” znajdzie się 213 eksponatów, z czego 13 będą stanowić wystawy mobilne promujące placówkę na Podkarpaciu – przekonuje Tomasz Michalski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury. W przypadku wystawy „Żyję” punktem wyjścia dla jej edukacyjnej narracji stanie się człowiek, jego zmysły i fizjologia. Przy ich pomocy będzie można m.in. odnaleźć „Ducha w teatrze” czy sprawdzić jak działa ludzkie „Oko”. – Centrum będzie obiektem promującym zdobywanie wiedzy, poznawanie świata. Będzie on dedykowany dla odbiorców w każdym wieku. Śmiało można powiedzieć, że mówimy o produkcie turystycznym, który ma stać się nową wizytówką regionu – podkreśla Michalski.

Koszt? 90 mln zł

Obiekt ma liczyć cztery kondygnacje, w tym jedną podziemną. Łączna powierzchnia całego kompleksu wyniesie ponad 6,5 tys. mkw. Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. Na jakim etapie znajduje się obecnie inwestycja? – Mówimy dziś o budynku zamkniętym, w którym montowane są instalacje m.in. elektryczne, kanalizacyjne czy wentylacyjne. Na zewnątrz gotowe są miejsca parkingowe, wykonano drogi oraz zjazdy. Oddanie budynku do użytku przewidziano do 30 czerwca. Na wakacjach rozpocznie się montowanie eksponatów i wyposażenia. Centrum będzie gotowe do grudnia i wówczas zostanie uroczyście otwarte
– tłumaczy Michalski.
Jak słyszymy, w obiekcie znajdzie zatrudnienie 53 pracowników, z czego 18 to pracownicy ekspozycji. Koszt całego zadania to ponad 90 mln zł, a wybudowanie samego nowoczesnego budynku pochłonie prawie 50 mln zł.

Kamil Lech

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Antek
Antek
7 miesięcy temu

Budowanie atrakcji za 100mln przy fabrykach kilkadziesiąt km od centrum, podczas gdy W miasto wojewódzkie leży i kwiczy jeśli chodzi o atrakcje… Debilizm

minuta prawdy
minuta prawdy
7 miesięcy temu
Reply to  Antek

I bardzo dobrze że obiekt nie w RZ. Koszty utrzymania a te nie będą małe zapłaci marszałek województwa(państwo)a nie podatnicy z Rzeszowa.

A nie ma szans żeby ekonomicznie z biletów udało się utrzymać taki obiekt.Kubatura do ogrzania, prąd, gaz, woda to są miliony rocznie które będzie pan Ortyl musiał dopłacac do słomianego misia.

ROMAN
ROMAN
7 miesięcy temu
Reply to  Antek

Panie Antek ok.
To gdzie w w centrum był odpowiedni plac, odpowiedni plac na parking odpowiednie media aby obsłużyć taki obiekt no gdzie –
No gdzie co!
i kto ma debilizm totalny we łbie i tylko kwiczy co?

Piotreq
Piotreq
6 miesięcy temu
Reply to  ROMAN

Park papieski byłby świetną lokalizacją

ROMAN
ROMAN
6 miesięcy temu
Reply to  Piotreq

Tak ale to nie teraz a 20 lat wcześniej to tak ale kochany tam mokradła ogromne koszty palowanie, ruszt, fundamenty, odwodnienia na szybko tak ale policzyć należy wszystko wcześniej przed budową.

Marlena
Marlena
7 miesięcy temu
Reply to  Antek

Ma Pan zupełną rację. Centrum nauki to zdecydowanie obiekt miastotwórczy i powinien być w mieście. O to przez dekadę walczyliśmy. Wiadomo, że ze względu na infrastrukturę techniczną nie w centrum, ale w Rzeszowie jest wiele takich miejsc, o których była mowa, choćby bulwary nad Wislokiem, czy plac na Wyspiańskiego a może Park Papieski. Niestety ktoś zdecydował inaczej i niestety w ogóle nie wzięto pod uwagę zdania osób, których pracę wykorzystano w Założeniach podjętych zresztą Uchwała w kwietniu 2016 r. pod powstający w Tajęcinie obiekt. Po prostu w dossier wpisano Piknik Dzień Odkrywców (wtedy imprezę z siedmioletnią tradycja) bez wiedzy, bez… Czytaj więcej »

Last edited 7 miesięcy temu by Marlena
Artur
Artur
6 miesięcy temu
Reply to  Marlena

Chciałbym się dowiedzieć czyje prawa autorskie zostały naruszone?
Kto i kiedy naruszył te prawa autorskie?
Na czym polegało naruszenie?

ROMAN
ROMAN
7 miesięcy temu

No a ogrzewanie, ogrzewanie to czym będą grzać , a w lecie chłodzić – a jakie roczne koszty utrzymania obiektu co?

. O tym Pan Redaktor nie raczył napisać a to istotne kto za to zapłaci czy z biletów obiekt się utrzyma czy nie : O!

ojciec
ojciec
7 miesięcy temu

Nawet się pseudo dziennikarzom nie chciało pojechać na miejsce i zrobić z dwa zdjęcia jaki jest aktualny wygląd tych prac. Przykro patrzeć jak za KOD nasza lokalna gazeta upadła.

kolo
kolo
7 miesięcy temu

No fajnie fajnie :) Koszt budowy to ok 1 i 1/3 „sasina” – więc widać skalę pisowskiej deufraudacji środków :) Ciekawe czy centrum zajmie się tylko prawdziwą nauką czy jednak czarnek będzie domagał się odrębnej wystawy dla polskich „światowej sławy” biblistów? :)