W kraju zaczęto wreszcie przeszczepiać płuca u nastolatków

- To, że zaczęto operować w Polsce chorych z mukowiscydozą to dobra wiadomość, ale dwie udane operacje, nie przesądzają jeszcze o niczym. W Berlinie też operują, a jednak naszych pacjentów wysyłamy do Wiednia, bo tam przeżywalność jest dużo wyższa – mówi dr n. med. Marta Rachel, specjalista chorób dziecięcych i pulmonologii, wojewódzki konsultant ds. alergologii, kierownik Poradni Mukowiscydozy w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Fot. Anna Moraniec

KRAJ. PODKARPACIE. Koszty operacji są dwukrotnie mniejsze niż za granicą. To szansa dla tych, których nie stać na wyjazd na operację do Wiednia.

W Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w czwartek (12 lipca) specjaliści przedstawili dwoje nastolatków, u których wykonano przeszczep płuc. To pierwsze w kraju takie operacje przeprowadzone u młodzieży. Po rozbudowie ośrodka powinni tu znaleźć pomoc wszyscy chorzy wieku dziecięcego wymagający przeszczepienia płuc. Dotąd byli operowani jedynie za granicą. W regionie co roku na tego rodzaju przeszczep czeka dwie, trzy osoby. Na operację mogły liczyć tylko w Wiedniu. Jej koszt przekracza 120 tys. euro, na co mało kogo było stać.

Powodem większości przeszczepów płuc u nastolatków jest mukowizcydoza i pierwotne samoistne nadciśnienie płucne. Siedemnastoletni Michał, chorujący na mukowiscydozę był drugim pacjentem przeszczepionym w śląskim ośrodku. Pierwszym była 26 letnia kobieta.

Młodzi pacjenci, to trudni pacjenci
Dotychczas w Polsce nie stosowano przeszczepów płuc u tej grupy chorych, którzy na operację (koszt ponad 120 tys. euro) musieli wyjeżdżać do ośrodka transplantacyjnego we Wiedniu (dzięki sponsorowi i datkom ludzi o wielkich sercach udało się tam uratować 17 – letnią Marcelinę z Błażowej, która nowe płuca dostała końcem października 2008 roku). Krzysztof z Rzeszowa nie doczekał przeszczepu. Zmarł w 2011 roku.

Przeszczepy płuc u pacjentów dotkniętych tą chorobą należą do szczególnie trudnych ponieważ znacznie większe jest ryzyko zakażenia opornymi szczepami. Z tego powodu sami chorzy wymagają specjalnej, dodatkowej izolacji w trakcie pobytu w szpitalu. Dzięki środkom z UE na lata 2012 – 2014 w Śląskim Centrum powstanie dodatkowy pawilon, w którym mieścić się będzie ośrodek transplantacji płuc, w tym osobny pododdział dla chorych z mukowiscydozą.

Mukowiscydozę zalicza się do tzw. chorób rzadkich. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią 1,5 tys. osób. W Poradni Mukowiscydozy przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, jedynej w regionie, leczy się ponad 90 pacjentów, w wieku od kilku miesięcy do ponad 25 lat.

Żeby przeszczepy płuc rutynowo wykonywane były w Polsce konieczna jest rzeczywista wycena procedur z nimi związanych. Leży to w gestii urzędników Ministerstwa Zdrowia i NFZ. To od nich zależy czy nasze dzieci dostaną szanse na życie, bez wyniszczającej ich organizm choroby.

Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Czytelnik
Czytelnik
9 lat temu

Pracuję, płacę te wszystkie obowiązkowe ubezpieczenia, nie choruje, nie wykorzystuję tego co zapłacę a dziecko mojego sąsiada ma mucowiscydozę. Gdzie te moje pieniądze? Dlaczego aż trzeba liczyć nie wiadomo co zamiast zrobić przeszczep takiemu dziecku. Takich jak ja-zasilających budżet państwa jest wielu. Gdzie są te nasze pieniądze? Gdybym mógł oddałbym wszystko, aby pomóc sąsiadowi. Bo żal patrzeć jak to dziecko niknie w oczach.

SS
SS
9 lat temu

Bo w ogóle takich operacji nie robili.

edward
edward
9 lat temu

Jakos w PRL nie liczyli tak dokladnie pieniedzy za pomoc potrzebujacym.