W niedziele dworzec będzie zamknięty?

Dworzec w Kolbuszowej ma służyć pasażerom przez sześć dni w tygodniu, a nie siedem, jak obecnie. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w czwartek. Fot. Paweł Galek

Wszystko wskazuje na to, że kolbuszowski dworzec będzie otwarty przez 6 dni w tygodniu, a nie 7, jak obecnie.
W programie najbliższej sesji Rady Miejskiej znalazł się projekt uchwały, w którym czytamy, że obiekt ten w niedziele będzie zamknięty. Plany te wywołały duże poruszenie wśród mieszkańców. W sieci aż kipi od komentarzy na ten temat. – Może zamknijcie ten dworzec w ogóle – ironizują internauci.

Zakończona w tym roku przebudowa dworca kosztowała 6,5 mln zł, z czego znaczną część pokryły środki z zewnątrz. Budynek, który przystosowano do obsługi podróżnych z dziećmi oraz osób starszych, jednak tylko częściowo pełnił funkcję dworca. Jest tam też wiele stowarzyszeń i instytucji, w tym: Straż Miejska, pomoc społeczna i biblioteka.

Burmistrz kontra radni

Obecnie miejsce to jest otwarte dla pasażerów przez siedem dni w tygodniu. To efekt uchwały podjętej przez Radę Miejską w kwietniu br. Przeciwny temu rozwiązaniu burmistrz Jan Zuba tłumaczył, że lepszą opcją jest otwarcie dworca przez sześć dni w tygodniu: – W ramach przetargu na sprzątanie dworca określiliśmy czas jego funkcjonowania. Jest to 16 godz. przez 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, oraz 8 godz. w sobotę. Największe natężenie ruchu podróżnych odbywa się w dni robocze. Jeżeli przyjrzymy się rozkładowi jazdy autobusów i pociągów, to on na to wskazuje – tłumaczył burmistrz.

Dziś decyzja

Nie przekonywało to radnego Józefa Fryca: – Oczywiście, od poniedziałku do soboty natężenie ruchu jest większe. Ale dlaczego nie można także w niedzielę korzystać z tego dworca, poczekalni, toalet i terenu, który powstał dla mieszkańców całej gminy? Dworzec powinien funkcjonować przez cały tydzień. Zamykanie go w niedzielę, to jest tak jakbyśmy ograniczali ludziom możliwość korzystania z komunikacji – oświadczył Józef Fryc.
Ostatecznie za otwarciem dworca przez 7 dni w tygodniu było 10 radnych, 7 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Teraz jednak, po przeszło pół roku, w programie dzisiejszej sesji Rady Miejskiej znalazł się o projekt uchwały o zamknięciu tego obiektu w niedziele. W dni robocze ma on służyć w godz. 6 – 20, a w soboty w godz. 8 – 16.

Paweł Galek