W piątek wielki strajk nauczycieli

W szkołach na Podkarpaciu nie będzie zajęć lekcyjnych - nauczyciele protestują m.in. przeciwko reformie edukacji. Fot. Wit Hadło
W szkołach na Podkarpaciu nie będzie zajęć lekcyjnych – nauczyciele protestują m.in. przeciwko reformie edukacji. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Blisko 30 proc. szkół na Podkarpaciu będzie strajkować!

W najbliższy piątek nie będzie lekcji w szkołach i przedszkolach. Uczniowie co prawda mogą przyjść do szkoły, bo dyrekcja ma obowiązek zapewnić im opiekę, ale zajęć dydaktycznych nie będzie. Wszystko dlatego, że 31 marca odbędzie się wielki ogólnopolski strajk nauczycieli. To protest przeciwko wprowadzanej na szybko reformie edukacji, która od września zacznie likwidację gimnazjów.

Nauczyciele uważają, że reforma edukacji wprowadzi chaos, a przede wszystkim zwolnienia tysięcy pedagogów. Żądają podniesienia zasadniczego wynagrodzenia i deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień i niekorzystnych zmian warunków pracy. Według szacunków ZNP, tylko na Podkarpaciu pracę straci ponad 2 tys. nauczycieli.

Strajk w 206 szkołach i przedszkolach
Na 1036 szkół na Podkarpaciu, gdzie działa Związek Nauczycielstwa Polskiego, strajk odbędzie się w 206 placówkach. Strajki odbędą się m.in. w Rzeszowie (26 placówek), Przemyślu (19), Tarnobrzegu (12), Mielcu (8), Narolu (4 – wszystkie szkoły), Dębicy (9), Głogowie Małopolskim (4), Boguchwale (4), Krośnie (5), Lubaczowie (7), Kańczudze (6), Sieniawie (3), Bojanowie (2), Trzebownisku (5) i Pilznie (7). Będą to zarówno przedszkola i szkoły podstawowe, jak gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

– Na 5 dni przed strajkiem dyrektorzy poszczególnych szkół zostali przez prezesów związku poinformowani, że jest strajk i w tym piśmie jest wskazane, iż mają też poinformować rodziców, że w tym dniu szkoła będzie strajkowała. Natomiast dyrektorzy dobrze wiedzą, że jeżeli dziecko przyjdzie do szkoły, to mają obowiązek zabezpieczyć opiekę nad tymi dziećmi. Wiadomo, że nie wszystkie osoby strajkują. Te osoby, które nie strajkują, będą prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Nie jest tak, że uczniowie nie będą do szkoły wpuszczani. Jeżeli rodzic nie ma gdzie zostawić dziecka, to wiadomo, że dziecko, które przyjdzie do szkoły, będzie miało zapewnioną opiekę – mówi Stanisław Kłak, prezes zarządu podkarpackiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Nauczyciele podzieleni
Członkowie ZNP chwalą postawę podkarpackiego kuratora oświaty, Małgorzaty Rauch, która w obliczu strajku nauczycieli zachowała bezstronność. – Jest to chyba jedyna pani kurator, która jest obiektywna i nie wypowiada się negatywnie o sporze zbiorowym. Natomiast przykro mi to mówić, ale związek zawodowy Solidarność rozrabia, nastawia nauczycieli przeciwko, pojawiają się groźby, że będą zwalniani, że będą listy kierowane do kuratorium z nazwiskami osób, które strajkują. Koledzy z Solidarności, niestety, straszą członków ZNP, żeby nie strajkowali, a to jest nieładne z ich strony – mówi prezes Kłak.

10 marca swój sprzeciw w sprawie reformy oświaty pokazali także rodzice, nie posyłając swoich dzieci do szkoły. 25 marca zorganizowali protest przed siedzibą MEN.

Blanka Szlachcińska

Subscribe
Powiadom o
guest
26 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
6 lat temu

Za tydzień przykładnie strajk dzieci wobec nauczycieli

stachu
stachu
6 lat temu

kiedy roczna ocena pracy nauczyciela

ojciec nauczycielki
ojciec nauczycielki
6 lat temu

Moja corka jest nauczycielka w High School. Nauczyciel jezeli ma zaplacone za GODZINY wykladowe to nie oznacza ze moze sobie opuszczac teren ZAKLADU PRACY i robic co mu sie zywnie podoba. Ma pracowac w szkole nie tylko podczas godzin wykladowych ale pozostaly czas pracy a wiec po 8 godzin dziennie. Opowiadanie bajeczek ze oni biora prace do domow to jest dla dzieci szkolnych, a nie dla NORMALNYCH PRACOWNIKOW z Zakladow Pracy. Nauczyciel ma przebywac KAZDEGO dnia kiedy szkola jest otwarta OSIEM GODZIN ZEGAROWYCH i w lukach pomiedzy wykladami przygotowywac sie do pracy na kolejne lekcje z uczniami. Czy pracownikowi podczas… Czytaj więcej »

antagon
antagon
6 lat temu

I znowu parę roczników półanalfabetów. Tak to jest jak się wprowasza nieprzemyślane reformy.

Janek
Janek
6 lat temu

To proste skoro 30 % strajkuje to jest ta część której się nie chce pracować a chcą zgarniać tylko kasę naszym kosztem. Rachunek jest prosty od wakacji należy te 30% zwolnić żeby już nie narzekali są wolne etaty w hiper marketach już tam na nich czkają.
Na pewno szkoła na nich nie straci będzie więcej uczciwości i więcej pożytku dla dzieci.

alex
alex
6 lat temu

czyli 70% szkół nie strajkuje, co oznacza, że apele skompromitowanych ZNP, PO, i innych nie znalazły odzewu, ten cały strajk jest kompromitacją,

iza
iza
6 lat temu

Na wakacjach i feriach nauczyciele powinni zajmować się zbieraniem śmieci, zamiataniem miast i wiosek, koszeniem rowów, odśnieżaniem, zbieraniem psich kup!!!

Karl Krematorzysta
Karl Krematorzysta
6 lat temu
Reply to  iza

Powiem Ci jedno…Jak chcesz zobaczyć psią kupę to popatrz się w lustro.

JANA
JANA
6 lat temu

do kanapkazrzeszowa

ty prymitywny człowiek jesteś, co potwierdza twoje słownictwo, i ty masz być nauczycielem?

Janek
Janek
6 lat temu
Reply to  JANA

Masz rację takich mamy nauczyciel , są gorsi od tych dzieci a co gorsza to ich psują.

Gość
Gość
6 lat temu

W latach 2008-2014 z mapy Polski zniknęło 1146 szkół. Pracę straciło kilkanaście tysięcy nauczycieli, ale dopiero dziś ZNP organizuje strajk

Imię (wymagane)
Imię (wymagane)
6 lat temu

Wprowadzić reformę edukacji wzorem reformy wojska polskiego! Na przestrzeni lat 90-tych i 2-tysiecznych zlikwidowano setki jednostek wojskowych, czy ktoś strajkowal, martwił się o kadrę zawodowa bez prawa do emerytury? Co ta zarozumala „elyta” sobie wyobraża? Wszem i wobec wiadomo, że nie o dobro ucznia im chodzi, chodzi o etat i kasę!!! Tfuuu, sierscie paskudne. Dzięki i szacun dla prawdziwych nauczycieli!

Jan
Jan
6 lat temu

Do kanapki. Po tym „gnoju” widać kim Ty jesteś i skąd wyszedłeś czy wyszłaś. Wychowanie zalatuje rynsztokiem.

Ola
Ola
6 lat temu

ZNP do likwidacji! Nauczycieli adekwatnie do populacji dzieciaków! 8 godzinny dzień pracy,urlop 26 dni w roku. Ferie, wakacje do pracy z dziećmi kolonie itp za pensum miesięczne!

olo
olo
6 lat temu

Pierdolicie nikt nie strajkuje.

kanapkazrzeszowa
kanapkazrzeszowa
6 lat temu

Brawo NAUCZYCIELE!!! TAK 3-MAJCIE – NIE DAJCIE SIE pISOWSKIEJ HOŁOCIE. ICH (nie)RZĄDY DOBIEGAJA KOŃCA.

kjato
kjato
6 lat temu

Dłużej pisu niż kanapki

mela
mela
6 lat temu

kanapkę to Ty zarobiłeś z liścia !

Eskimos
Eskimos
6 lat temu

Żałosne POdrygi pseudonauczycieli i czerwonego jak pewien plac w Moskwie ZNP. Aj waj, rząd zakończył produkcję lemingów.

gość
gość
6 lat temu

Pracownik ma obowiązek sumiennie i starannie wykonywać powierzone mu obowiązki. Powinien także stosować się do zgodnych z prawem poleceń przełożonych. Jeżeli nie spełnia swych powinności, pracodawca może wyciągnąć wobec niego konsekwencje. Może to być odpowiedzialność porządkowa, jak również wypowiedzenie umowy czy dochodzenie odszkodowania.
Ktoś jeszcze chce strajkować? Zapraszam MEN i Rzecznika Praw Dziecka do dyskusji. Co w przypadku, kiedy dziecko ulegnie wypadkowi w chwili kiedy powinno być w szkole ale nie jest bo nauczycielom się zachciało strajków? Kto za to poniesie odpowiedzialność? Strajkujący?!!!

al
al
6 lat temu
Reply to  gość

Pogląd XIX wieczny :-) tyle w tej kwestii prymitywnej zacofanej wypowiedzi.

lolek
lolek
6 lat temu

Wypad do marketu na kasę nieroby

hijena
hijena
6 lat temu

nauczyciele i konowały to dwie najbardziej roszczeniowe grupy zawodowe w Polsce

Marek
Marek
6 lat temu

Czy to jest odpowiedzialny zawód – oczywiście, nawet bardziej niż zawody wyżej wymienione Zaznaczam ze nie jestem nauczycielem ale moi nauczyciele nauczyli mnie życia i bardzo ich cenię. A powyższy komentarz , no cóż … Z drugiej strony 3000 to żadne kokosy za odpowiedzialną pracę. Ale skoro tutaj pracuje sie za minimalne stawki … Pozdrawiam

ZOMOL
ZOMOL
6 lat temu

Przecież to KPINA jest!Pracują 9 miesięcy w roku i dalej im źle.Zarobki po 3000 na rękę i dalej mało!Czy to jest odpowiedzialny zawód typu lekarz,strażak,żołnierz?!Jak widać czas na pierdolety jest!Jaki nauczyciel taki później dorosły człowiek….Głupoty bredzą…Jaki chaos?Ludzi do pracy nie ma ale za to magistry ( Bóg wie od czego) w tony!A mechaników,ślusarzy jak na lekarstwo!Boją się że po WSP stracą robotę i tyle…Taka kolej rzeczy!I tak wcześniej czy później gimnazja zlikwidują,bo się o to upomni rynek pracy.Niby nauczyciele a jednak ciemnota!

kanapkazrzeszowa
kanapkazrzeszowa
6 lat temu
Reply to  ZOMOL

CO TY GNOJU WIESZ O PRACY NAUCZYCIELA!!! ZRESZTĄ WIDAĆ CO WIESZ…. ŻENUJĄCY PRZYKŁAD NIEWIEDZY!