W Rzeszowie za wywóz śmieci będą jedne z najwyższych opłat w Polsce

Mieszkańcy Rzeszowa mają tylko 15 dni na wypełnienie deklaracji o wywozie śmieci, ale dotąd nie dostali formularzy. I nie wiadomo, kiedy je otrzymają. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Mieszkańcy nie zdążą wypełnić deklaracji śmieciowych.

Do 20 czerwca właściciele domów w Rzeszowie mają złożyć w Urzędzie Miasta 10-stronicowe deklaracje w sprawie wywozu śmieci. Obowiązek ten nie będzie spoczywał na lokatorach bloków i kamienic, bo zrobią to za nich zarządy spółdzielni. Mimo że termin zgłoszenia deklaracji upływa za 15 dni, to mieszkańcy wciąż nie mogą pobrać takich formularzy w żadnym z 5 punktów obsługi mieszkańców. Powód: m.in. wojewoda nie wydał jeszcze decyzji, czy deklaracje przygotowano zgodnie z prawem.

Rzeszów jest najbardziej opóźnionym miastem na Podkarpaciu pod względem informowania mieszkańców o nowych zasadach segregacji i wywozu odpadów komunalnych. Równocześnie ma być jednym z najdroższych miast pod tym względem. Taniej będzie nawet w Warszawie. W innych gminach, m.in. Sędziszowie Młp., Czudcu, Krośnie i Tarnobrzegu mieszkańcy byli uświadamiani o tym już w lutym, marcu, kwietniu i maju.

21 maja podczas sesji radni Rzeszowa przyjęli uchwałę o wzorze deklaracji i wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jeszcze wcześniej Marcin Stopa, sekretarz Urzędu Miasta, informował, że wkrótce do domów i lokatorów w blokach trafią ulotki o zasadach gospodarowania śmieciami. Niestety, były to obietnice bez pokrycia, bo dotąd żaden mieszkaniec nie otrzymał takich informacji.

Deklaracji nie można rozpowszechniać
Jak nam udało się ustalić, wprawdzie wzory deklaracji już są przyjęte przez radnych, ale nie można ich rozpowszechniać. Muszą być bowiem jeszcze sprawdzone pod względem merytorycznym i prawnym przez Regionalną Izbę Obrachunkową i wojewodę podkarpackiego. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że decyzja o formularzach zostanie podjęta w tym tygodniu. To jednak za późno. Nawet jeżeli wojewoda stwierdzi ważność tych deklaracji najpóźniej w piątek, 7 czerwca, to i tak mieszkańcom Rzeszowa na ich wypełnienie pozostałoby zaledwie 9 dni roboczych.

Łatwiej malować kwiaty na koszach
– To żenujące, co wyczyniają władze miasta – mówi Jerzy Cypryś, radny PiS. – Okazało się, że sprawa przygotowania deklaracji nie była tak prosta jak wymalowanie kwiatów na koszach, które stoją na przystankach. Jakoś urzędnicy nie śpieszyli się z tym i teraz rzeszowianie zostali postawieni w trudnej sytuacji. Od 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy o gospodarowaniu śmieciami i mieszkańcy powinni być dużo wcześniej – tak jak w innych gminach – powiadomieni o sposobie zbierania śmieci, wysokości opłat i sposobie wypełniania deklaracji.

Dłużej będą zbierać deklaracje?
Jak nas poinformowano w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Rzeszowa, być może termin składania zostanie wydłużony do końca czerwca. Jednak zdaniem mieszkańców Rzeszowa, to i tak za krótko.

– Wszystko zostało przygotowane na kolanie – stwierdził pan Andrzej, mieszkaniec Rzeszowa. – Nie dość, że jako właściciel domu będę płacił znacznie więcej niż dotąd za wywóz śmieci, to jeszcze wciąż nie wiem, na jakich zasadach będę je miał segregować.

Czy lokatorzy mieszkający w blokach będą musieli sami wypełniać deklaracje? – Formularze wypełnią za nich zarządcy spółdzielni – mówi Jerzy Bać, główny specjalista ds. eksploatacji w MZBM w Rzeszowie. – Administracja spółdzielni i odbiorca śmieci – MPGK – będą sprawdzać kto segreguje śmieci, a kto tego nie robi. Jeżeli połowa bloku posegreguje odpady, a druga tego nie zrobi, to ci krnąbrni lokatorzy dostaną upomnienie, a jeżeli to nie pomoże, porozmawiamy z nimi. Czy będziemy karać – nie wiem.

Jerzy Bać dodał, że administratorzy bloków będą wiedzieć z deklaracji, ile osób przebywa w lokalu i od tylu będą pobierane opłaty za wywóz śmieci. – Wiem, że ludzie będą oszukiwać, bo już tacy są i będą zaniżać liczbę osób zamieszkujących lokal. To będzie dla nas problem. Najgorzej będzie ze studentami…

Mariusz Andres

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
7 lat temu

Rzeszow to naprawde miasto inowacji. Segregacja smieci ok, tylko kubel pusty zabiera sie co tydzien a wory mamy trzymac miesiac. Wkrótce miasto bedzie moglo zarabiac tez na szczurach i robactwie

Alicja
Alicja
8 lat temu

Z tekstu nie wynika, jaka będzie stawka za wywóz śmieci w Rzeszowie, ani jakie są stawki w innych miastach. Dobrze byłoby, gdyby autor podał przykład ile było, ile będzie i ile płacą gdzie indziej. Jak to często bywa – tytuł nieadekwatny do treści.

kj
kj
8 lat temu

Deca i bande z PO powinno się traktować jek smiecie,to oni zafundowali mieszkańcom Rzeszowa stawki wzięte w z księżyca

Janusz
Janusz
8 lat temu

Najtanie wyjdzie wywózka śmieci z ratusza.(osobowa)

podkarpacki obywatel
podkarpacki obywatel
8 lat temu

zaplaca ludzie a miasto nie musi sie przejmowac im ustawa gwarantuje do 2016 roku zagospodarowanie 20% odpadów, wiec ludziska segregujcie placcie i kary a i tak wiekszosc smieci wyladuje na tym samym wysypisku spoldzielnie mieszkaniowe sa zobligowane do 50% segregacji wiec za co te horendalne ceny? ano przetarg wygra odpowiednia firma w osobie z laptopem powinowatym wlodarzy miasta a dopiero oni zleca wywozke firmom do tego przygotowanym no i sztab urzednkow do rozliczania obywatela, wiadomo od lat z USA ze smieci to najlepszy interes. Juz niedlugo obywateli nie bedzie stac na zaplate za smieci jak to w Polsce szopka, zamist… Czytaj więcej »

janusz
janusz
8 lat temu

ludzie czy ci nasi bossowie miasta to naprawdę oszaleli najpierw mądry Tusk i spółka skreśla S19 teraz Ferenc i spółka wala ceny śmieci najwyższe w Polsce gdzie zarobki najniższe niech Ferenc ogoli sobie głowę do reszty i wsadzi do baniaka z gorąca woda może przejrzy na oczy bo już raz dostał zaćmy jak budował kładkę

Antek
Antek
8 lat temu

W Warszawie za żle przeprowadzony przetarg Wiceprezydent podał się do dymisji. Jeżeli w Rzeszowie śmieci mają być najdroższe to ewidentnie wygrywający przetarg podał tak wysoką cenę że smieci będą najdroższe w Polsce.Rzeszów Stolicą innowacji jest przecież.

pola
pola
8 lat temu

dziwne to mieszkam w Boguchwale i tu deklracje juz dawno wypełnione i złożone i jedna kartka była….co oni na tych osmiu każą ludziom wypisywać…..haha……………..WSTYD RZESZÓW SIĘ NAZYWA STOLICĄ INNOWACJI…..HAHA CHYBA STOLICĄ NIEUDACZNIKÓW WŁODARZY….

maly
maly
8 lat temu

A nagrodę za najbardziej oświecony ratusz to Ferenc otrzymał!A może kupił ?

karina
karina
8 lat temu

Należy wymienić Radę Miasta, oni nie mają pojęcia o życiu przeciętnych ludzi.

Natalia
Natalia
8 lat temu

Jeszcze trochę, to przy 5.osobach na 40mkw. za śmieci będę płaciła więcej niż wynosi czynsz! Kolejny podatek kreatywnego JVR niby wymyślony przez jakiegoś POwskiego posła. A Radzie Miasta i Prezydentowi Ferencowi-serdeczne dzięki! Jak ktoś jeszcze na tych palantów zagłosuje w wyborach samorządowych…!

stefan podbijpiętą
stefan podbijpiętą
8 lat temu

Jest za mało urzędników i za mało zarabiają – sugeruję podwoić ich liczbę i podnieść im wynagrodzenie o 100 % – moze wtedy ruszą dupę

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

no proszę jak zwykle od 1945 roku; Rzeszów jest opóźniony/ jeden z najdroższych pod tym względem/ wojewoda nie wydał decyzji/ – itd. + itp.- czyli koszą nas równo ———- pobutka bo lato i noc krótka !- i dalej na szarym końcu stawki.