W Szkole Podstawowej nr 8 nie będzie 1 klasy

Rok temu rodzicom udało się ocalić szkołę. Jak będzie tym razem? Fot. Arkadiusz Rogowski

DĘBICA. Czy burmistrzowi i radnym Dębicy uda się zlikwidować najtańszą szkołę?

– Arkusz organizacyjny jest bez pierwszej klasy, ponieważ miałam takie polecenie służbowe od burmistrza Wolickiego – mówi pełniąca funkcję dyrektora w Szkole Podstawowej nr 8 w Dębicy, Joanna Sosin. Po wakacjach może zabraknąć tu miejsca dla pierwszoklasistów, a to na skutek tzw. uchwały oszczędnościowej Rady Miasta z 3 listopada 2011 roku. Przyjęto w niej, że w oddziale musi być co najmniej 20 uczniów, a zgłoszonych zostało jak dotychczas 14.

Istnieją jednak poważne wątpliwości co do zgodności uchwały dębickich radnych z obowiązującą ustawą o systemie oświaty. – Nie może być szkoły jeżeli nie ma wszystkich klas. Ponadto jest to jedyna szkoła w obwodzie, więc muszą być w niej wszystkie klasy. Pod względem prawnym mamy tu zatem do czynienia ze świadomym i celowym łamaniem prawa – ocenia działania dębickich władz Ewa Kantor, była posłanka, a obecnie przewodnicząca oświatowej “Solidarności” w Dębicy. – Podstawą prawną dla burmistrza mogą być tylko ustawa o systemie oświaty i związane z nią rozporządzenia – dodaje.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Dębicy – Ireneusz Kozak – twierdzi jednak, że “nadzór wojewody nie stwierdził złamania prawa”. Dębicka “Solidarność” napisała już skargę do Rzecznika Praw Dziecka. Sprawa jest obecnie w procedurze administracyjnej.

Rodzice uczniów “ósemki” są oburzeni decyzją burmistrza. Przed wejściem do szkoły zawiesili wymowne transparenty: “Nie oddamy naszych pierwszaków”, “Walczymy o 1 klasę i szkołę”, “Burmistrz – “człowiek honoru” – kocha dzieci tylko gdy jest ich 20”. W poniedziałek 18 czerwca protestowali też pod dębickim ratuszem. – Szkoła ma bardzo dobre wyniki w nauczaniu, nie ma tu zaniedbanych dzieci czy czegoś w tym rodzaju – mówią zgodnie rodzice, którzy o projekcie likwidacji 1 klasy dowiedzieli się po fakcie.

Co ciekawe żadna klasa w tej szkole nie liczy 20 uczniów. – Najliczniejsza liczy 17 osób – informuje nas dyrektorka, która zapewnia, że robi wszystko co w jej mocy. W protestach przed ratuszem jednak nie brała udziału. – To radni, których wybraliśmy, podnieśli ręce za tą uchwałą. Wiadomo, że miasto jest w tarapatach finansowych, ale ja bym serce oddała, żeby ta klasa powstała – mówi. Uzasadnienie ekonomiczne mało kogo jednak przekonuje. – Szkoła jest najtańsza ze wszystkich dębickich szkół i nie ma żadnego uzasadnienia dla takich rygorów ekonomicznych. To są zabiegi dużych szkół, żeby zlikwidować małe szkoły. W zeszłym roku, z powodu dużych protestów społecznych nie udało się zlikwidować szkoły, więc teraz jest zemsta – mówi Ewa Kantor.

***

Trudno zrozumieć dlaczego dębickie władze szukają oszczędności na tej małej szkole, tym bardziej, że leży na perspektywicznym i bezpiecznym osiedlu. Sposób w jaki traktowani są rodzice uczniów “ósemki” też pozostawia wiele do życzenia. Ani oni ani Rada Pedagogiczna nie zgadzają się na likwidację 1 klasy, przedstawiając konkretne argumenty. Ich nadzieja leży teraz w aspekcie prawnym całej sprawy – jeśli uchwała oszczędnościowa dębickich radnych okaże się niezgodna z ustawą o systemie oświaty, to pierwszoklasistów we wrześniu nie zabraknie. 

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dębiczanin
Dębiczanin
8 lat temu

ta szkoła już dawno powinna być zlikwidowana, jest mała i generuje tylko koszty, chociażby pensji dyrektora, niedaleko jest duża szkoła podstawowa nr 11 i tam powinny być przeniesione wszystkie dzieci.

VV
VV
8 lat temu

Moze i burmistrz postepuje wg przepisow. Jednak istnieje jeszcze cos takiego jak honor i spokoj sumienia.
Obrzucajac wyzwiskami ludzi sam stales sie IMBECY… ! OJCZE!
To cos jeszcze gorszego niz idiot……

lele
lele
8 lat temu

Czyli wg Ciebie ojciec przyjęcie głupiego i krzywdzącego prawa tłumaczy burmistrza? Ważniejsze jest to żeby nie stracił stołka czy żeby dzieci mogły chodzic do 1 klasy?

ojciec
ojciec
8 lat temu

Jak kto jest glupi to nic nie mozna poradzic.
Przepisy sa po to aby je przestrzegac. Burmistrz postepuje tak jak mowia przepisy. jezeli nie bedzie tak postepowal to zostanie usuniety ze stanowiska. Burmistrz POSTEPUJE PRAWIDLOWO.
IDIOTOM ZAWSZE cos nie pasuje.