W szpitalnym uzdrowisku leczono ich wodą, prądem i ruchem

Masaż wirowy kończyn dolnych wzmaga krążenie obwodowe krwi. Fot. Anna Moraniec

RZESZÓW. W Zakładzie Wodolecznictwa i Rehabilitacji w Szpitalu Miejskim pomoc uzyskało już ponad 7 tys. pacjentów.

Zakład zasilany jest w wodę mineralno-leczniczą, której właściwości są porównywalne do wód w Iwoniczu Zdroju i Horyńcu Zdroju. – To solanki chlorkowo-sodowa, chlorkowo-jodkowa i żelazista. Może być stosowana w chorobach reumatycznych, przewlekłych chorobach stawów i mięśni, po ortopedycznych zabiegach operacyjnych, w zwyrodnieniach, urazach, chorobach neurologicznych, zaburzeniach krążenia obwodowego – mówi dr Sławomir Jandziś, specjalista rehabilitacji, kierownik zakładu.

Z hydroterapii, fizykoterapii i kinezyterapii przez dwa lata działalności zakładu skorzystało ponad 7 tys. pacjentów zarówno pacjentów szpitala jak też mieszkańców regionu. – Średni czas oczekiwania na zabieg to dwa miesiące, ale jeżeli ktoś potrzebuje pomocy pilnie (jest po zabiegu) pomoc może otrzymać już w ciągu tygodnia – mówi kierownik.

Leczą wodą, prądem i ruchem
W zakładzie jest sześć wanien do hydroterapii m. in. do masażu wirowego kończyn dolnych, kąpieli czterokończynowej i wodno-elektrolitowej, poprawiającej krążenie oraz stanowisko do biczów szkockich. W części do fizykoterapii znajdują się: laser biostymulacyjny lampy z odpowiednimi filtrami, aparat do ultradźwięków, elektroterapii, magnetronik itp. Kinezyterapia oprócz standardowego sprzętu, aparatów do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych, wyposażona jest w sprzęt wykorzystujący sprzężenie zwrotne tzw. neurofizjologię.

Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawi
ciekawi
8 lat temu

Wytłumaczcie nam wszystkim jak to jest że woda z Brzozowa jest rozlewana do butelek z „IWONICZANKĄ” ? o co tu chodzi ? czy to jest zgodne z procedurami ? zgodne z prawem ? poczytajcie z tyłu na butelce ?