Wesprzyj GOPR

Trwa zbiórka na zimowy sprzęt dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy zbierają fundusze m.in.: na sondy lawinowe, śpiwory termiczne i oprogramowanie do dronów wykorzystywanych w akcjach poszukiwawczych.

Fundacja GOPR postanowiła zebrać fundusze za pośrednictwem portalu zrzutka.pl. Cel to 82 tysiące złotych. Z założonej kwoty udało się już zebrać ponad 70 tysięcy złotych, do końca zbiórki pozostały jeszcze cztery dni.
– Turystów w Bieszczadach przybywa także w sezonie zimowym. aby skutecznie nieść pomoc musimy dysponować specjalistycznym sprzętem, chcemy go kupić za pieniądze ze zbiórki – wyjaśnia Krzysztof Szczurek, naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Sprzęt, jak informuje nasz rozmówca, trafi do każdej z siedmiu grup regionalnych GOPR.
Fundacja chce kupić m.in.: oprogramowanie do analizy obrazu z dronów, które coraz częściej wykorzystywane są w akcjach poszukiwawczych, śpiwory ratownicze, zaawansowane sondy lawinowe, a także automatyczne defibrylatory i urządzenia do masażu serca. – W ostatnich latach nastąpiła bardzo duża popularyzacja sportów zimowych uprawianych w górach. Zimą w górach można spotkać coraz więcej osób aktywnie uprawiających sporty, które kiedyś były uważane za raczej niszowe – narciarstwo skitourowe, biegi długodystansowe po górach i inne aktywności kwalifikowane. Dodatkowo zimą w górach popularne zrobiło się tzw. suche morsowanie (czasami nazywane też pingwinowaniem). Te aktywności górskie rodzą przed nami nowe wyzwania. Pomocy takim osobom należy udzielać jak najszybciej. Już od pierwszych minut akcji górskiej trzeba zadbać o bezpieczeństwo i komfort cieplny ratowanych. Na wiele z tych potrzeb nie jesteśmy w pełni gotowi sprzętowo, dlatego też chcemy Was zaprosić do udziału w tej zbiórce – tłumaczą ratownicy GOPR.

Martyna Sokołowska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments