REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 5 października 2024

Już 27 września inauguracja 70. jubileuszowego sezonu artystycznego w Filharmonii Podkarpackiej!

Filharmonia Podkarpacka. (Fot. archiwum)

Melomani mają powody do radości. W ostatni weekend września startuje bowiem kolejny – siedemdziesiąty już – sezon artystyczny w Filharmonii Podkarpackiej. Kto wystąpi i jakie muzyczne dzieła będzie można usłyszeć piątkowego wieczoru?

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą samego Jerzego Maksymiuka, w doborowym towarzystwie wirtuoza fortepianu – Pawła Kowalskiego, zainaugurują nowy, jubileuszowy sezon w rzeszowskiej filharmonii. Piątkowy (27.09.) koncert rozpocznie się o godz. 19.00. W programie: J. Maksymiuk – Vers per archi, L. van Beethoven – III Koncert fortepianowy c- moll op. 37, L. van Beethoven – IV Symfonia B- dur op. 60.

Pod batutą Jerzego Maksymiuka

Jerzy Maksymiuk urodził się w Grodnie (1936). Studia muzyczne zwieńczyły trzy dyplomy: z pianistyki ( klasa Jerzego Lefelda), kompozycji (klasa Piotra Perkowskiego) i dyrygentury (klasa Bogusława Madeya).

W roku 1961 zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, ale pianistykę porzucił na rzecz dyrygentury. W 1972 r. założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce wielu krytyków uznało za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. POK koncertowała pod jego batutą na całym świecie w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall, Wiener Ferein, a także na słynnych londyńskich Promsach i oczywiście w Polsce. Sukcesem był także kontrakt z wytwórnią płytową EMI.

W roku 1975 Maksymiuk został pierwszym dyrygentem WOSPR-u (dwukrotne tournée europejskie i w USA). Lata 1983-1991 to okres owocnego szefowania BBC Scottish Symphony Orchestra, wielu koncertów i tournée z tym zespołem. Tytuł Conductor Laureate przyznany artyście jest wyrazem uznania dla jego osiągnięć w BBC SSO.

Jerzy Maksymiuk. (Fot. Mirosław Pietruszyński/Mat. Filharmonii Podkarpackiej).

W 1990 r. Jerzy Maksymiuk rozpoczął współpracę z English National Opera, gdzie poprowadził premierowe przedstawienie „Don Giovanni” i ” Zemsta nietoperza”. Następne lata wypełniły koncerty w wielu prestiżowych salach, m.in. dyrygował koncertem otwierającym salę Filharmonii w Belfaście.

Na swym koncie ma koncerty z tak znakomitymi orkiestrami jak London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Zawsze koncertował też w kraju, często z wyróżnianą przez siebie Sinfonią Varsovią.

Jerzy Maksymiuk nagrał ponad 100 płyt, m.in. dla EMI (13 płyt), Hyperionu, Naxosa. Na swym koncie ma wiele nagród, m.in. nagrodę Gramophone Award – „Best Concerto of the Year” (1992) za „The Confession of Isobel Gowdie” Jamesa Macmillana . Jest jednym z dwóch artystów odznaczonych prestiżowym złotym medalem za popularyzowanie muzyki Edwarda Elgara.

Muzyka do ponad 100 filmów

Maksymiuk jest też kompozytorem (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa). Pracę jako kompozytor muzyki filmowej rozpoczął już na studiach – współpracował m.in. z Jerzym Petelskim, Wojciechem Hasem i Krzysztofem Zanussim. Łącznie ogromny dorobek Maksymiuka obejmuje muzykę do ponad 100 dokumentalnych i fabularnych filmów.

Od kilku lat artystę pochłania komponowanie muzyki symfonicznej. Ostatnio napisane kompozycje to m.in., „Liście gdzieniegdzie spadające”(2011) – utwór na orkiestrę kameralną, „Vers” na orkiestrę smyczkową (2014), „Arbor vitae II” na orkiestrę, akordeony i sopran (2018), „Gdy marzenia płoną” na trzy akordeony, utwór dedykowany zespołowi Motion Trio (2021), Koncert fortepianowy (2024).

Artystę uhonorowano wieloma odznaczeniami, w tym orderem Orła Białego najwyższym odznaczeniem państwowym i m.in. Brylantową i Złotą Batutą, Złotym Berłem, Złotym Fryderykiem. Jest Honorowym obywatelem miasta Białystok. Szczyci się tytułami Doktora Honoris Causa nadanymi przez Uniwersytet w Strahclyde , Uniwersytet Białostocki , Akademię Muzyczną w Bydgoszczy oraz warszawski UMFC.

Wszechstronny Paweł Kowalski

Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków wykonującym ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę od Mozarta i Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego, recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Pianista był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał w Warszawie pod dyrekcją kompozytora.

Paweł Kowalski. (Fot. Bartosz Szustakowski/ Mat. Filharmonii Podkarpackiej)

Studiował w Kolonii, w Warszawie oraz w Vancouver – dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego. Występował w ponad 40 krajach, we wszystkich polskich filharmoniach oraz w Salle Pleyel w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Tonhalle w Zurychu, Konserwatorium Kólewskim w Brukseli, Conservatori Superior w Palma de Mallorca, Auditorio de Zaragoza, Palau de la Musica w Walencji, Estonia Concert Hall w Tallinie, Narodowej Sali Koncertowej im. Bartoka w Budapeszcie, Filharmonii George Enescu w Bukareszcie, Salon Dorado w Buenos Aires oraz z Orquesta Sinfonica de Chile w Santiago.

Brał udział w festiwalach: BBC Polish Season w Londynie, Europalia International Arts Festival w Brukseli, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Festiwal Wiosenny w Budapeszcie, Izmir Festival, Moravsky podzim, Concentus Moraviae, Festiwalach Mozartowskich w Warszawie i Gdańsku, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Bydgoskim Festiwalu Muzycznym, Kwartet Śląski i Jego Goście i innych.

Koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcja Yehudi Menuhina, orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo, Zagrzebiu, Katowicach i Warszawie; dokonał nagrań radiowych w wielu krajach Europy oraz nagrał płyty z utworami Chopina, Beethovena, Brahmsa, Zarębskiego i Panufnika.

Paweł Kowalski zasiadał w jury 6 konkursów pianistycznych; komentuje Konkurs Chopinowski dla TVP Kultura oraz Bundesligę dla platformy Viaplay Sport; odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony kulturze – Gloria Artis.

Szczegółowy repertuar oraz informacje o biletach dostępne są na stronie Filharmonii Podkarpackiej.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin