REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 28 września 2023

Przemyśl będzie miał kompleks basenów. Powstaną w trzy lata

Wstępne wizualizacje kompleksu basenów w Przemyślu wyglądają imponująco. (Fot. Archiwum)

Stało się! Umowa na zaprojektowanie i budowę kompleksu basenowego w Przemyślu została podpisana. To inwestycja, na którą czekają chyba wszyscy przemyślanie, bo w mieście nie ma kąpieliska z prawdziwego zdarzenia, zaś jedyny basen pamięta czasy głębokiego PRL-u. 

Starsi mieszkańcy Przemyśla z rozrzewnieniem wspominają, że kiedyś latem nad Sanem trudno było znaleźć miejsce do plażowania. Teraz tylko nieliczni chcą się tu opalać. Nic dziwnego, bo na rzece trudno byłoby zorganizować kąpielisko. Jest ona bowiem sklasyfikowana w tym miejscu, jako rzeka górska. Nie ma zatem ani plaży, ani wydzielonych miejsc do pływania. 

Basen POSiR pamięta czasy PRL

Popływać w swoim mieście przemyślanie mogą jedynie na należącym do POSiR-u basenie. Krytym, niewielkim i pamiętającym czasy PRL-u. Kto chce skorzystać z kąpieli słonecznej i nie tylko jeździ na pobliską prywatną plażę w Ostrowie, radymniański ZEK, albo jeszcze dalej, czyli do Leska lub Ustrzyk Dolnych. 

Tak będzie jednak jeszcze jedynie przez ok. 3 lata. A to dlatego, że prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun oraz większość radnych uznali, że przemyślanom kąpielisko z prawdziwego zdarzenia zwyczajnie się należy. 

Na baseny w Przemyślu potrzeba 80 mln zł

Od stwierdzenia tego faktu, do realizacji inwestycji droga jednak długa, a inwestycja droga. Z Polskiego Ładu Przemyśl na kompleks basenów otrzymał 30 mln. złotych. Tymczasem jak skrupulatnie wyliczono, aby kąpielisko stało się faktem potrzeba blisko 80 mln złotych.

Prezydent Przemyśla nie kryje, że na budowę basenów konieczne będzie zaciągnięcie kredytu, by pokryć część wydatków związanych z budową kompleksu basenów. Podkreśla jednak, że będą to bardzo rozsądnie i z korzyścią dla mieszkańców wydane pieniądze.

Prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun wskazując na ściernisko przy Sanockiej zapewnił, że już za ok. 3 lata będzie tu wspaniałe kąpielisko. (Fot. Monika Kamińska)

Do przetargu na zaprojektowanie i wykonanie kompleksu basenów w Przemyślu stanęło kilka firm. Wybrana została ta, która ma zająć się także remontem budynku przy Stoku Narciarskim.

Dwie firmy, których ofert nie wybrano złożyły od tej decyzji odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, co nieci opóźniło podpisanie umowy z tą, która przetarg wygrała. KIO jednak stosunkowo szybko odrzuciła odwołania i można było wreszcie zacząć formalności związane z budową. 

Do podpisania umowy doszło w środę (26 lipca) tam, gdzie kąpielisko ma stanąć, czyli przy ulicy Sanockiej w pobliżu dolnej stacji Stoku Narciarskiego w pobliżu działającego od 2014 roku Parku Wodnego. 

– Tu na razie jest ściernisko, ale będzie kąpielisko – mówił zabawnie prezydent Bakun dodając, że kompleks basenów będzie cieszyć przemyślan za ok. 3 lata. To będzie kąpielisko przede wszystkim dla mieszkańców miasta i okolic, choć oczywiście serdecznie zaprosimy na nie także turystów. 

W skład kąpieliska w Przemyślu wchodzić będą:

Baseny wewnętrzne:

 • pełnowymiarowa niecka basenu pływackiego o wymiarach 25 x 25 m z 10 torami o głębokości 1,8 m z podnoszonym dnem na 5 torach, z trybuną na 80 miejsc,
 • basen do nauki pływania i aqua aerobiku: o wym. 12,5 x 10,0 m z podnoszonym dnem od 0,9 m do 1,6 m,
 • basen rekreacyjny o głębokości 1,05 m z atrakcjami basenowymi typu: masaże podwodne (ścienne i podłogowe), kaskady wodne szerokie i wąskie (masaż karku), ślizgawki prostokątne krótkie, „rwącą rzekę”, leżanki, grzybek- kurtyna wodna,
 • brodzik dla dzieci, w brodziku zlokalizowane atrakcje dla dzieci – jeż wodny, gejzer wodno- powietrzny, ścianka wspinaczkowa dla najmłodszych oraz zjeżdżalnie dla dzieci najmłodszych: np. słoń, tęcza,
 • dwie zjeżdżalnie – rurowa i rodzinna,
 • jacuzzi – 3 sztuki.

Baseny zewnętrzne:

 • brodzik dla dzieci o głębokości do 40 cm, zjeżdżalnie, atrakcje dla dzieci
 • dwa baseny rekreacyjne o głębokości 100 – 140 cm, wyposażone w atrakcje wodne typu: masaże podwodne (ścienne i podłogowe), masaż karku szeroki (kaskada), gejzery, dwie zjeżdżalnie rurowe (zamknięta i otwarta rura) o zróżnicowanej wysokości i długości,
 • teren do leżakowania – bezpośrednio przy basenach, plaża utwardzona z miejscami na leżaki, na obrzeżach terenu ogrodzonego – nawierzchnia trawiasta.

Saunarium:

 • sauna sucha,
 • sauna mokra,
 • sauna solna,
 • sauna aroma,
 • sauna typu infrared.

Wizualizacje kompleksu nowych basenów w Przemyślu:

Wizualizacja basenów w Przemyślu. (Fot. Archiwum)
Wizualizacja basenów. (Fot. Archiwum)
Wizualizacja basenów. (Fot. Archiwum)
Wizualizacja basenów. (Fot. Archiwum)
Wizualizacja basenów. (Fot. Archiwum)
Wizualizacja basenów. (Fot. Archiwum)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Dzisiejsze wydanie gazety
Super Nowości do nabycia
w kioskach na Podkarpaciu

Pierwsza strona papierowego wydania dziennika Super Nowości z 27 IX 2023

Reklama

@2008 – 2023 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin