Wiadukt nad ul. Hoffmanowej konieczny

Taką wizję wiaduktu przy ul. Hoffmanowej miał w 2018 r. Wojciech Buczak, kandydat na prezydenta Rzeszowa. Fot. Komitet Wyborczy PiS

RZESZÓW. Już teraz trzeba myśleć o nowych rozwiązaniach komunikacyjnych, bo za dwa lata będzie za późno.

Czy w rejonie ulic: Wyspiańskiego, Pułaskiego i Hoffmanowej wybudowany zostanie nad torami kolejowymi nowy wiadukt? Dzięki temu rozwiązaniu nie tworzyłyby się korki na ulicach Wyspiańskiego, Langiewicza i na wiadukcie Śląskim. Niestety, władze miasta dotąd nie zdecydowały się na taką inwestycję. Czy polityków stać na wspólne działania w tej sprawie ponad podziałami? Rzecznik prezydenta twierdzi, że niemożliwa jest budowa wiaduktu przy ul. Hofmanowej.  

Porozumienie Spółdzielni Mieszkaniowych w Rzeszowie zaapelowało do marszałka Władysława Ortyla o pomoc w budowie nowego wiaduktu nad torami. Miałby on powstać u zbiegu ulic: Wyspiańskiego, Pułaskiego i Hoffmanowej. Jeszcze podczas samorządowej kampanii wyborczej w 2018 r. Wojciech Buczak, kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa, proponował takie rozwiązanie. 

Sytuacja pogorszy się za dwa lata, gdy powstanie Podmiejska Kolej Aglomeracyjna i co 30 minut w godzinach szczytu będą przejeżdżać aglomeracyjne pociągi przez przejazd kolejowy przy ul. Langiewicza. Wówczas z powodu zamykanych rogatek kolejowych przy tej ulicy korki aut jeszcze byłyby dłuższe niż teraz. Dlatego już teraz trzeba podjąć decyzję o budowie wiaduktu przy ul. Hoffmanowej. Nowy obiekt odciążyłby centrum miasta, dlatego niezależnie od poglądów politycznych, wszyscy radni oraz posłowie z naszego regionu powinni wspólnie podjąć decyzję o konieczności budowy tego wiaduktu. 

Obecnie z powodu braku wiaduktu przy ul. Hoffmanowej codziennie kierowcy napotykają korki w godzinach szczytu komunikacyjnego. Dotyczy to samochodów, które jadą do centrum miasta z osiedli Przybyszówka, Kotuli, Krakowska Południe i Staroniwa. Jadąc tamtędy są zmuszeni przejechać przez tory kolejowe. Tam często zamykany jest szlaban, bo przejeżdżają szynobusy. Z tego powodu korki sięgają aż do stadionu Resovii. 

Niestety, choć budowa wiaduktu jest konieczna, to przeprowadzenie takiej inwestycji nie jest pewne. Tak przynajmniej to wygląda od strony władz miasta.

– Wariant budowy wiaduktu przy ul. Hoffmanowej jest niemożliwy do zrealizowania – poinformował nas Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. – Teren w tym rejonie należy do wojska i wojsko go nie przekaże na taką inwestycję. Prezydent rozmawiał w tej sprawie, ale ze strony władz wojskowych nie ma na to zgody.  

Mariusz Andres

Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Budujemy mosty
Budujemy mosty
2 lat temu

Ta wizualizacja wiaduktu, którą prezentował PIS to „pic na wodę fotomontaż”. Obiekt wieloprzęsłowy płytowy/belkowy z wmontowaną starą kratownicą kolejową (niby przęsło łukowe) opartą końcami o przęsła zamiast o podpory. Pan Buczak bawił się Paint’em i posklejał taką wizję bez pojęcia i obeznania z tematem. A teraz Pan Buczak w nagrodę za wybitne zdolności projektowe został Dyrektorem w instytucji która zarządza drogami i mostami…😁 Nie ma to jak właściwy człowiek na właściwym miejscu.

roch
roch
2 lat temu

Znowu leśne dziadki zablokują. No nie ma już inwestycji której by emeryci nie próbowali zablokować. Ręce opadają.

Amelka
Amelka
2 lat temu

Budować. Miasto musi się rozwijać. Jeśli chodzi o komunikacje. To lipa!

zenon
zenon
2 lat temu

Centrum miasta jest zbyt ciasne i posiada zbyt gęstą zabudowę. Bez wyburzeń całych kwartałów niczego się nie osiągnie, a na budowanie długich wiaduktów czy estakad nigdy nie będzie wystarczających środków. (Książkowym wręcz przykładem konsekwencji wynikających z zaniechania wyburzenia jest beznadziejnie głupia sytuacja pomiędzy mostem zamkowym a placem Gwardii Ludowej, obecnie jest to plac jakichś śreniawitów). Jedyne co ratuszowi geniusze będą mogli w przyszłości wprowadzić, to jakieś poważne ograniczenia wjazdu do centrum, jako panaceum na wszelkie problemy komunikacyjne. Chociaż ze względu na wysoką niepopularność takich rozwiązań, zapewne i to również nie będzie miało miejsca. Tak więc nie liczmy na żadne próby… Czytaj więcej »

Janusz
Janusz
2 lat temu
Reply to  zenon

Śreniawici – rody rycerskie pieczętujące się herbem Szreniawa (w czerwonym polu srebrna rzeka zwana krzywaśń z również srebrnym zaćwieczonym krzyżem kawalerskim, zaś w klejnocie znajduje się głowa lwa pomiędzy dwoma myśliwskimi rogami ze złotymi dzwonkami sokolimi). Prawdopodobnie nadał go król Władysław Łokietek . Gwardia Ludowa, to taka komusza chujnia, to tak dla wyjaśnienia.

zenon
zenon
2 lat temu
Reply to  Janusz

No zgoda. A teraz może jakieś uzasadnienie, co kierowało ratuszowymi geniuszami, kiedy decydowali nazwać to miejsce jako plac Śreniawitów? Najwidoczniej nie ma już kim ulic i placów „obsadzać”. Cokolwiek by mówić o Amerykanach i Kanadyjczykach, to ten problem jest tam rozwiązany idealnie.

hijena
hijena
2 lat temu
Reply to  Janusz

rody szlacheckie i magnackie wywodzą się z rodów rycerskich,które najczęściej jeżeli nie byli na łupieżczej zagranicznej wyprawie ,to stali na rozstajach dróg łupiąc wlasnych obywateli

hijena
hijena
2 lat temu
Reply to  Janusz

Szanowny Januszu ,widac u ciebie braki w wiedzy.Gwardia Ludowa ,przemianowana na Armię Ludową przyniosła wraz z aliantami wyzwolenie spod znienawidzonych rządów zbrodniczego niemieckiego okupanta

Józef
Józef
2 lat temu

Rzeczywiście taki wiadukt za oknem to chorror. Powinień być tunel . A tak naprawdę to tory w pod ziemię i nie trzeba wiaduktów ani tuneli a na górze zieleń albo bloki.

Jan już emeryt
Jan już emeryt
2 lat temu

Mieszkamy w tym domu pokazanym na wizualizacji. Protestujemy i jesteśmy przeciwko zacienianiu takimi wysokimi budowlami i hałasowi z aut. Kto to wymyślił żeby tak projektować wiadukty żeby ludzie nam zaglądali do garnków w kuchni! W następną sobotę będziemy zbierać podpisy za zablokowaniem tej inwestycji.

dscs
dscs
2 lat temu

ten dom to powinny wyburzyć było by wiecej przestrzeni miejskiej

Jan Pakosławic Rzeszowski

Szanowny Imienniku! Jak słońce zacznie świecić z północy to wam wtedy zacieni a w marketach budowlanych są do kupienia rolety do okien jak wam firanka i zasłony nie pasują. Jeśli wykażesz natomiast, że dom jest w zasięgu oddziaływania inwestycji, to go wam ZRiDem raz dwa zabiorą i wyburzą. Pytanie przy tej inwestycji jest inne: jak już przejadą tym wiaduktem samochody w rejon ul. Hoffmanowej to którędy dalej bez korka. Był taki pomysł, żeby w jedną stronę Reformacką a w drugą Unii Lubelskiej do mostu zamkowego. Ale tenże most miał wtedy mieć po jednym pasie więcej (czego brak się już teraz… Czytaj więcej »

hijena
hijena
2 lat temu

tak dobrze żarło i zdechło.Betonu nie trza,asfaltu nie trza

zenon
zenon
2 lat temu

Pompowanie bańki zwanej Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna. W godzinach szczytu przejedzie może ze dwa składy więcej niż obecnie i to wszystko.