Więzienie za…brak maseczki

Zdzisław Maciaszek został ukarany za brak maseczki kilka miesięcy temu, w przyszłym tygodniu ma odbyć karę
jednego dnia aresztu w zamian za niezapłacenie 20 zł mandatu! Fot. Archiwum prywatne

Zdzisław Maciaszek nie zgodził się na przyjęcie mandatu za brak maseczki, gdyż został zatrzymany przez policyjny patrol chwilę po tym, jak skończył jeść posiłek zamówiony w restauracji. Nie zgodził się na zapłacenie grzywny, więc sąd zamienił mu karę na pracę społeczną lub jedniodniowy pobyt w areszcie. Mieszkaniec Rudnika nad Sanem ma się zgłosić na odsiadkę 25 listopada br.

– Mam firmę transportową. Ciągle jestem w trasie, jak nie w Polsce, to w Europie. Odkąd nastała pandemia wielokrotnie przekraczałem granice, mam wiedzę na temat tzw. covidowych przepisów nie tylko u nas, ale i w krajach, do których jeździłem i przez które przejeżdżałem. Wielokrotnie byłem testowany na Covid-19. Jestem także zaszczepiony. Dużo by mówić o tym, jak te przepisy działają w Europie – mówi Zdzisław Maciaszek. – Zdarzenie, w efekcie którego mam iść w przyszłym tygodniu do aresztu, spotkało mnie jednak w Zamościu. To było na wiosnę. Samochód zostawiłem w serwisie, a sam chciałem coś zjeść. Kupiłem jedzenie na wynos, usiadłem w holu galerii, w której znajdowała się restauracja i wziąłem się za jedzenie. Gdy tylko skończyłem jeść, podeszło do mnie dwóch policjantów z pytaniem, dlaczego nie mam na sobie maseczki. Grzecznie wytłumaczyłem im, że właśnie przełknąłem ostatni kęs jedzenia, które zamówiłem po sąsiedzku. Maseczkę przy sobie miałem, więc ją także zaraz ubrałem. Jeden z mundurowych, widział, że nie jestem problemowy i był skłonny odstąpić od interwencji, gdyż moje tłumaczenie było dla niego przekonujące. Drugi jednak postanowił udowodnić, jakim jest kowbojem i uparł się, że musi mi wystawić mandat. Ja się na mandat nie chciałem zgodzić, bo z całym szacunkiem dla przepisów i zrozumienia obostrzeń, po prostu uważam, że nie złamałem żadnego prawa i nie dam się ukarać za coś, czego nie zrobiłem.

Grzywna lub nagana

9 kwietnia br. Sąd Rejonowy w Zamościu wyrokiem nakazowym zarządził wobec Zdzisława Maciaszka karę 20 zł grzywny. Ukarany nie dokonał jednak wpłaty tej grzywny. Nie próbowano jej także z niego, mówiąc kolokwialnie, „ściągnąć”. Sprawa przycichła na kilka miesięcy, po czym we wrześniu Sąd Rejonowy w Zamościu znów zajął się sprawą kierowcy z Rudnika nad Sanem…
17 września br. Sąd Rejonowy w Zamościu postanowił rozpatrzeć sprawę Zdzisława Maciaszka w przedmiocie zamiany kary grzywny na pracę społecznie użyteczną lub zarządzenie wykonania zastępczej kary aresztu.
Ustalmy, za co dokładnie został ukarany 58-latek. Mężczyzna został ukarany za czyn opisany art. 116 par. 1a kodeksu wykroczeń, który mówi, że „Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi podlega karze grzywny, albo karze nagany”.

Dzień aresztu wart 20 zł

– Sąd postanowił zarządzić wobec mnie wykonanie zastępczej kary jednego dnia aresztu za pozostałą w wymiarze 20 zł karę grzywny orzeczoną w kwietniu br. Przyjął przy tym, że jeden dzień aresztu jest równoważny grzywnie w wysokości 20 zł – mówi Zdzisław Maciaszek. Sąd postanowił także nie zmieniać kary grzywny na pracę społecznie użyteczną i zwolnić mnie od zapłaty kosztów sądowych w niniejszym postępowaniu wykonawczym. W ostatnim zdaniu postępowania sąd zaznaczył, że ja jako sprawca wykroczenia mogę być od kary zastępczej zwolniony w każdym czasie, jeśli wpłacę pozostałą do uiszczenia kwotę.
Mieszkaniec Rudnika nad Sanem jest zbulwersowany sytuacją, w której się znalazł, bo ma do wyboru, albo odsiadkę za czyn, którego – jego zdaniem się nie dopuścił – lub zapłatę grzywny za coś, czego nie zrobił. Innego wyjścia z tej kuriozalnej sytuacji nie ma.
– Proszę zobaczyć, ile osób i ile czasu zaangażowano na to, aby ukarać mnie za to, że zdaniem jednego, bo nawet nie dwóch policjantów, którzy mnie wówczas zatrzymali, złamałem przepis. O co w tym wszystkim chodzi? O powstrzymanie pandemii, czy o statystyki i udowadnianie, jak niby skutecznie działa państwo? A skuteczne działanie, to mądre działanie. Nie awanturowałem się po tym, jak została mi zwrócona uwaga przez funkcjonariuszy, przetarłem usta po jedzeniu i założyłem maskę. Policjant, który chciał mi wówczas udowodnić, jaki jest ważny, mógł być usatysfakcjonowany, ale nie, musiał się wykazać skutecznością na papierze. Co mnie w tym wszystkim przeraża? Nie to, że mogę trafić za kratki na jeden dzień, ale to, ile osób zostało ukaranych w ten sam sposób jak ja. I jaka machina prawno-biurokratyczna musi działać w kraju, aby napędzić rządzącym statystyki skutecznej walki z pandemią. To jest chore, a co najgorsze, to nie przynosi żadnych efektów, które przekładałyby się na ochronę obywateli.

Więcej patroli, więcej ukaranych

W środę Ministerstwo Zdrowia podało dane, z których wynika, że czwarta fala pandemii osiągnęła rekordowy wynik liczby zakażonych. Było ich aż 24 239. Na terenie Podkarpacia 988. W województwie mazowieckim najwięcej, bo 5084. Najmniej w lubuskim – 363. Rosnąca liczba zachorowań na Covid-19 przekłada się na wprowadzenie wzmożonych kontroli w zamkniętych przestrzeniach miejsc publicznych. Patrole policji i sanepidu można spotkać m.in. w autobusach, marketach i galeriach handlowych. Rzadko kiedy jest szansa na pouczenie. Mandaty wystawiane są najczęściej na kwotę 100 zł, ale bywają i większe – do 500 zł.
Przypadek Zdzisława Maciaszka to dowód na to, że sądy w sprawie maseczek bywają bezwzględne, ale zdarza się też, że kary są uchylane. Np. Sąd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim stwierdził, że karanie za nieprzestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej nadal jest nielegalne. I to mimo zmiany w przepisach, która miała uzdrowić przekroczenie przez rząd delegacji ustawowej przy wprowadzaniu obostrzeń epidemicznych.
Co zrobi mieszkaniec Rudnika nad Sanem ze swoją karą? – Mam jeszcze kilka dni na to, aby podjąć decyzję – przyznaje 58-latek. – Przykre jest to, że dożyliśmy takich czasów, w którym państwu tak bardzo zależy na ukaraniu obywatela, nie bacząc na związane z tym koszty. Moim zdaniem bilans zysków i strat całej tej sytuacji nikomu nie wychodzi na plus.

Małgorzata Rokoszewska

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
34 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grom
Grom
1 dzień temu

Podobnie było sprawa z karą za brak maseczki w Żywcu. Tam też sad skazzł bo nie przyjął manadatu i co gdy drugi raz przyszedł do Sadu tam na jednej sali zamiast rozprawy była impreza może imeninowa i ponad 30 osób biesiadowało przy jednym stole bez maseczek.Oni mogą a facet za brak maseczki w miescu publicznym dostał mandat.Nagranie z tej biesiady w Sądzie Rejonowym w Żywcu jest w internecie.

diałacz PiS-u
diałacz PiS-u
1 dzień temu
Reply to  Grom

Co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie !

janek
janek
2 dni temu

Wziął byś koszyk jaj przed świętami dał sędziemu i by sprawy nie było oni nie tylko kradną ale i w łape biorą

pniok rzeszowski
pniok rzeszowski
3 dni temu

Poczekaj chwilę a PiS wkrótce odtworzy szeregi NKWD to i się dowiesz co zrobiłeś i do wszystkiego się przyznasz !

Jan
Jan
4 dni temu

Warto zobaczyć nagranie w internecie jak skazanego za brak maseczki petent który pomylił drzwi w Sądzie Rejonowym w Zywcu zamast na salę rozpraw trafił na zastawiony stół gdzie byli bez maseczek sędziowie i inni pracownicy.Na nagranaich widać ze jest ich tam chyba ok 30 osób i debatowali w czasie pracy bez maseczek.Filmik jest kopiowany i przekazywany aby pokazać jakie jest zakłamanie.Mało tego policja ściagnieta przez nagrywającego do Sądu nie chciała nawet otworzyć drzwi do tej sali gdzie biesiadowali pracownicy Sady Rejonowego.

Max
Max
6 dni temu

Polska Policja to w większości gnojki z tak malusim ego że ledwo widocznym pod mikroskopem. Nie długo będą do nas strzelać na ulicach. Poczytajcie o tym co nas czeka odnośnie cen, wyłączania elektryczności itd. Świat za kilka lat będzie już miał inny porządek a Ci z nas którzy doczekają tego będą bydłem na smyczy bogaczy (czyt. żydów!)

ROMAN
ROMAN
5 dni temu
Reply to  Max

Przepowiednia nie ciekawa ale to plan zaplanowany i realizowany sukcesywnie od lat.

bloger
bloger
3 dni temu
Reply to  ROMAN

Romciu ,robisz już zapasy w piwnicy?

bloger
bloger
3 dni temu
Reply to  Max

nie strasz,do Polaka byle ch…nie podskoczy, Świadkowie Jehowy od stu lat zapowiadają nowe porządki i nic się nie dzieje,mimo ,że w 2000roku miał być Armagedon

olo
olo
7 dni temu

Każdy normalny adwokat w ramach rozgrzewki obali ten nieprawny przepis. A więc nie wiem po rekaktory co bijecie pianę :-)

ROMAN
ROMAN
6 dni temu
Reply to  olo

Nie mają innych tematów o;
Podpowiadam;

Gdzie jest obiecana motylarnia, gdzie ZOO, gdzie budowa parkingów piętrowych, gdzie rozbudowa hali, gdzie nowe skrzyżowania wielopoziomowe, gdzie ring dookoła miasta, gdzie akacja przy ratuszu , gdzie aqua -park + inne nie wymienione o których trąbiono miesiącami.

O tym pisać albo napisać krótko ;
Nie ma pieniędzy w Ratuszu i nie będzie, a będzie gówno ; O!
I to wystarczy.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
6 dni temu
Reply to  ROMAN

Roman, nie ekscytuj się😀
Najważniejsze, że Prezydent ma ponad trzydzieści tablic z wypisanymi zadaniami inwestycyjnymi. To przecież jest coś. Pod koniec kadencji wyjmie pokaże i powie, że są, że je ma i wykorzysta ponownie 😆
A inwestycje, nie piekarnia. Najpierw konsultacje, pogadanki, uzgodnienia… i kadencja z głowy 😜

Jaślok
Jaślok
7 dni temu

Zamówił żarcie na wynos. Żarł przed resteuracją, dostał mandat i jeszcze pretensje ma

Jaślok
Jaślok
7 dni temu

Nie chce zapłacić mandatu niech nie płaci. Bransolteki na łapy i do pierdla a jak nie to do robót publicznych. Niech odbrabia przez cały miesiąc. Wtedy dopiero nauczy się szacunku dla prawa i dla policji

olo
olo
7 dni temu
Reply to  Jaślok

Robota publiczna to by się tobie przydała. Miałbyś mniej czasu na wymądrzanie się na necie :-)

ciekawy
ciekawy
7 dni temu

A od czego mamy w Polsce instytucje KOMORNIKA ?

brzeszczotto
brzeszczotto
7 dni temu

Złamał przepisy sanitarne i nie chce zapłacić grzywny. No to do pierdla. Takie są zasady w Polsce.

dr Ojboli
dr Ojboli
3 dni temu
Reply to  brzeszczotto

Dziewięć minusów powyżej świadczy o pandemii debilizmu w Polsce.

marek
marek
7 dni temu

Wojna aby takie bydlęce sądy zacząć likwidować samemu

ROMAN
ROMAN
6 dni temu
Reply to  marek

Tak jak po 1772

ola
ola
7 dni temu

Decyzje o noszeniu maseczek w miejscach publicznych zamknietych wydał Minister Zdrowia i obowiązuje jedynie w obiektach słuzby zdrowia.I dlatego ktoś kto nie przyjmie mandatu w kinie czy centrach handlowych może w sądach przedstawić argumenty i zazwyczaj sąd nie ma wyjścia i umarza takie kary.

Alik
Alik
6 dni temu
Reply to  ola

Jednak wszystkie rozporządzenia są na ten moment bezprawne.

hijena
hijena
6 dni temu
Reply to  ola

Ola jesteś głupsza ,niż ustawa przewiduje

maniek
maniek
7 dni temu

W głowie TVN i kodziarskie wywody starych zawistnych bab, teraz ma wyrok.

Marek Cz.
Marek Cz.
7 dni temu

Albo jest obowiązek noszenia maski albo nie. Przechodziło dwóch policjantów i zobaczyli że pan Zdzisław siedzi w galerii handlowej bez maski. Policjanci mieli obowiązek wystawić mandat i taki mandat wypisali. Pan Zdzisław zamiast zapłacić mandat to marnuje czas sądu. Ludzie czekają latami na rozstrzygnięcie ważnych spraw a tymczasem takie osoby jak pan Zdzisław blokują pracę sądu

bloger
bloger
7 dni temu
Reply to  Marek Cz.

skuteczność szczepionek wynosi tylko95 %,dlatego każdego głupka ,ktory nie nosi maseczki nalezy przykladnie karać,najlepiej długoterminowymi pracami społecznymi na rzecz spoleczeństwa i miasta,pn. kierując do zamiatania ulic w niedziele i święta

ROMAN
ROMAN
6 dni temu
Reply to  bloger

Kto to podał co?
Kto te dane jest w stanie zweryfikować co?
No nikt i tak to trwa od tysiącleci fałsz i zakłamanie pakowane szuflą do nie kapujących łbów.

bloger
bloger
5 dni temu
Reply to  ROMAN

Romciu, są ludzie gruntownie wykształceni ,ktorzy rozwiazują różne problemy i prowadzą badania nazywają się naukowcy.Zapamietaj ,to przybędzie ci w twoim slownictwie nowe słowo

Rzeszowiak
Rzeszowiak
7 dni temu
Reply to  Marek Cz.

Chyba tobie mózg zablokowało!

Rzeszowiak
Rzeszowiak
7 dni temu
Reply to  Rzeszowiak

Spróbuj jeść przez maseczkę

Jaślok
Jaślok
7 dni temu
Reply to  Rzeszowiak

Jedzenie zamówił na wynos to gdzie chciał jeść ? Mógł zjeść a aucie albo w domu

hijena
hijena
6 dni temu
Reply to  Rzeszowiak

a co mendrcze* masz do powiedzenia natemat noszenia maseczek ,nawet u ciebie w sklepie GS

Imitacja
Imitacja
6 dni temu
Reply to  hijena

Dziadku ,straciłeś przez starość wszystkie szare komurki ,miejsce na cmentarzu wykupione?

hijena
hijena
5 dni temu
Reply to  Imitacja

Imitacjo-głąbie kapuściany ,co masz do powiedzenia na temat obowiązku noszenia maseczek,bo to jest tematem artykułu ?Przypominam ,gdybyś miał problemy z czytaniem ze zrozumieniem