Wilki rozszarpują krowy

- Po mojej jałówce niewiele zostało. Zaatakowało ją chyba kilka wilków, bo zostały tylko głowa, żebra, flaki i nogi - mówi Kazimierz Kuzianik, rolnik z Zarszyna. Fot. Archiwum rolnika z Zarszyna

ZARSZYN, POW. SANOCKI. Rolnicy z terenu Bieszczad są zaniepokojeni atakami drapieżników.

Nawet ogrodzenie pod prądem nie pomogło i w Zarszynie wilki dopadły jedną z siedmiu jałówek. Wczoraj rano Kazimierz Kuzianik, rolnik z tej miejscowości, zauważył, że jego krowy uciekły, a 200 metrów dalej znalazł zagryzioną jałówkę. Pozostały po niej jedynie głowa, żebra, część wnętrzności i nogi.

– Nie wiem jak wilkom udało się dostać do jałówek. Zainstalowałem elektrycznego pastucha i byłem pewny, że zwierzęta będą bezpieczne – mówi Kazimierz Kuzianik. – Nie mam pojęcia, co zrobić, żeby nie stracić następnej jałówki.

To już kolejny przypadek, gdy głodne wilki podchodzą pod gospodarstwa rolników i szukają pożywienia. Zaatakowały też w innych częściach Bieszczad. Półtora tygodnia temu zagryzły jałówkę w Bażanówce (gm. Zarszyn), a wcześniej w Porębach (gm. Besko). – W każdym tygodniu co najmniej jedna jałówka pada łupem wilka – mówi Robert Kurpiel z Koła Łowieckiego w Zarszynie. – Te ataki się nasiliły.

Poszkodowani przez wilki rolnicy mogą starać się o odszkodowania, które wypłaca Skarb Państwa. Wystarczy, że rolnik z Zarszyna złoży wniosek w tej sprawie do krośnieńskiego Wydziału Spraw Terenowych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a taką pomoc otrzyma.

–  Wartość  jałówki zagryzionej przez wilki może oscylować w graniach od około 2000 do 3500 zł – poinformował Grzegorz Rachwał z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. – Wycena zależy m.in. od rasy, pochodzenia, wagi i wartości hodowlanej.

Mariusz Andres

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
9 lat temu

przypomnę ;canis lupus[ drapieżny ssak ] z rodziny psowatych – przodek żył w miocenie[ torton]
-leptocyon 34 miliony lat/eucon- 9 milionów / canis cipio 8 milionów / canis donnezani itd.
-żywi się ssakami kopytnymi – nieodzowny w ekosystemie; no to jałowka mu albo im podeszła – zakupić dwa owczarki podhalańskie albo owczarki południowo rosyjskie – jużak – przypilnują te krówki.