Wirtualny alkomat wykryje każdy promil ? – sprawdź naszą opinie!

Czy istnieje możliwość zbadania zawartości alkoholu zdalnie? Wydawać się to może nierealne, ale czy w XXI wiek temu sprostał? Dzięki prostej wiedzy i technologii informatycznej niemożliwe staje się możliwe,

 

Co to jest wirtualny alkomat ?

To prosta aplikacja lub arkusz w Excelu, który po wprowadzeniu zestawu danych teoretycznie pomaga określić zawartość alkoholu we krwi, a także czas trzeźwienia.
Tego typu aplikacji jest w Internecie kilkadziesiąt – różnią się ilością danych do wprowadzenia a także….wynikami.

Zazwyczaj wirtualny alkomat poprosi nas o podanie następujących informacji:
płeć, wiek, wzrost, waga, ilość i moc spożytego alkoholu oraz czas konsumpcji. Niektóre uwzględnią też czy piliśmy do posiłku czy „solo”, oraz czy mamy „dobrą tolerancję” na alkohol czy słabszą.

Pozwoliliśmy sobie na test:
Wprowadziliśmy dokładnie te same dane do 3 wirtualnych alkomatów z pierwszej dziesiątki w wyszukiwarce Google. A oto wyniki: 1 – 0,47 promila, 2 – 0,42, 3-0,57.

Jak widać rozbieżność jest znaczna – 0,42 to wykroczenie, a 0,57 to już przestępstwo !
Do tego weźmy pod uwagę, że wirtualny alkomat nie uwzględnia wielu innych czynników, które mają wpływ na oddziaływanie alkoholu na organizm – na przykład stanu zdrowia, przemęczenia, stresu, indywidualnej zdolności metabolizowania alkoholu.
Poza tym odpowiedzi na pytania są dość niewymierne, bo co to znaczy „obfity posiłek” czy „mały posiłek” ?
Nie da się również określić własnej „tolerancji na alkohol” – tak zwana mocna głowa wcale nie oznacza niższej zawartości alkoholu we krwi tylko brak objawów upojenia alkoholowego.

Czy wirtualny alkomat wykryje każdy promil ?

Trudno w ogóle mówić tutaj o „wykrywaniu” – wirtualny alkomat wskaże przybliżone wartości z dużym marginesem błędu.
Może służyć bardziej jako źródło wiedzy i ewentualna przestroga, ale nie ma wiele wspólnego z badaniem alkomatem. Warto czasami zrobić rachunek sumienia i pobawić się taką aplikacją – uzmysłowimy sobie wówczas jak wolno organizm pozbywa się procentów i dlaczego policja organizuje akcje typu „Trzeźwy poranek”.

Przed zajęciem miejsca za kółkiem pamiętajmy:

• dobre samopoczucie nie oznacza trzeźwości
• nie ma skutecznego sposobu na przyspieszenie spalania alkoholu
• jeżeli popijamy nawet umiarkowanie lecz systematycznie przez kilka dni (święta, długi weekend na działce) alkohol „odkłada się” i wynik może naprawdę zaskoczyć.

Jak sprawdzić czy możemy prowadzić samochód ?

Metoda jest tylko i wyłącznie jedna – przebadać się prawdziwym alkomatem. Jeżeli nie posiadamy tego urządzenia można poprosić o to na najbliższym posterunku policji, ale pamiętajmy – na takie badanie nie wybieramy się samochodem!

Jeżeli na co dzień poruszamy się samochodem, a lubimy towarzyskie spotkaniu przy kuflu czy kieliszku warto zainwestować we własny alkomat.
Na stronie alkotester.pl można znaleźć bogatą ofertę alkomatów. Trzeba liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych, ale w tym wypadku przysłowie „drobne oszczędności nie popłacają” sprawdza się w 100%. Alkomaty w breloczkach, jednorazówki ze stacji benzynowej lub drogerii, a także reklamowane jako „profesjonalne” alkomaty w cenie 30-50 złotych mają mniej więcej taką samą wartość jak wirtualny alkomat – granica błędu jest zbyt wysoka aby wynik uznać za miarodajny.