Wiśnie – naturalnym środkiem nasennym

Wiśnie mają wpływ nie tylko na komfort naszego snu, ale także chronią przed chorobami układu krążenia. Fot. PAP

Wiśnie zawierają wysoki poziom melatoniny, hormonu odpowiadającego za koordynację pracy zegara biologicznego, regulującego rytmy okołodobowe, w tym snu i czuwania.

Wiele leków nasennych powoduje skutki uboczne takie, jak bóle głowy, bóle wątroby, nudności i otępienie. Można je jednak zastąpić w naturalny sposób – wiśniami, które również zapewniają spokojny sen – wynika z najnowszych badań.

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wskazują, że skutecznym środkiem zastępczym mocnych leków nasennych może być sok z wiśni. Wypicie szklanki niesłodzonej esencji z tych owoców rano i wieczorem przyczynia się do widocznej poprawy komfortu snu.

– Wiśnie zawierają wysoki poziom melatoniny, hormonu odpowiadającego za koordynację pracy zegara biologicznego, regulującego rytmy okołodobowe, w tym snu i czuwania. Badania wykazały, że sok z wiśni faktycznie wpływa na podniesienie tego hormonu w naszym organizmie – powiedział Philip Weeks, ekspert do spraw medycyny naturalnej z Northumbria University.

Potwierdza to eksperyment przeprowadzony na grupie badanych, którzy przed snem wypijali szklankę kwaśnego soku z wiśni. Ten prosty zabieg nie tylko wydłużał długość snu średnio o 25 minut, ale również poprawiał jego jakość.

To jednak nie jedyne korzystne właściwości wiśni. Owoce, na które mamy obecnie sezon zawierają cukry proste i pektyny, mangan i więcej kwasów owocowych, ale mniej jodu, wapnia i żelaza. Działają przy tym przeciwzapalnie, m.in. zapobiegają zapaleniu tętnic, czyli chronią przed chorobami układ krążenia. Trwają również badania nad antynowotworowych właściwościach wiśni.

Z kolei napar z suszonych kwiatów wiśni stosowany jest jako środek napotny w zapaleniu płuc oraz wspomagająco przy leczeniu zapalenia spojówek. Zaparzone z mniszkiem lekarskim, perzem, miętą i dziurawcem poprawiają przemianę materii, pomagają regulować poziom cukru we krwi i usuwają toksyny z organizmu.

PAP Life

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments