Witamina B2 – właściwości, zastosowanie, objawy niedoboru

Witamina B2, nazywana też ryboflawiną, jest rozpuszczalna w wodzie. Uczestniczy między innymi w metabolizmie energetycznym w ludzkim ciele. Ponadto substancja pomaga organizmowi wykorzystywać inne witaminy z grupy B. Co należy wiedzieć o tym niezbędnym składniku? Jakie właściwości i zastosowanie ma witamina B2? Co jest oznaką jej niedoboru?

Właściwości witaminy B2

Ryboflawina chroni przed zaćmą, bierze udział w transporcie tlenu w soczewce oka i warunkuje prawidłowe procesy widzenia. Wzmacnia działanie insuliny, a także razem z witaminą A wpływa na błony śluzowe układu pokarmowego, dróg oddechowych, nabłonek skóry oraz naczyń krwionośnych. Witamina B2 jest konieczna do wydzielania kortyzolu – hormonu o właściwościach przeciwzapalnych. Ponadto substancja uczestniczy w utlenianiu i redukcji oraz przemianach aminokwasów i lipidów, pomagając organizmowi w magazynowaniu energii.

Witamina B2 bierze udział w powstawaniu enzymów aktywizujących procesy organiczne, hormonów i hemoglobiny. Uczestniczy też w tworzeniu tkankowych hormonów działających lokalnie i regulujących ciśnienie krwi, pracę serca i skurcze mięśni. Substancja wpływa również na wydzielanie neuroprzekaźników – dopaminy, serotoniny i kwasu aminomasłowego. W ten sposób witamina B2 zapewnia właściwe działanie układu nerwowego.

Objawy niedoboru witaminy B2

Symptomy obniżonego poziomu ryboflawiny są nieswoiste. Najczęściej występują niedokrwistość oraz zmiany w narządzie wzroku i układzie nerwowym. Oprócz nich mogą pojawić się zmiany w obszarze jamy ustnej i języka (afty, pleśniawki), zajady, zapalenie śluzówki, pękające wargi, a także łuszczenie się skóry. Oznaką niedoboru witaminy B2 bywają też zawroty głowy, bezsenność, osłabiona koncentracja, zaburzenia oddechowe, wypadanie włosów oraz swędzenie w okolicy ujścia pochwy. Niekiedy występuje nadwrażliwość na światło i opóźnienie wzrostu.

Objawami nieodpowiedniego poziomu witaminy B2 są też biegunki tłuszczowe, łojotok oraz niedokrwistość niedobarwliwa. U kobiet przy niedoborze ryboflawiny często dochodzi do infekcji intymnych.

Zastosowanie witaminy B2

Witamina B2 wspiera działanie układu nerwowego i zmniejsza uczucie zmęczenia. Substancja działa jak przeciwutleniacz, uczestnicząc w ochronie przed stresem oksydacyjnym, a także pomaga utrzymać dobrą kondycję skóry i błon śluzowych. Ryboflawina jest też ważna dla sprawnego widzenia. Witamina B2 bierze również udział w metabolizmie żelaza i zachowuje prawidłowe funkcje krwinek czerwonych. Ponadto ryboflawina przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.

Co ważne, witamina B2 jest skutecznym, dobrze tolerowanym składnikiem w terapiach migreny u dorosłych. U osób w podeszłym wieku cierpiących na depresję suplementowanie substancji wraz z witaminami B1 i B6 poprawia samopoczucie. W przypadku dzieci przyjmowanie ryboflawiny wpływa na lepsze wyniki testów kognitywnych.

Zażywanie prawidłowych dawek witaminy B2 chroni przed depresją poporodową i hamuje proces zmętnienia soczewki. Wraz z kwasem foliowym ryboflawina efektywnie obniża poziom homocysteiny, a podawana z innymi witaminami z grupy B działa ochronnie na kości.

Witamina B2 uczestniczy w procesach przemiany materii, wspiera układ nerwowy i krwionośny. Substancja jest ważna dla stanu skóry i zdrowia narządu wzroku. Przyjmowanie odpowiedniej ilości ryboflawiny okazuje się kluczowe dla zachowania sprawnego funkcjonowania organizmu. Jeżeli zaobserwujesz u siebie oznaki niedoboru witaminy B2, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w celu dobrania odpowiedniego suplementu.