Wprowadzili do obrotu 212 tys. litrów alkoholu

PODKARPACIE. Domorośli chemicy

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie w dniu 29 grudnia 2010 roku skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko 14 mieszkańcom województwa podkarpackiego i małopolskiego oskarżonym o udział w nielegalnym procederze produkcji alkoholu etylowego z zakupionego legalnie rozcieńczalnika oraz płynu przeciwoblodzeniowego lub do spryskiwaczy szyb samochodowych na bazie alkoholu etylowego.

Sprawcy odkażali te chemikalia poprzez całkowite lub częściowe usunięcie skażalników, a następnie oczyszczali go a uzyskany „produkt” przelewali do butelek o małej pojemności i wprowadzali do obrotu jako alkohol konsumpcyjny, sprzedając go indywidualnym odbiorcom.

Łącznie oskarżeni wprowadzili do obrotu co najmniej 212 tys. litrów nielegalnie wytworzonego alkoholu etylowego.

Pięciu z nich zarzucono również udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw związanych z nielegalną produkcją alkoholu.

Oskarżonym zarzucono również popełnienie przestępstw skarbowych. Mieli oni narażać na uszczuplenie podatku akcyzowego w wysokości co najmniej 8,9 mln zł. Zarzucono im również wprowadzenie do obrotu środków spożywczych szkodliwych dla zdrowia.

W sprawie tej skierowano już w 2010 roku akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Rzeszowie przeciwko 17 innym osobom, którym zarzucono podobny proceder. Wobec 8 z nich w listopadzie zapadł prawomocny wyrok skazujący, a co do pozostałych postępowanie jest nadal w toku.

ga

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments