Wśród oskarżanych jest m.in. Krystyna Pawłowicz

20.11.2019 Warszawa , Sejm . Byla poslanka PiS Krystyna Pawlowicz podczas posiedzenia Komisji Sprawiedliwosci i Praw Czlowieka . Trwa opiniowanie wnioskow w sprawie ich ew. wyboru na stanowiska sedziow Trybunalu Konstytucyjnego . Oboje byli wspolautorami i goracymi zwolennikami przepisu mowiacego ze sedzia Sadu najwyzszego przechodzi w stan spodzynku w wieku 65 lat . Wowczas chodzilo o usuniecie z urzedu pierwszej prezes SN Malgorzaty Gersdorf . Dzis , na mocy tego przepisu , nie moga byc sedziami Trybunalu Konstytucyjnego – maja po 67 lat (wg. ustawy sedzia TK musi spelniac te same warunki co sedzia SN).
Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta

Akt oskarżenia autorstwa działaczy Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przeciwko
12 czołowym działaczom PiS wpłynął niedawno do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotów. Zdaniem organizacji zajmującej się przeciwdziałaniem i zwalczaniem przejawów rasizmu, ksenofobii
i nietolerancji, 12 polityków PiS popełniło przestępstwo z art. 256 kodeksu karnego, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Na liście oskarżanych przez organizację są m.in.: Krystyna Pawłowicz, Beata Kempa, Joanna Lichocka, Patryk Jaki, Beata Mazurek, Piotr Gliński, Paweł Szafernaker, Mariusz Błaszczak i inni.

Według Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych politycy PiS przestępstwa mieli się dopuścić w 2018 roku, kiedy to w wyborach samorządowych PiS posługiwał się spotem wyborczym pn. „Bezpieczny samorząd”. Spot, który oskarżani „produkowali lub rozpowszechniali nagranie” według organizacji zawierał treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych. – Uwaga, to nie jest proces cywilny! – podkreśla OMZRiK. – Chodzi o akt oskarżenia w postępowaniu karnym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw ściganych z urzędu, za które kodeks karny przewiduje karę do 2 lat bezwzględnego pozbawienia wolności – poinformowała organizacja. Chodzi o przestępstwa z art 256 Kodeksu karnego, który stanowi, w par 1: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.” oraz w par. 2: „Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w par. 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.”
Przypomnijmy, że OMZRiK jeszcze w 2018 r., kiedy spot się pojawił, zawiadomił o możliwości popełnienia przestępstwa prokuraturę, podobnie jak ówczesny rzecznik praw obywatelskich, Adam Bodnar, ta jednak umorzyła sprawę. Od tej decyzji organizacja wielokrotnie się odwoływała, jednak bezskutecznie. Rafał Gaweł, czyli fundator Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych uzyskał w tej sprawie w oczach sądu status pokrzywdzonego i tym samym prawo do wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia, z którego skorzystał. To właśnie on na sali sądowej będzie oskarżał 12 polityków PiS.

Monika Kamińska

2.3 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
radek
radek
6 godzin temu

Jedynym pocieszeniem dla wielu jest to,że pani Pawłowicz podobnie jak jej partyjny zwierzchnik nie dadzą po sobie potomstwa. Zgrozą przejmuje to,że mogliby pozostawić następców.

sojusznik praworządności
sojusznik praworządności
4 dni temu

Do zdarzenia doszło w trakcie burzliwej debaty sejmowej nad ustawa o Sadzie Najwyzszym w nocy z 18 na 19 lipca. Najpierw na mównicę wyszedł Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. – Dopóki był świętej pamięci Lech Kaczyński, pan nie odważył się podnieść ręki na wymiar sprawiedliwości, bo na szczęście był ktoś, kto rozumiał, na czym polega trójpodział władzy – powiedział. Te słowa rozwścieczyły Kaczyńskiego, który wyszedł na mównicę – jak sam podkreślił – „bez żadnego trybu”. – Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie mord zdradzieckich nazwiskiem mojego brata. Niszczyliście go, zamordowaliście, jesteście kanaliami! – wykrzyczał do posłów opozycji. Schodząc… Czytaj więcej »

Janek
Janek
5 dni temu

Ośrodek przygłupów.

KEMOT
KEMOT
5 dni temu

 „Rafał Gaweł, czyli fundator Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych” – czy ten kretyn złożył już wniosek do wszelkich trybunałów europejskich przeciwko Finom za dopuszczenie prawne zoofilii jako jednego z usankcjonowanych zachowań seksualnych ? Tutaj miał by nie dwunastu, a 6 milionów do oskażania !

maniek
maniek
5 dni temu

Ile to już dni minęło od złożenia przez prokuraturę wniosku o uchylenie immunitetu panu marszałkowi Kopercie?

Licznik Grodzkiego
Licznik Grodzkiego
2 dni temu
Reply to  maniek

249