Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne

Za kilka lat wszystkie odcinki autostrad
w Polsce będą płatne. Fot. GDDKiA

To zła wiadomość dla kierowców. Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, wszystkie autostrady w Polsce będą płatne. Państwa nie stać już na dalsze utrzymywanie darmowych autostrad. – Opłaty za przejazd będą sukcesywnie wprowadzane na kolejnych odcinkach – mówił minister. Kiedy? Nie wiadomo.

Na początku grudnia GDDKiA informowała, że wszystkie autostrady w Polsce staną się odcinkami płatnymi. Pod koniec roku słowa te potwierdził także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk – w trakcie prezentacji ponad 50-kilometrowego odcinka autostrady A1 koło Kamieńska. Jak tłumaczył, państwa nie stać na ciągłe utrzymywanie darmowych autostrad. – Opłaty za przejazd będą sukcesywnie wprowadzane na kolejnych odcinkach – podkreślał.
Kierowcy mogą się jednak pocieszać tym, że nie ma wyznaczonego precyzyjnego terminu wprowadzenia płatnego systemu na autostradach. Nie będzie więc to rok 2022, a nawet także 2023. Środki finansowe pozyskane z tytułu opłat mają trafiać do Krajowego Funduszu Drogowego, gdzie w dalszej kolejności posłużą do budowy kolejnych autostrad i dróg ekspresowych oraz utrzymania bieżącej infrastruktury. Autostrady będą więc wyposażone w nowy system płatności e-Toll.

Na Podkarpaciu nadal za darmo

Wszystkie te informacje są ważne dla mieszkańców Podkarpacia, gdyż przez teren województwa przebiega autostrada A4. Odcinek liczący 167 km długości w pełni funkcjonuje od 2016 r. To nadal jedyny fragment trasy, liczącej łącznie ok. 667 km długości, który jest całkowicie darmowy dla kierowców. Zaraz po oddaniu infrastruktury do użytku pojawiały się informacje, że kierowcy zaczną płacić za jej użytkowanie już w 2018 r. Dziś za jazdę odcinkiem nadal nie trzeba uiszczać opłat, a jest to efekt braku wyposażenia autostrady. O czym konkretnie mowa?
System płatności może zostać wprowadzony na autostradach w chwili, gdy są one wyposażone w niezbędną infrastrukturę towarzyszącą tj. Miejsca Obsługi Podróżnego, strefy gastronomiczne, noclegowe i wypoczynkowe, a także stacje paliw. Taka sytuacja pozwala Ministerstwu Infrastruktury podjąć decyzję o wprowadzeniu opłat na odcinku autostrady A4 – mówił w sierpniu „Super Nowościom” Bartosz Wysocki z GDDKiA w Rzeszowie.

Kamil Lech

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rzeszowiak
rzeszowiak
7 miesięcy temu

Na Podkarpaciu nadal za darmoNie pisze nadal tylko JESZCZE ZA DARMO.

kolo
kolo
7 miesięcy temu

Akurat z tego bym problemu nie robił – pewnie są gdzieś autostrady bezpłatne ale zdaje się że w większości przypadków trzeba zapłacić za przejazd :) Istotne jest żeby za tą kasę należycie dbać o stan samej autostrady jak i infrastruktury pomocniczej bo to czasami kuleje szczególnie w warunkach zimowych.

Mirek z coupe
Mirek z coupe
7 miesięcy temu

Jeb… p…
To wprowadzić opłaty jak w Czechach

Tomasz
Tomasz
7 miesięcy temu

Za GDDKiA:
„Ministerstwo Infrastruktury wskazało stawki opłaty za przejazd autostradami w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą:

  • Stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 1 (motocykle) wynosi 0,05 zł.
  • Stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) wynosi 0,10 zł.”
Jach
Jach
7 miesięcy temu

Dla osobówek opłaty powinny być symboliczne, rzędu kilku groszy za każdy km, tak aby nie niezniechęcić kierowców do korzystania z autostrad, koniec konców autostrady były po to budowane aby nie tylko szybko podróżować ale i aby mieszkańcy mieszkający wzdłuż starych krajowych dróg mieli lżej.

PiS Zawsze i tylko PIS
PiS Zawsze i tylko PIS
7 miesięcy temu
Reply to  Jach

Głosowało się na PiS? Głosowało!
To teraz pretensje do tych na których się głosowało!Żreć co władza daje i nie narzekać!Ciemnota i tak kocha bezgranicznie PiS a płatne autostrady to wina i tak Tuska!2023 głosować na PiS!

ojciec
ojciec
7 miesięcy temu

Za PO było „*** tam z Polką Wschodnią” pis nabudował autostrad a za odśnieżanie czy malowanie pasów co 3 lata kto ma zapłacić? Za darmo to można po ryju dostać. Jak kogoś stać na furę niech płaci ja pojadę koleją 😋

Powalony elektorat PiS-owski
Powalony elektorat PiS-owski
6 miesięcy temu
Reply to  ojciec

Odezwał się ten co niema samochodu ale za to ma PiS.
Szczepić się nie chcą ale za to jest szansa że przy wyborach będzie ich mniej i tak trzymać.

ROMAN
ROMAN
7 miesięcy temu

No za darmo nie ma nic ;
Jak się rodzisz to płać, potem w szkole płać, pracujesz, płać, jesteś na emeryturze płać, zdychasz płać, wkładaj cię do grobu płać, za zasypanie dołu płać.
;
O dupę to rozbić 😯

PiS Zawsze i tylko PIS
PiS Zawsze i tylko PIS
7 miesięcy temu
Reply to  ROMAN

Mamy w końcu PiS to jedyne słuszne rządy. Ciemnota i tak kocha PiS i będzie głosować w 2023 nawet jak w twarz będą pluć

kierowca
kierowca
7 miesięcy temu

Kolejny fejk news SN24

Tomasz
Tomasz
7 miesięcy temu
Reply to  kierowca

To sobie wpisz w przeglądarkę internetową „Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne” i zobaczysz że się mylisz.

PiS-owski ład
PiS-owski ład
6 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Nie trzeba się mylić bo płacić trzeba tylko na boga ile przecież w biedniejszych krajach i to sąsiedzkich jest o wiele taniej. Mało zarabiasz a dużo wydajesz. To jest ta słuszna władza jak Janosik zabiera wszystkim a daje nierobom.