Wybudują nową krajową „dziewiątkę”

Wszystko wskazuje na to, że drogę krajową nr 9 zastąpi nowy szlak. Fot. Archiwum

O konieczności budowy drogi krajowej nr 9 po zupełnie nowym śladzie mówi się nie tyle od lat, co od dekad. W Super Nowościach pisaliśmy o tym wielokrotnie. Teraz wygląda na to, że w końcu coś ruszyło z tym tematem. Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło właśnie program inwestycji dla budowy nowego przebiegu „dziewiątki”, na odcinku od węzła Rzeszów Zachód na autostradzie A4 do drogi ekspresowej S74.

Przedsięwzięcie dotyczy m.in. budowy nowego przebiegu drogi krajowej nr 9. Chodzi o odcinek od obwodnicy Nowej Dęby do drogi ekspresowej S74. Nowa droga o długości ok. 19 km będzie przebiegała po wschodniej stronie Wisły w kierunku Tarnobrzega. Powstanie m.in. droga łącząca przyszłe obwodnice Nowej Dęby i Kolbuszowej. Trakt ma mieć 11 km i łączyć Komorów z Cmolasem. W trzecim kwartale b.r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje ogłosić przetargi na prace przygotowawcze dotyczące zadania.

Nowa droga od A4 do S74

– Rozpoczynamy prace nad stworzeniem ciągu komunikacyjnego o wysokiej przepustowości wzdłuż drogi krajowej nr 9. Elementem uzupełniającym ten projekt są obwodnice Kolbuszowej i Nowej Dęby. Łącznie z nimi cały odcinek nowej „dziewiątki” będzie liczył  60 km – powiedział wiceminister infrastruktury, Rafał Weber.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentów niezbędnych do ogłoszenia postępowania przetargowego. Po wyłonieniu wykonawców, rozpoczną się działania projektowe. Będą one zmierzały do wyznaczenia korytarza nowego przebiegu drogi oraz przygotowania dokumentów do uzyskania decyzji środowiskowych.

Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2020 r. średni ruch pojazdów na krajowej „dziewiątce”, od Kolbuszowej do Nowej Dęby wynosił 7 585 a 12 074 pojazdów na dobę. Natomiast pomiędzy Kolbuszową a węzłem A4 Rzeszów Północ – od 8 463 do 33 822.

Paweł Galek