Wygwizdał ZUS i odzyskał pieniądze

- Do tej pory nie rozumiem ZUS-u. Jak może stawiać się ponad prawem? - retorycznie pyta Czesław Obara. Fot. Jerzy Mielniczuk
– Do tej pory nie rozumiem ZUS-u. Jak może stawiać się ponad prawem? – retorycznie pyta Czesław Obara. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Przedsiębiorca budowlany z gwizdkiem w ustach stanął do pojedynku z ubezpieczeniowym molochem.

Cztery godziny Czesław Obara gwizdał i w ten sposób zakłócał spokój pracownikom stalowowolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Domagał się zwrotu nadpłaconych składek. Nie poszedł na układy z ubezpieczycielem, który widząc desperację protestującego, zaproponował mu „wyzerowanie składek”. Przestał gwizdać dopiero, gdy do ręki dostał decyzję o zwrocie nadpłaty.

Obara zdecydował się na indywidualny protest, gdy pokonał wszelkie szczeble prawnego dochodzenia należnych pieniędzy. Miał nawet prawomocny wyrok sądu, ale ZUS z sobie tylko wiadomych powodów nie chciał Obarze oddać pieniędzy. A chodziło o nieco ponad 7 tys. zł.

Sąd sądem, a ZUS swoje
Nadpłata powstała w 2009 r. Obara prowadzi działalność gospodarczą i powinien być objęty dwuletnim okresem preferencji składkowej. ZUS uznał, że należy mu się tylko rok preferencji. Obara za drugi rok zapłacił składki bez zniżek, ale ze sprawą dziwnego przyznawania preferencji poszedł do sądu i sprawę wygrał.

– W ZUS-ie dokładnie wiedzieli, że preferencje należą mi się za dwa lata, ale chyba liczyli, że ja pokornie zapłacę i będę cicho siedział – mówi składkowicz największego ubezpieczyciela. Wyrok sądu się uprawomocnił, ale to Obarze nic nie dawało, bo ZUS pieniędzy wypłacić nie chciał. Wtedy wymyślił protest. Gwizdanie na ulicy nie jest zabronione. Wdział na siebie stosowny plakat informujący o podłożu protestu i tak chodził przed oszklonym pałacem przy ul. Popiełuszki. O dziwo, nie dołączył do niego żaden polityk, a to przecież okres kampanii wyborczej. Przechodnie solidaryzowali się z protestującym symbolicznie – brawami, albo uniesionym do góry kciukiem. W końcu Obara został zaproszony do środka, gdzie czekał na niego dokument o zwrocie pieniędzy.

jam

Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
db.org.pl
db.org.pl
8 lat temu

Wpisz w wyszukiwarkę ZUS RENTA koniec z komisjami co 3 lata. Zbieramy się w grupę na najbardziej znanym portalu społecznościowym.

rhhr
rhhr
8 lat temu

dawać wybory, dość socjalizmu, niszczy ludzi – ZUS do likwidacji. Przez ZUS to mamy 1 bln długu, młode pokolenie za granicą. Albo my wykończymy ZUS albo on Polskę.

robroyka
robroyka
8 lat temu

duch jakiegoś PILSUDZKIEGO bredzi, jak jego idol.

joanna
joanna
8 lat temu

Absolutna racja – ale dotyczy to wszystkich kolejnych ekip rządzących – każda z nich to kolesiostwo popierające siebie nawzajem -marzy mi się partia fachowców

ja.
ja.
8 lat temu

duch PiłsuDZkiego… wyjdź.

DUCH PILSUDZKIEGO
DUCH PILSUDZKIEGO
8 lat temu

Kretynie jakbys sie zapoznal z programem KNP to bys wiedzial ze emeryci za KNP beda miali lepiej niz teraz za ZUSu. Po prostu zwolnia banda urzedasow co przejadaja pieniadze a kasa pojdzie na zwiekszone emerytury. w tych czasach nie potrzeba 100tys ludzi zeby to ogarnia !!!

hijena
hijena
8 lat temu

to co wyrabiają ZUS izby skarbowe i inne urzedy państwowe świadczy o stanie państwa ,nie rządzonym, ale tylko administrowanym przez ferajnę z PO.Jak może być dobrze jezeli ministrem spraw wewnętrznych została paniusia -znawczyni odprawiania guseł i klepania zdrowasiek

squadack
squadack
8 lat temu

Od razu wszystkich emerytów też zlikwiduje?

Tony
Tony
8 lat temu

Pytanie do POpaprańców!!! To durny lud mamiony programem TV wybrał taką ekipe! Widać nadal mało w dupe dostali skoro nadal popierają tych samych cymbalistow, pseudo biznesmenów i złodziei!!!

maciek
maciek
8 lat temu

chcecie zmian w tym podłym systemie, tylko KNP gwarantuje likwidacje takich ustojstw jak ZUS, straż wiejska i wiele innych absurdalnych instytucji

jakur
jakur
8 lat temu

Skoro król ZUS może zająć komorniczo nasze konta, to my też możemy zgłosic sie z prawomocnym wyrokiem do Komornika o zajęcie kont w ZIUSie.

Marianna
Marianna
8 lat temu

ZUS powinien być całkowicie zlikwidowany . Nasze skladki sa przez pensje pracowników ZUS i utrzymanie marmurowych budowli oraz samochodów w 90 % przetrawipne . PO co utrzymywać taka armię ??? Budynki wynająć , samochody sprzedać a tym emerytom , którzy płacli skladki dać 50% i już przestac placić na darmozjadów przez wszystkich . Kazdy przez całe życie powinien zabezpieczyć sobie starość. DOŚĆ płacenie dla rolników , którzy grosza nie zapłacili i maja takie same emerytury jak my nie mówiąc już o składkach zdrowotnych a kolejki tylko wiocha do lekarzy blokuje kolejki zapisujac sie do 10 specjalistów .
Pozdrawiam

Konrad
Konrad
8 lat temu

Witamy w klubie Polska !!!
Szacun dla Czesława … Bravo !!!

wymaganynick
wymaganynick
8 lat temu

Dlaczego nikt nie pisze, że naczelnik takiego urzędu ZUS powinien być natychmiast odwołany?

Jak urząd Państwowy w ogóle może odmówić realizacji wyroku sądu?

Czy ktoś wie coś na temat tego czy w takim wyroku jest nakaz jego wykonania w jakimś terminie?

axe
axe
8 lat temu

Dokument? To przelew jeszcze musi dostac a teraz urzędasy będą twierdzić ze przeciez wyslaly…

****
****
8 lat temu

Wyrwał pieniądze ZUS-owi, a to były pieniądze dla emerytów i na marmury oraz milionowe premie dla pracowników…..
Fe, nieładnie!

ania
ania
8 lat temu

Szacun dla czowieka

nex
nex
8 lat temu

gratulacje!!!

beton
beton
8 lat temu

Źle czytacie ten skrót ZUS – prawidłowo ma być ZeUS – Pierwszy bóg Olimpu. Oto co czytamy w „wikipedii”:
*******************************************************************************************************************
(…) Zeus (także Dzeus, stgr. Ζεύς Zeús, nowogr. Δίας Días, łac. Iupiter, Iuppiter) – w mitologii greckiej najwyższy z bogów. Był szóstym dzieckiem Rei i Kronosa. Brat Hestii, Demeter, Hery (również jej mąż), Posejdona i Hadesa. Władca błyskawic. Uosobienie najwyższej zasady rządzącej Wszechświatem. Władca wszystkich bogów i ludzi. Jego atrybutami były złote pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą. Wychowały go nimfy górskie i koza Amaltea.
******************************************************************************************************************
A ten mały „człowieczek” przeciw takiemu nieomylnemu bóstwu – jak mógł ……..;-))))))))

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

ciekawe co by było jak by Pan Czesiek – zamiast gwizdka miał ze sobą kosę bojową jak kosynierzy z czasów powstania z 1863 roku – może wtedy wypłacali by mu szybciej – CO ?

Janek z Sianek
Janek z Sianek
8 lat temu

Panie Czesławie, jak pan mógł?! Nic Pana nie obchodzi los emerytów? Przecież ZUS z(a)biera na nasze świadczenia! Z czego nam teraz będzie płacił?