Wystawa ze Stalowej Woli podbija świat

Jedna z nielicznych ekspozycji współczesnej sztuki projektowej w stalowowolskim Zamku Lubomirskich. Fot. Jerzy Mielniczuk (2)

STALOWA WOLA. Żadna inna polska wystawa nie gościła na tylu salonach, co stalowowolski „Unpolished”. Jest szansa, że w końcu trafi i do rodzinnego muzeum.

Aż nad Morze Żółte pojechała wystawa stalowowolskiego Muzeum Regionalnego. Do 30. bm. w Seulu będzie prezentowana najnowsza edycja „Unpolished – Young Design From Poland”. Ekspozycja prac młodych polskich projektantów objechała już prawie cały świat i wszędzie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Nasz młody design podbija świat. Wystawa „Unpolished” gościła już w najbardziej znanych salonach Europy, jak chociażby Salone del Mobile w Mediolanie, Muzeum Sztuk Użytkowych w Kolonii czy Muzeum Designu w Helsinkach. Nie licząc „Damy z łasiczką”, jeszcze żadna polska wystawa nie była prezentowana w tak wielu salonach świata. Do Azji zajechała po raz drugi, bo kilka miesięcy wcześniej na Inno Design Tech Expo w Hongkongu.

Kiedy „Unpolished” w Stalowej Woli?
Choć mają wspólną nazwę, to każda ekspozycja jest inna, chociażby dlatego, że zmieniają się autorzy prac. Do Seulu swoje projekty wysłali m.in. członkowie takich grup jak Beton, Art Design czy Malafor. Na wcześniejszych edycjach prezentowało się już kilkudziesięciu innych designerów. W ten sposób świat poznaje naszych projektantów i dowiaduje się o Stalowej Woli. Paradoksalnie, designerzy, którzy promują się na kilku kontynentach, rzadko zaglądają do Zamku Lubomirskich w Stalowej Woli. Ma szansę się to zmienić, bo Muzeum Regionalne robi przygotowania do uruchomienia swojej filii, w której znajdzie się ekspozycja sztuki użytkowej. Miasto dało mu już na ten cel duży budynek, z którego niedawno wyprowadził się sąd.

Do Seulu stalowowolska wystawa wyjechała dzięki pomocy Instytutu Adama Mickiewicza i Korea Foundation. Kuratorami seulskiej ekspozycji „Unpolished” są Agnieszka Jacobson-Cielecka i Paweł Grobelny.

jam

Plakat zapowiadający stalowowolską wystawę w Seulu.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments