
– Pokaż mi, jak się bawisz, a powiem ci, kim jesteś – powiedział prof. Aleksander Bobko, jeden z organizatorów festiwalu podczas środowej konferencji prasowej w ratuszu. Rzeszowianie robić to potrafią, a jednym z przykładów tego zachowania jest oczywiście odbywający się w tym roku Festiwal Polonijny. A ten już za dwa miesiące.
Po podpisaniu umowy z samorządem województwa podkarpackiego, przyszedł czas na nawiązanie współpracy z Urzędem Miasta. – Staliśmy się miastem międzynarodowym, które gości, i w którym przebywa wiele instytucji z całego świata. Festiwal Polonijny to doskonała okazja, aby zaprezentować im polski folklor – uważa Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Obiecał, że ta edycja będzie wyjątkowa również ze względu na finanse. – Możemy zadeklarować, że Rzeszów nie zamierza oddać pierwszeństwa, jeśli chodzi o bycie stolicą polonijną świata – dodał. Zdradził, że z polonusami chciałby rozpocząć współpracę także na innych polach – choćby biznesowej.
Wielkie wydarzenie
Aleksander Bobko, prezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, które organizuje wydarzenie, jest przekonany, że festiwal będzie okazją do świętowania mimo trudnych czasów. Mariusz Grudzień wspominał swoje początki podczas pracy przy festiwalu. – Miałem przyjemność organizować go z kilkoma prezydentami Rzeszowa – powiedział. – Liczę, że ten festiwal będzie jeszcze lepszy od festiwali poprzednich. Mimo różnych trudności, przyjedzie na niego 20 zespołów z 10 krajów. Będzie w sumie ok. 600 osób – wyliczył Mariusz Grudzień, wiceprezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Jeśli chodzi o koszty festiwalu, to jego dyrektor nie chciał o nich mówić. – To, ile on pochłonie pieniędzy, możemy powiedzieć, jak ostatni polonusi szczęśliwie wyjadą – podkreślił. Dofinansowanie organizatorom udało się pozyskać z Kancelarii Rady Ministrów, oraz środowisk polonijnych. W Rzeszowie odbędzie się Koncert Galowy oraz koncert wszystkich krajów zamieszkania, który odbędzie się w Hali Podpromie. Za uczestnictwo w nim widzowie będą musieli zapłacić.
Odwiedzą całe Podkarpacie
Krystyna Stachowska, wiceprezydentka Rzeszowa pochwaliła się przy okazji swoją służbową wizytą w USA, gdzie wzięła udział w paradzie z okazji Święta Konstytucji. – W Chicago jest 36 polskich szkół i przy każdej działa zespół polonijny
– poinformowała. – Dla nich rzeszowski festiwal jest ogromnie ważny. Z wielkim sentymentem wspominają wcześniejsze wizyty i imprezy towarzyszące
– podkreślała. Bo zespoły zatańczą nie tylko w Rzeszowie, ale pojawią się także w innych miejscowościach na terenie całego Podkarpacia. Zostaną one podane w połowie czerwca. Festiwal Polonijny potrwa od 12 do 18 lipca.
Kinga Dereniowska