Z firm znikną księgi rachunkowe

Właściciele firm, które mają przychód niższy niż 2 mln euro, mają zostać zwolnieni z obowiązku prowadzenia pełnej rachunkowości. Fot. Archiwum

Kolejne przymiarki rządu do zniesienia obciążeń biurokratycznych dla biznesu.

Resort finansów przygotowuje poważne zmiany w prowadzeniu działalności gospodarczej. Ministerstwo chce zwolnić firmy posiadające mniej niż 2 mln euro przychodu z obowiązku prowadzenia pełnej rachunkowości. Ma to ułatwić życie małym przedsiębiorcom.

Obecnie próg kryterium przychodów wyznaczony jest na 1,2 mln euro. Granica ta była już kilkakrotnie przesuwana w ostatnich latach. Najpierw wynosił 800 tys. euro, w 2008 podniesiono go do obecnego poziomu 1,2 mln euro. Wtedy dało to sporo oszczędności małym firmom, które mogły prowadzić uproszczoną księgowość. Nie miało natomiast niekorzystnego wpływu na obrót gospodarczy.

Zmiany proponowane przez resort finansów mają dotyczyć osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich i spółdzielni socjalnych. Ogółem będą dotyczyć kilkudziesięciu tysięcy podmiotów w Polsce, które uzyskają prawo do prowadzenia uproszczonej rachunkowości.

W ten sposób wiele podmiotów będzie mogło prowadzić rachunkowość samodzielnie bez pomocy specjalistów, za pomocą popularnej książki przychodów i rozchodów. Do tego nie będą mieć problemów z określeniem czy dany koszt poniesiony przez firmę jest kosztem uzyskania dochodu czy nie.

Pełna księgowość rodzi bowiem wiele trudności, jak konieczność podwójnego ewidencjonowania każdego grosza, który przepływa przez firmę. Ponadto uwzględniane są tam też transakcje bezgotówkowe, a nawet straty i zyski wynikające ze straty wartości jakiegoś środka trwałego należącego do firmy.

Księgowość uproszczona w przeciwieństwie do pełnej nie daje wiedzy na temat kondycji firmy. Mimo to dla małych przedsiębiorstw jest to atrakcyjne rozwiązanie, bo przede wszystkim tańsze i prostsze. Oby tylko projekt, znajdujący się obecnie na etapie konsultacji społecznych przeszedł drogę legislacyjna w formie, która rzeczywiście ułatwi, a nie skomplikuje życie przedsiębiorców.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments