Z prawego pasa na Targowej pojedziemy też prosto

W tej chwili, chcąc jechać z ul. Targowej na wprost, trzeba poruszać się środkowym pasem. Wkrótce to się zmieni i prosto będzie można jechać
także z prawego pasa. Fot. Archiwum

Zmiany w działaniu sygnalizacji świetlnej i dodatkowy pas do jazdy na wprost od strony ul. Targowej mają być receptą na wzmożony ruch na skrzyżowaniu przy rzeszowskiej siedzibie ZUS. Pierwsze z rozwiązań już przynosi efekty, drugie wprowadzone będzie w najbliższych dniach.

Trzy lata czekali kierowcy na otwarcie wiaduktu nad ul. Żółkiewskiego. Nowa trasa odciążyła ruch na ul. Marszałkowskiej i wiadukcie Tarnobrzeskim, szybko jednak sama zapełniła się samochodami. – Mam wrażenie, ze jeździ tędy pół Staromieścia. W godzinach szczytu droga zakorkowana jest już przed nowym rondem obok ZUS-u
– opowiadał nam na początku roku Czytelnik mieszkający przy ul. Kosynierów.
Po zakończeniu inwestycji obejmującej przebudowę dróg w tym rejonie i oddaniu do użytku trasy pod wiaduktem urzędnicy rozpoczęli monitoring ruchu. – Pierwszą rzeczą, którą musieliśmy rozwiązać, faktycznie było udrożnienie nowego ronda. Spory wpływ miały na to światła przy skrzyżowaniu Głowackiego, Piłsudskiego i Targowej – przyznaje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. – Wprowadziliśmy korektę, i już widać znaczną poprawę.
Wcześniej, jadąc zarówno od ul. Głowackiego, jak i od Targowej, na obu kierunkach równocześnie działał lewoskręt. Samochody jadące od ronda przy ZUS skręcały w kierunku Rejtana, a kierowcy chcący pojechać prosto lub skręcić w prawo, czekali na swoją kolej. W tym samym czasie, ci jadący od drugiej strony mogli skręcić w kierunku okrągłej kładki. Auta, jadąc po łukach, mijały się na skrzyżowaniu.
Teraz, po zmianie, zielone światło mają wszyscy kierowcy jadący z tego samego kierunku, zarówno skręcający w lewo, jak i przecinający skrzyżowanie na wprost i skręcający w prawo.
– Tyle, że jak ruch odbywa się od strony Targowej, to Głowackiego stoi. W następnej fazie stoi Targowa, a od Głowackiego wszyscy jadą. Rondo dzięki temu szybciej pustoszeje i korki są zdecydowanie mniejsze. Dodatkowo skoordynowane to zostało z pracą sygnalizacji świetlnej przy szpitalu na ul. Szopena
– wyjaśnia Artur Gernand.
W ciągu najbliższych kilkunastu dni na skrzyżowaniu obok ZUS powinna pojawić się jeszcze jedna zmiana. Ta dotyczyć będzie tylko kierowców jadących od strony ul. Targowej. Ma dotyczyć zmiany organizacji ruchu i umożliwić jazdę z prawego pasa również na wprost. – Tam mało kto skręca w prawo. Odkąd uruchomiono przejazd pod torami większość kierowców jedzie prosto, ten pas będzie więc lepiej wykorzystany. Projekt już jest gotowy, czekamy tylko na jego zatwierdzenie – słyszymy w ratuszu.
krl